• Sobota, 7 grudnia 2019
  • Godz. 20:24
  • Imieniny: Ambrożego, Marcina, Teodora
  • Czytających: 4787
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

„Fejs Bóg”, czyli namiętność do portali społecznościowych

Wiadomości: Wałbrzych
Poniedziałek, 12 grudnia 2011, 16:51
Aktualizacja: Środa, 14 grudnia 2011, 8:06
Autor: PAW
Fot. PAW
W wałbrzyskim Teatrze Lalki i Aktora widzowie mieli okazję obejrzeć spektakl „Fejs Bóg” w reżyserii Szymona Turkiewicza, a w rolach głównych z Danielem Wielebą oraz Magdaleną Engelmajer.

Spektakl „Fejs Bóg" to nic innego jak próba zmierzenia się z fenomenem Facebooka.

Joanna Derkacz w Gazecie Wyborczej tak opisała tę próbę: „Teatr interesował się dotąd Facebookiem głównie po to, by pokazać go, jako konfesjonał dla niedojrzałych i atrapę życia emocjonalnego. Dziś przeciąga go na swoją stronę, zamieniając w środek teatralny taki jak maszyna do tworzenia wiatru czy scena obrotowa”.

Faktem jest, że w ostatnich latach popularność portali społecznościowych przekracza kolejne granice. Tym razem tym fenomen zajął się Szymon Turkiewicz, który postanowił obsadzić w tytułowej roli Daniela Wielebę. Aktor miał niełatwe zadanie wcielenia się w rolę Fejs Boga, bowiem wcześniej z rzadka korzystał z portali społecznościowych.
- O portalach tego typu wiedziałem tylko tyle, że są. Reżyser powiedział, że muszę się z tym zapoznać. Wszedłem i nie wiedziałem o co chodzi. Zaczęła się ciężka praca nad zrozumieniem mechanizmów, które powodują, że tak wielka liczba ludzi spędza tam tak dużo czasu – mówi Daniel Wieleba.

To on wymyślił, że stworzy postać, która będzie jednocześnie Bogiem i Diabłem, a raczej wyjątkowo wyrafinowanym facetem, manipulującym Ewą, która po życiowych przejściach, stracie pracy i porzuceniu przez chłopaka, jest zagubiona i wchodzi w ten świat.

Widzowie, którzy przyszli do Teatru Lalki i Aktora, by obejrzeć ten spektakl mieli mieszane odczucia.
- Myślałem, że obejrzę coś innego. Trochę rozczarowała mnie ta sztuka, choć gra aktorska była na wysokim poziomie – mówi Artur, który przyszedł obejrzeć przedstawienie wraz z siostrą.

Innego zdania jest Marlena, której spektakl przypadł do gustu.
- To zupełnie coś innego, świeżego i dlatego warto na takie przedstawienia chodzić – mówi wałbrzyszanka.

Daniel Wieleba uważa, że każdy widz inaczej będzie odbierał tę sztukę.
- Kiedy zaczynaliśmy grać tę sztukę, zakładaliśmy, że inteligentny widz sam sobie zinterpretuje to, co ogląda. Teraz, gdy zaczynamy prezentować spektakl w innych miastach, zastanawiam się, czy nie zostaniemy oskarżeni o dawanie złego przykładu, propagowanie czegoś, co ma negatywny wpływ na ludzi. Na szczęście te zagrożenia są pokazane w naszej sztuce. Widać, że ten produkt to nie tylko dobro, ale też zło.

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~ao 12-12-2011 17:33
wszystko cudownie, ale czemu tak drogie bilety? wawa na prowincji? gdyby było taniej, osobiście sciagnęłabym połowę wałbrzycha
~x.x 12-12-2011 19:01
Polecam każdemu :)
~Gość 12-12-2011 21:20
@ao dokładnie, dlatego nie byłem w stanie pójść na a z chęcią bym się wybrał, ale cóż nie dla psa kiełbasa ;-)
~ 12-12-2011 21:30
Podobno będą w okolicach Lutego!
~gosc 13-12-2011 15:41
a jaka byla frekwencja?
~lil 14-12-2011 9:35
już stałam przed drzwiami,ale niestety cena biletów mnie przerosła, z tego co się orientowałam...większość wałbrzyszan niestety-nie te realia cenowe ...:(
~aaaa 16-12-2011 8:44
a po ile były bilety ????
~tea_time 16-12-2011 11:18
No właśnie, przyjechali ze spektaklem, ale nie uwzględnili, że jak na Wałbrzych cena biletu nie jest adekwatna do naszych kieszeni. Sztuka tylko dla bogatych?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group