Czwartek, 22 lutego
Imieniny: Marty, Magłorzaty, Piotra
Czytających: 5047
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Jak wygląda dystrybucja węgla?

Wtorek, 15 listopada 2022, 6:31
Autor: red
REGION: Jak wygląda dystrybucja węgla?
Fot. pixabay.com
Poseł Tomasz Siemoniak z Platformy Obywatelskiej poinformował, że w dniach 9–10 listopada sprawdzał dostępność węgla na ziemi wałbrzyskiej i kłodzkiej. Rozmawiał z prezydentem miasta, dwoma burmistrzami i wójtem. Odwiedził 2 składy węgla, ośrodek pomocy społecznej (który organizuje system, a wcześniej wypłacał dodatki) oraz zakład gospodarki nieruchomościami w jednym z miast.

Wnioski Tomasza Siemoniaka:

1. Zaopatrzenie w węgiel w roku 2022 odbywa się w niepewności i chaosie. Poza obiektywnymi powodami (wojna i embargo na rosyjski węgiel) sytuację pogorszyły spóźnione i niespójne działania rządu. Puste obietnice, że wszystko będzie ok oraz niedotrzymane zapowiedzi cenowe.

2. Nikt nie ma orientacji jak faktycznie wygląda zasób węgla w posiadaniu mieszkańców. Słyszałem oceny, że ludzie jakoś sobie radzili. Kupowali węgiel w Czechach (podobno także polski), kupowali na miejscu od razu na wiosnę nie wierząc w zapewnienia rządu.

3. Trudno wytłumaczyć, dlaczego nie skorzystano z działającego od dziesiątków lat systemu dystrybucji przez składy węgla. Firmy te znalazły się w bardzo trudnej sytuacji, wg szacunków jednego z właścicieli sprzedaje o 70% węgla mniej niż w zeszłym roku.

4. Gminy są absolutnie niegotowe do fizycznej dystrybucji węgla. Nie mają przygotowanych powierzchni do magazynowania, wag i ciężarówek. Zawierają umowy ze składami węgla, które tym się mają zająć.

5. Nikt nie ma orientacji czy dodatki węglowe poszły na zakup węgla. Na razie wniosków o zakup węgla po gwarantowanej cenie jest znacznie mniej niż wypłaconych dodatków.

6. Samorządowcy niezależnie od opcji politycznej są bardzo zaangażowani w sprawy zaopatrzenia w węgiel swoich mieszkańców.

7. Wszyscy rozmówcy są bardzo krytyczni wobec zablokowania przez obecne rządy energetyki wiatrowej - 6 lat przestoju. Bilans energetyczny byłby dziś zupełnie inny, gdyby wiatraki rozwijały się tak jak do 2015. Niestety odblokowująca nowelizacja (projekt rządowy) jest przetrzymywana przez marszałek Sejmu i nie kierowana do prac sejmowych. Swoją drogą panie Zalewska i Szydło muszą w przyszłości ponieść surowe konsekwencje za zablokowanie wiatraków. Służby muszą wyjaśnić w czyim interesie działały i dlaczego tej blokadzie towarzyszył rekordowy wzrost importu rosyjskiego węgla.

8. Sprawa węgla jest dla samorządów kolejnym krytycznym wyzwaniem po covid i pomocy uchodźcom z Ukrainy, w której musiały zastępować niewydolny rząd. Tym bardziej bolesne, że w tym samym czasie znacznie pogorszyły się warunki finansowe działania samorządów za sprawą zmian przepisów.

9. Już teraz trzeba planować działania w zakresie zaopatrzenia w węgiel w dłuższym okresie. Jak pomagać tym naprawdę potrzebującym z groźbą wykluczenia energetycznego, jak wspomóc przetrwanie składów węgla (to dziesiątki tysięcy miejsc pracy), jak przyspieszyć rozwój OZE.

Twoja reakcja na artykuł?

5
24%
Cieszy
9
43%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
5
24%
Złości
2
10%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group