Czwartek, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 2851
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

powiat wałbrzyski: Kto na burmistrza, a kto na wójta?

Poniedziałek, 20 października 2014, 11:49
Aktualizacja: Wtorek, 21 października 2014, 9:19
Autor: opr. PAW
powiat wałbrzyski: Kto na burmistrza, a kto na wójta?
Fot. red
W Wałbrzychu Roman Szełemej swoich rywali w walce o fotel prezydenta znał od dłuższego czasu. Równie ciekawie zapowiadają się wybory samorządowe w poszczególnych gminach powiatu wałbrzyskiego.

Dane o kandydatach w wyborach samorządowych pochodzą z oficjalnej strony Państwowej Komisji Wyborczej.

W Wałbrzychu rywalami Romana Szełemeja będą lider SLD w naszym regionie Szymon Heretyk, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z ramienia PiS-u Piotr Sosiński, Beata Żołnieruk z KNP oraz radna miejska pozostająca w opozycji Alicja Rosiak.

W Boguszowie-Gorcach o fotel burmistrza powalczy kilku kandydatów. Dotychczasowy burmistrz Waldemar Kujawa ma za rywali: Marcela Chećkę, znanego działacza związkowego, Marka Tarnackiego, opozycyjnego radnego powiatowego oraz Sławomira Wójcika. Według naszej subiektywnej oceny Kujawa ma spore szanse na wygranie wyborów już w pierwszej turze, ale oczywiście innym kandydatom nie można szans odbierać.

W Szczawnie Zdroju z ubiegania się o stanowisko burmistrza zrezygnował Tadeusz Wlaźlak, który pełnił tę funkcję od 1998 roku. Wlaźlak na swojego następcę namaścił Mariusza Gawlika, obecnego szefa Aqua Zdroju. Sam Wlaźlak startuje tylko na radnego miejskiego. Oprócz Gawlika o stanowisko burmistrza chce powalczyć nieetatowy członek Zarządu Powiatu Wałbrzyskiego Arkadiusz Mucha, Marek Fedoruk, Marek Ćmikiewicz oraz Lidia Miedzielska.

W Czarnym Borze wójt Adam Górecki ma tylko jednego kontrkandydata. Jest nim wystawiony przez PSL Marek Detyna, który wprawdzie z Czarnego Boru pochodzi, ale od wielu lat w tej gminie nie mieszka i stąd jego szanse na zwycięstwo z Góreckim trzeba ocenić jako iluzoryczne.

W Głuszycy o fotel burmistrza nie będzie się starała Alicja Ogorzelec. W poprzedniej kadencji próbowano ją dwukrotnie odwołać z tej funkcji, ale bezskutecznie. Jednak sama Ogorzelec postanowiła od polityki odpocząć. Są za to inni kandydaci. Znana w regionie z działalności kulturalnej, ale i politycznej Monika Bisek-Grąz, nauczyciel Roman Głód oraz nauczycielka Ewa Dorosz. I tu walka może być naprawdę zacięta i trudno wskazywać zdecydowanego faworyta. Wielce prawdopodobna jest druga tura.

W Jedlinie Zdroju za to mieszkańcy nie będą mieli większego problemu z wyborem kandydata na burmistrza, bowiem chęć ubiegania się zgłosił jedynie Leszek Orpel. Zresztą podobnie było 4 lata temu.

W gminie Mieroszów dotychczasowy burmistrz Andrzej Laszkiewicz ma mocnych kontrkandydatów, z których na pierwszy plan wysuwa się nazwisko Andrzeja Lipińskiego, członka Zarządu Powiatu Wałbrzyskiego, od lat aktywnego samorządowca. Oprócz tego o to stanowisko zawalczą Dorota Błażejowska, Mariusz Liczbiński, Marcin Raczyński.

W mediach regionalnych dość ostra kampania wyborcza toczy się w gminie Stare Bogaczowice, gdzie obecny wójt Leszek Świętalski ma kontrkandydata w osobie Mirosława Lecha, działacza sportowego. Tymczasem w Walimiu Adam Hausman stanie w szranki z Elżbietą Weiss i będzie się starał przekonać wyborców do postawienia na jego program rozwoju gminy.

Źródło: walbrzych.pkw.gov.pl

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group