Czytaj także: Jelenia Góra Świdnica

WIADOMOŚCI |  SPORT |  FOTOREPORTAŻE |  OGŁOSZENIA |  Będzie się działo |  Rykowisko |  REKLAMA 
Wtorek, 19 czerwca 2018 Godz.: 14:30:34 Imieniny: Gerwazego, Protazego Czytających: 3545 Niezalogowany

Wiadomości, Wałbrzych

Prezydent spotkał się z mieszkańcami Podzamcza

Czwartek, 11 stycznia 2018, 11:13
Robert Bajek
Miej świadomość
Polska Czarnym Koniem Mundialu 2018? 

Świat Wtorek, 10:19
19 czerwca 2018

 
Najnowsze ogłoszenia
Opiekunka Niemcy 1400e 26.06
Przyjmę do współpracy
Opiekunka do 30900 Wedemark
Pizzer
kierowca do pizzeri
Robotnik cmentarza - GRABARZ
Sprzedam szynszyle
Pomocnik budowlany
Pracownik budowlany
Szukam prace
TEATR SZUKA CZLOWIEKA!
Kucharz/pomoc kuchenna
Kupię znaczki, monety, medale
Skup Aut 691 035 913 gotówka
Podejmę prace w hotelu
Rzeczy dla noworodka
Drewno opałowe rozpałkowe 80zł
Oddam pieska
Szczotka elektr.
Luneta myśliwska

Dodaj ogłoszenie
 
Kalendarz wydarzeń
Kategorie wydarzeń
Teatry7
Biblioteka pod Atlantami4
Koncerty9
Inne41
 
Fot. Robert Bajek

Wczoraj w Publicznej Szkole Podstawowej nr 21 im. Olimpijczyków Polskich Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej spotkał się z mieszkańcami Podzamcza.

Było to już kolejne spotkanie prezydenta z mieszkańcami naszego miasta. Podczas spotkań, przeprowadzanych w różnych dzielnicach Wałbrzycha, prezydent Szełemej przedstawia aktualną sytuację miasta i wsłuchuje się w głosy mieszkańców, zwracając uwagę na ich problemy, sugestie i propozycje. W spotkaniu oprócz prezydenta i mieszkańców Podzamcza uczestniczył również wiceprezydent Zygmunt Nowaczyk, miejscy radni, przedstawiciele wałbrzyskiego magistratu, prezes SM "Podzamcze" i przedstawiciel Straży Miejskiej.

R E K L A M A

Głównym tematem spotkania stała się gospodarka odpadami. Prezydent Szełemej podkreślał na początku spotkania, że dostarczanie do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych takich odpadów jak między innymi meble, zużyty sprzęt RTV-AGD, odpady budowlane, opony, akumulatory, odpady rozbiórkowe, materiały ceramiczne czy odpady wielkogabarytowe to obowiązek, który niestety nie wszyscy wypełniają. Podobnie ma się sprawa ze śmieciami wyrzucanymi do przydomowych kubłów - nie wszyscy je sortują, chociaż podpisali takie deklaracje, co może spowodować wzrost opłat dla wszystkich.

- Jeżeli nie będziemy segregować znacznie więcej niż obecnie, czeka nas bardzo poważny wzrost kosztów za odpady - powiedział Roman Szełemej.

W roku 2018 opłaty związane z wywozem śmieci nie wzrosną, ale opłaty te są pochodną wielu czynników i prędzej czy później pójdą one w górę. Ustawa mówi, że miasto nie może płacić operatorowi zajmującemu się wywozem śmieci więcej, niż pobiera od mieszkańców. Prezydent zwracał uwagę, że generalnie zbyt wiele rzeczy wyrzucamy, tworzymy za dużo śmieci, zdecydowanie więcej niż mieszkańcy krajów dużo bogatszych i w tej kwestii lepiej rozwiniętych.

- Produkujemy za dużo odpadów w stosunku do poziomu naszego rozwoju gospodarczego - powiedział prezydent Szełemej.

Prezydent mówił też o tym, że od 4 lat trwa akcja w ramach której miasto dopłaca mieszkańcom, którzy zdecydowali się wymienić swoje piece węglowe na gazowe. W roku 2018 na dopłaty sięgające 50-60 procent kosztów wymiany przeznaczono kwotę 3 milionów złotych. Prezydent poinformował też, że na koniec kwietnia planowana jest szeroko zakrojona akcja zbierania śmieci i sadzenia drzew. Ciekawą informacją jest planowane w maju lub czerwcu zarybienie Szczawnika. Będzie to możliwe, gdyż od góry Chełmiec, przez Biały Kamień, Szczawno i Podzamcze do Szczawnika nie są odprowadzane ścieki sanitarne.

Roman Szełemej namawiał też zebranych do picia wody z kranu, dowodząc, że jest bardzo wysokiej jakości, pochodzi z kilkunastu źródeł, jest dużo tańsza niż woda zakupiona w sklepie a dodatkowo nie generuje odpadów - butelek PET. Wśród innych ważnych spraw pojawił się temat dróg i obwodnicy, której budowa rozpocznie się prawdopodobnie w połowie roku i potrwa 3-4 lata. Na remont czeka ulica 1-go Maja, Niepodległości, Mickiewicza i wiele ulic osiedlowych. Równolegle przy remontowanych drogach powstają ścieżki rowerowe. Będzie ich coraz więcej - jedna nawet do Jedliny-Zdroju. Tak jak drogi ważne są mieszkania. Stan gminnych budynków komunalnych jest zły. Budynki nie spełniają norm cywilizacyjnych. Dlatego właśnie trwa budowa nowych mieszkań komunalnych, zarówno ze środków gminy jak i z programu Mieszkanie Plus.

Wśród spraw poruszanych przez mieszkańców Podzamcza powrócił temat gospodarki odpadami - mieszkańcy, którzy segregują śmieci nie zgadzają się na to, aby płacić stawkę jak za śmieci niesortowane tylko dlatego, że w ich sąsiedztwie mieszka ktoś, kto nie segreguje śmieci i wrzuca je do tych samych kontenerów. Problem jest też wokół "gniazd" z pojemnikami na śmieci, które stoją na terenie gminy - nie są odpowiednio zabezpieczone, co powoduje bałagan. Nie zabrakło tu wielu niepochlebnych opinii na temat firmy Komunalnik, odbierającej nieczystości. Kontrowersje mieszkańców wzbudza też zgodność ze standardem niektórych ścieżek rowerowych. Ważną sprawą dla mieszkańców Podzamcza są miejsca parkingowe a raczej ich brak. SM "Podzamcze" jest w trakcie realizacji inwestycji, która da około 250 nowych miejsc parkingowych, ale to zdecydowanie za mało, jednak umiejscowienie parkingów, podobnie jak idea wprowadzenia na niektórych osiedlowych ulicach ruchu jednokierunkowego wymaga dodatkowych konsultacji.
Następna wiadomość Aktualności 
 Poprzednia wiadomość Strona główna 
 
Waszym zdaniem
Do komentujących
Przypominamy, że komentarze, które nie dotyczą treści artykułów, obrażają innych uczestników forum, pomawiają bohaterów tekstów, są wulgarne, propagują treści rasistowskie, nawołują do łamania prawa oraz zawierają rażące błędy ortograficzne, nie będą akceptowane. Regulamin forum czytaj tu.
  11-01-2018 12:03 | ~//////////// | *.net.hawetelekom.pl (77.242.*.*)
Na Podzamczu ktoś ma piece węglowe do wymiany? Pływalnię w szkole kiedy wyremontujecie? Komuna zadbała o rozwój fizyczny i zdrowie uczniów największej w mieście szkoły. Teraz dzieciaki nie muszą umieć pływać? Wystarczą lekcje religii i zbawienie wieczne?

  11-01-2018 12:14 | ~ | *.gprs.plus.pl (95.40.*.*)
~/////////// wystarczy że twoje dzieciaki będą ujadać na forach tak jak ty pacanie:)

  11-01-2018 12:41 | ~///////////// | *.net.hawetelekom.pl (77.242.*.*)
Lepiej lać wodę o zdrowym piciu wody, niż o nieczynnej od 2015 roku pływalni (temat drażliwy tym bardziej, że leżący za ścianą sali, gdzie było zebranie). Miejscy notable odwiedzają wałbrzyskie osiedla, żeby się wzajemnie asekurować? Zapowiedzcie publicznie 2 tygodnie wcześniej termin spotkania to dowiecie się konkretnych problemów osiedlowych od mieszkańców. Narazie piszecie o tym co się odbyło. Pies, który szczeka nie gryzie, ale ujadanie bywa nie wygodne.

  11-01-2018 12:43 | ~śmieć | *.dialog.net.pl (78.9.*.*)
Tzn, mieszkańcy produkują śmieci czy producenci? Już przygotowują grunt do podwyższenia opłat bo takowa szkodliwa ustawa smieciowa daje gminą taką możliwość, od razu weźcie 100zł podwyzke zrobcie, jezeli kupuje wode w plastikowej butelce czy jogurt w opakowaniu, czy ja go wyprodukowałem? Płace za butelke i wyzucam ją do smieci a wy sobie sprzedajecie ten towar do recyklingu i jeszcze kazecie segregowac i płacic za smieci- przecież to jest jawne złodziejstwo. Dlaczego nie obarcza sie producentow a przezuca sie na ludzi i wmawia sie im ze nie segregują. To było do przewidzenia po podpisaniu tej szkodliwej ustawy przez Komorowskiego. A dlaczego nie moge zebrac plastiku i sprzedac go skoro za niego zaplacilem wczesniej?

  11-01-2018 12:45 | ~woda z chlorem | *.dialog.net.pl (78.9.*.*)
Sami sobie pijcie wode z chlorem

  11-01-2018 14:30 | ~wyzwalacz | *.play-internet.pl (94.254.*.*)
A z czego Szela spłaci kredyt na scieżkę rowerową wokół Podzamcza jak nie z waszych opłat za śmieci?

  11-01-2018 14:36 | ~kuba | *.play-internet.pl (94.254.*.*)
chyba wyślę Prezydentowi mój czajnik żeby zobaczył jaka ta woda czyściutka. a co do segregacji to przecież w tym kraju problemu butelek i psich odchodów nikt nigdy nie załatwił.proszę spojrzeć na czechów-tam to nie istnieje. ale jak w wielu sprawach my musimy mieć własne rozwiązania zamiast korzystać ze sprawdzonych

  11-01-2018 14:39 | ~kuba | *.play-internet.pl (94.254.*.*)
chyba wyślę Prezydentowi mój czajnik żeby zobaczył jaka ta woda czyściutka. a co do segregacji to przecież w tym kraju problemu butelek i psich odchodów nikt nigdy nie załatwił.proszę spojrzeć na czechów-tam to nie istnieje. ale jak w wielu sprawach my musimy mieć własne rozwiązania zamiast korzystać ze sprawdzonych

  11-01-2018 14:48 | ~kuba | *.play-internet.pl (94.254.*.*)
chyba wyślę Prezydentowi mój czajnik żeby zobaczył jaka ta woda czyściutka. a co do segregacji to przecież w tym kraju problemu butelek i psich odchodów nikt nigdy nie załatwił.proszę spojrzeć na czechów-tam to nie istnieje. ale jak w wielu sprawach my musimy mieć własne rozwiązania zamiast korzystać ze sprawdzonych

  11-01-2018 16:10 | ~rena | *.walbrzych.vectranet.pl (78.88.*.*)
To wszystko zależy od ludzi. Taborety nie rozumieja segregacji śmieci.

  11-01-2018 17:34 | ~Tylko Pis | *.t-mobile.pl (188.146.*.*)
U nas w kamienicy somsiedzi smieci poprostu palom i jest po problemie

  11-01-2018 20:27 | ~wyzwalacz | *.play-internet.pl (94.254.*.*)
Rena, obciążanie wyższymi opłatami za śmieci wszystkich po równo nazywamy odpowiedzialnoscią zbiorową. Jest ona charakterystyczna dla ustrojów totalitarnych jak faszyzm. Jeśli dopuszczono do takiego rozwiązania sprawy to co stoi na przeszkodzie aby aresztowano Ciebie Reno ponieważ w twojej kamienicy mieszka bandyta? Może byłaś z nim w spółce? Tak właśnie postępowali hitlerowcy za okupacji: Za przechowywanie Żyda cała kamienica szła pod scianę.

  12-01-2018 08:02 | ~do mlaskaczy | *.adsl.tpnet.pl (83.7.*.*)
Przypominam że jest demokracja. Przecież mieszkasz w budynku w którym ktoś ewidentnie gra do swojej bramki. Więc co prezydent ma stać koło śmietnika i zaglądać co kto wyrzuca? czy ty i twój sąsiad. Nie chcesz płacić więcej wyeliminuj patologię. Do „śmieć” krótko i na temat jesteś durniem. Ty tak na serio? ręce opadają.

  12-01-2018 09:50 | ~ | *-03.vectranet.pl (31.11.*.*)
Kuba, czy to wina prezydenta, że w czajniku gotujesz parówki?

  12-01-2018 09:53 | ~ | *-03.vectranet.pl (31.11.*.*)
śmieć ma rację. Kiedyś woda była w szklanych butelkach, a te można było zanieść do skupu i troszkę pieniążków odzyskać. Gdyby za plastik dawano kasiorkę, nie byłoby problemu z segregacją.

  12-01-2018 14:51 | ~wyzwalacz | *.play-internet.pl (94.254.*.*)
Ty zjebie, zdaje ci się że ludzie, często starsi, mają stać pod śmietnikiem i eliminować patologię? Ciebie pogięło. Demokrację to masz wtedy jak dwa wilki i jedna owca głosują co będzie na obiad.

  20-01-2018 19:07 | ~awf | *.dialog.net.pl (78.8.*.*)
Pan Prezydent nie słucha ludzi tj człowiek który realizuje swoje wizje tu kawałeczek remontu tam kawałeczek i tak mu zeszło te blisko 8 lub 9 lat--niestety.Zwróć siię z jakąś sprawą nic nie załatwi jednych nie słucha innych nie słyszy. Po słabym Prezydencie poprzedniku ,kazdy który coś robi okaże sie zawsze dobry,nawet nie wiadomo kiedy przyjmuje interesantów.

  20-01-2018 19:16 | ~chinkom | *.dialog.net.pl (78.8.*.*)
Miasto najlepiej buduje parkingi i to płatne ,nie weżmiesz pieniędzy to nie załatwisz zadnej sprawy w centrum a przy szpitalu na P, Górze powstał horor interesanci także szkoły nie chcąc płacić za parking wjeżdżają niemal do garaży pobliskich osiedli ,wszyscy mają tego dość tj. Wielki Prezydent milczy pomimo zgłoszeń????

Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta w portalu Wałbrzyszek - zarejestruj się!
 
Będzie się działo! - Walbrzyszek poleca
Najczęściej czytane komentowane
10 30
10 30
 
Najnowsze wiadomości
Zaatakowała kobietę i zabrała jej rentę Zaatakowała kobietę i zabrała jej rentę 

REGION, Boguszów-Gorce Wtorek, 13:45
19 czerwca 2018

Za rozbój odpowie 31–letnia mieszkanka powiatu kamiennogórskiego zatrzymana przez funkcjonariuszy z...
Kolejny "Trzeźwy poranek" na drogach powiatu wałbrzyskiego Kolejny "Trzeźwy poranek" na drogach powiatu wałbrzyskiego 

Wałbrzych Wtorek, 13:40
19 czerwca 2018

Wczoraj w godzinach porannych funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w...
Wszędzie czuć atmosferę zbliżającego się meczu Polska–Senegal Wszędzie czuć atmosferę zbliżającego się meczu Polska–Senegal 

powiat wałbrzyski Wtorek, 10:56
19 czerwca 2018

Dziś jest ważny dzień dla fanów piłki nożnej i wszystkich Polaków.
Święto Starych Bogaczowic [FOTO] Święto Starych Bogaczowic  

REGION, Stare Bogaczowice Wtorek, 10:16
19 czerwca 2018

W minioną sobotę Gmina Stare Bogaczowice obchodziła swoje święto. Dni Gminy rozpoczął wójt...
Radosław Mechliński ponownie wiceprzewodniczącym dolnośląskich struktur Solidarności Radosław Mechliński ponownie wiceprzewodniczącym dolnośląskich struktur Solidarności 

REGION Wtorek, 10:02
19 czerwca 2018

Podczas pierwszego po XXX WZD Zarządu Regionu nastąpiło ślubowanie nowo wybranych władz związkowych....
Ostatnia sesja przed wakacjami. Kto zagłosuje za absolutorium dla prezydenta? Ostatnia sesja przed wakacjami. Kto zagłosuje za absolutorium dla prezydenta?  (2)

Wałbrzych Wtorek, 09:37
19 czerwca 2018

W czwartek 21 czerwca o godz. 9.00 w ratuszu odbędzie się sesja Rady Miejskiej Wałbrzycha.
Coraz więcej cudzoziemców jest zatrudnionych legalnie w Wałbrzychu Coraz więcej cudzoziemców jest zatrudnionych legalnie w Wałbrzychu 

Wałbrzych/REGION Wtorek, 09:18
19 czerwca 2018

Składki od legalnie zatrudnionych obcokrajowców płyną na konta ZUS. Obecnie w Zakładzie Ubezpieczeń...
Artystyczna niedziela w Głuszycy [FOTO] Artystyczna niedziela w Głuszycy  

REGION, Głuszyca Wtorek, 09:04
19 czerwca 2018

Balet, hip–hop, zumba kids, gra na gitarze, śpiew to występy, które można było zobaczyć 17 czerwca...
Kolacja w kuchni Hochbergów  

Wałbrzych Poniedziałek, 17:49
18 czerwca 2018

Niecodzienne wydarzenie przygotował dla swoich gości Zamek Książ. 5 lipca o godzinie 19.00 na V...
Wałbrzyska szkoła ma imię Kawalerów Orderu Uśmiechu [FOTO] Wałbrzyska szkoła ma imię Kawalerów Orderu Uśmiechu   (4)

Wałbrzych Poniedziałek, 15:11
18 czerwca 2018

W Publicznej Szkole Podstawowej Specjalnej nr 10 w Wałbrzychu odbyła się uroczystość nadania szkole...
Ślimaki pokazały charakter Ślimaki pokazały charakter  (1)

REGION, Walim Poniedziałek, 15:02
18 czerwca 2018

Zawrotne tempo, emocje sięgające zenitu i okrzyki dopingującej publiczności to jedynie krótki opis...
PWSZ podpisała kolejne umowy o współpracy [FOTO] PWSZ podpisała kolejne umowy o współpracy  

Wałbrzych Poniedziałek, 14:39
18 czerwca 2018

Podczas uroczystego posiedzenia Senatu i Konwentu JM Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im....
Zobacz więcej artykułów
 
Redakcja
Masz problem? A może wiesz coś ciekawego i chcesz się z nami ta wiedzą podzielić? Zadzwoń do nas!
TEL. + 48 510 237 818

W czwartek dyżuruje
Redaktor naczelny
Paweł Wyszowski
Od 9.30 do 15.30

 
Wiadomości |  Sport |  Fotoreportaże |  Ogłoszenia |  Imprezy |  Rykowisko |  Partnerzy |  Regulaminy 
© 2002-2018 Walbrzyszek jest znakiem należącym do Highlander's Group.
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Napisz do nas | Redakcja | Jelenia Góra | Świdnica | Wałbrzych | hydraulik | Logo