• Środa, 11 grudnia 2019
  • Godz. 12:13
  • Imieniny: Damazego, Waldemara
  • Czytających: 2604
  • Zalogowanych: 0
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Nie ma jedności w sprawie grodzkości Wałbrzycha

Wiadomości: Wałbrzych/region
Sobota, 31 grudnia 2011, 7:57
Aktualizacja: 9:17
Autor: Sven
Fot. użyczone
Koniec roku to okres intensywnych prac w radach gmin. Uchwalane są budżety, ale w naszym powiecie radni wypowiadają się w sprawie grodzkości Wałbrzycha.

W sprawie wyłączenia z powiatu i przywrócenia statusu powiatu grodzkiego Wałbrzychowi wypowiedziało się już sześć rad gminnych. Starania Wałbrzycha poparła Jedlina-Zdrój i Walim. Za utrzymaniem dotychczasowego stanu rzeczy zagłosowali radni Boguszowa-Gorc, Szczawna-Zdroju i Mieroszowa. Nierozstrzygnięte pozostaje stanowisko radnych ze Starych Bogaczowic, którzy rozpatrzą sprawę już w 2012 roku. Również na styczeń zapowiedziane zostało wyrażenie stanowiska przez Głuszycę i Czarny Bór. W pierwszym miesiącu nowego roku swoje zdanie wyrażą także radni z Wałbrzycha oraz rada powiatu wałbrzyskiego.

W czwartek, 29 grudnia uchwałę wyrażającą poparcie dla grodzkości Wałbrzycha wyrazili radni gminy Walim stosunkiem głosów: 10 za, 2 wstrzymujące się, 1 przeciw. Tego samego dnia w Szczwnie-Zdroju radni wyrazili odmienny pogląd.

W przedostatnim dniu roku zebrali się radni gminy Mieroszów, którzy jednogłośnie opowiedzieli się za utrzymaniem status quo.

Czytaj również

Komentarze (23) Dodaj komentarz

~Medice, cura te ipsum 31-12-2011 8:23
Te starania o grodzkość Wałbrzycha mają tylko jedno rzeczywiste uzasadnienie... przydadzą dodatkowego splendoru panu doktorowi. W jego oczach oczywiście, bo przeciętnemu mieszkańcowi jest raczej wszystko jedno gdzie i kto będzie załatwiał jego sprawy (czy w ratuszu czy na al. Wyzwolenia). Oto jest ta istotna różnica. Zastanawiam się jednak, czy ta przypadłość kolejnych prezydentów miasta ma jeszcze lekką postać, czyli, że to tylko idee fixe, czy to już poważny przypadek ciężkiej obsesji?
~tomek 31-12-2011 9:19
Nirozumiem dyskusji kilka lat temu zabrano miastu grodzkośc i nikogo niepytano o zdanie ( mysle o mieszkancach) a teraz żeby przywrócic coś co ZABRANO wałbrzychowi i oszukano go, toważyszy temu wielka wzawa PRZYWRUCIC GRODZKOŚC I TYLE należy mu sie.A lewica już płaci za tą decyzje
~t 31-12-2011 9:22
okoliczne gminy się nie godzą bo jak pchły woża się za subwencje jakie należały ie miastu porównam to do złodzieja który ma pretęsje że mu zabrali coś co kiedyś ukradł, przepraszam ostro ale prawdziwie
~do tomek 31-12-2011 10:43
było referendum ws. grodzkosci w 2002 r., więc społeczeństwo się wypowiedziało i to ,,za". napisz mi, co da Wałbrzychowi grodzkość? wiesz? bo ja nie, oprócz tego, że - jak powiedział pan prezydent - gmina będzie mogła zaciągnąć jeszcze większy kredyt (a już teraz ma ponad 70% zadłużenia)
~~~ 31-12-2011 11:08
Wszystkie powiaty do likwidacji!
~Gieniuś 31-12-2011 11:10
W tych urzędach to same nieroby i darmozjady.
~mix 31-12-2011 12:06
do " t " temu mlekiem płynącemu miastu należy się tak wiele, to niech Szełemej wreszcie załatwi kasę od kolegi premiera z PO i przestanie ....w kazdej gminie o utraconej cnocie jaką była grodzkość to się nie wróci jest lekarzem to wie. Co wybory słyszymy o tragedii grodzkiej proszę wreszcie załatwić obwodnicę poprawić drogi skończyć inwestycje rozpoczęte w tym mieście. Gdzie ta kasa od Tuska i Schetyny ? .... duży powiat kompletna bzdura. Proszę się zastanowić czy odzyskanie "królestwa niebieskiego'' to nie odwrócenie uwagi od nie zakończonych spraw korupcyjnych i nie gospodarności w mieście ? Czy ktoś poniósł konsekwencje ? Na llitość boską dosyć tej farsy !
~gogul45 31-12-2011 12:27
Niech zostanie tak jak jest!!!!
~Jasiek 31-12-2011 12:30
Ja do " Medice, cura te ipsum" chyba to ty się musisz leczyć. Pewno należysz do grona tych osób, którym się w życiu nie do końca udało? Jeszcze za Kruczkowskiego wszyscy darli japę, że nie walczy o grodzkość. Teraz gdy Szełemej się na to porwał, tacy jak Ty wrzeszczą po co?! Że Starostwo Powiatowe jest przeciw - rozumiem. Stołki. Tylko, że ja tam wolę sprawy załatwiać w ratuszu niż na Wyzwolenia.
~Medice, cura te ipsum 31-12-2011 13:57
Drogi Jaśku. Jeśli idzie o grodzkość sprawa wygląda tak, że ogólna pula pieniędzy (subwencji) wcale się nie zwiększy. Gdyby Wałbrzych został s powrotem powiatem grodzkim nastąpi jedynie ich inny podział. Tylko tyle. Nic więcej. Sądząc po dotychczasowych dokonaniach miejskich włodarzy oznacza to, że więcej pieniędzy zostanie zmarnowane a okoliczne gminy i miasteczka negatywnie odczują tę "metropolitalność", o którą pan doktor tak zabiega. Wątpię zresztą, że on sam rozumie co robi, bo z jednej strony chce budować aglomerację wałbrzyską, którą w jakimś sensie tworzy już powiat a z drugiej strony z niej wychodzi przez dążenie do grodzkości. Dla przeciętnego mieszkańca nie ma to znaczenia. Tobie też życzę zdrowia.
~wch 31-12-2011 14:56
INNE MIASTA MAJA GRODZKOŚC : LEGNICA , JELENIA GÓRA , WROCŁAW, CZĘSTOCHOWA, ELBLĄG , GORZÓW I WIELE INNYCH MIAST BYŁYCH WOJEWÓDZKICH . TE MIASTA SIĘ ROZWIJAJĄ I OKOLICE A WAŁBRZYCH STOI W MIEJSCU , JAK WAŁBRZYCH SIĘ NIE ROZWINIE TO OKOLICE TEŻ SIĘ NIE ROZWINĄ .
~Jasiek 31-12-2011 16:31
Do " Medice, cura te ipsum". Przepraszam, głupio wyszło z tym "lekarzu lecz się sam" . Wybacz ale szlag mnie trafia gdy słyszę: "Wałbrzych musi być grodzki!" a teraz dla odmiany "A po diabła nam grodzkość!" Po tak krótkim okresie rządzenia wszyscy by chcieli złapać Pana Boga za nogi. Szełemej (to nie mój prezydent, ale umiem szanować demokrację) nie jest cudotwórcą. Quod capita tot sensus
~ 31-12-2011 16:51
Masz rację "wch" wszystkie miasta wojewódzkie oprócz Wałbrzycha mają grodzkość. I masz rację, że te miasta się rozwijają ale może jest tak dlatego, że tam prezydentami nie zostają byle ... no i może radni mają charaktery
~m 31-12-2011 17:13
do Medice, cura te ipsum Mylisz sie człowieku! Poczytaj sobie o finansach miast na prawach powiatu i o zadaniach.
~kkkk 31-12-2011 17:53
widze,ze wszyscy juz zapomnieli o Kruczkowskim.A przeciez jego 8 lat doprowadzilo miasto do takiego stanu.A inne miasta co maja grodzkosc, moze maja lepszych wlodazy.
~Medice, cura te ipsum 31-12-2011 18:19
Do m. Chyba jednak się nie mylę. Czytałem co było trzeba. Miasto na prawach powiatu to po prostu takie miasto, które samo dla siebie pełni funkcje (zadania), które normalnie sprawuje powiat. Jeśli więc z obecnego powiatu wałbrzyskiego wyłączymy Wałbrzych a finanse powiatu podzielimy na powiat ziemski i m.Wałbrzych to tych pieniędzy przecież nie przybędzie. Pozbycie się tego statusu (bo Wałbrzych był miastem na prawach powiatu) zawdzięczamy niektórym obecnie zasiadającym w radzie i ratuszu. To z nimi właśnie pan doktor chce "odzyskiwać" tę utraconą grodzkość i to jest dla mnie zupełnie niemądre i niewiarygodne. Nie rozumiem też chęci "wyjścia" z powiatu a jednocześnie dążenia do stworzenia aglomeracji wałbrzyskiej? Bo czym ona by miała być? Pewnie kolejnym forum do autopromocji...
~marcin 31-12-2011 19:09
I znowu głupia dyskusja. Wałbrzych, bez grodzkości to ewenement, to duża wieś i jak ktoś napisał wcześniej, inni czerpią z możliwości tzw. subwencji, bo są dla powiatu w całości razem, z okolicznymi miejscowościami. Grodzkość Wałbrzycha, zmusi włodarzy okolicznych miasteczek i wiosek, do bardziej intensywnych działań na rzecz swoich gmin, a to nie koniecznie musi się podobać. Grodzkość, wymusi również nowe wybory do rady powiatu ziemskiego, w którym nie będą mogli zasiadać mieszkańcy Wałbrzycha, to, z pewnością też zaboli. Wreszcie powiat grodzki, rozlicza się sam, a nie z dużą "rodziną" jak do tej pory. Grodzkość to priorytet, dla nas Wałbrzyszan. Mam nadzieję, że prawdą jest to co prezydent powiedział: "nie czy, ale kiedy". Wszystkim życzę szczęśliwego nowego roku, a w nim:
~marcin 31-12-2011 19:09
zdrowia, szczęścia i pomyślności, a przede wszystkim rozumu :)
~ekonomista 1 31-12-2011 19:27
Niech wreszcie Tusk dotrzyma słowa i odda grodzkość bo świadomość radnych tego regionu jest żałosna. Szczawno żeruje na nas (markety i kasę ma tylko dzięki Podzamczu). Nie robiłbym im żadnej obwodnicy ,żadnej współpracy skoro radni nie rozumieją ,że kilkaset milionów więcej w budżecie Wałbrzycha to także większe partnerstwo w budowie infrastruktury komunikacyjnej, miejsc pracy, lepszych połączeń z Wrocławiem.
~emeryt lat 23 31-12-2011 19:41
Ponieważ obwodnice, połączenia międzymiastowe to zadania ponad gminne to zapewne radni szczawna i boguszowa są pod wrażeniem na ten cel wydatków powiatu który wynosi ZERO. Prezydent powinien wytłumaczyć na czym polega współpraca z tymi miastami , że tylko coś chcą od nas? Czy komunikacja ,strefa ,szpitale szkoły śr to tylko dla wałbrzyszan?? Przykro ,że Dyduch tak skrzywdził nasze miastom teraz rechocze. (ale w radzie szczawna ma wielu naśladowców)
~Medice, cura te ipsum 31-12-2011 20:26
Jasne, priorytet!!!!. Przecież pan prezydent tak powiedział!! I zlikwidujemy szkoły, przejmiemy długi powiatu, te marne 30-pare milionów i wybudujemy ścieżki rowerowe a jak się nam będzie nudzić to pobiegniemy sobie do Parku Sobieskiego. A zapomniałem, będziemy znowu mogli sobie rejestrować samochody a wyróżnik DB będzie naszym znakiem rozpoznawczym w Polsce... tak trafnie się przecież kojarzy. W jednym muszę się z Tobą Marcinie jednak zgodzić. Wałbrzych to ewenement w skali kraju, to 120-tysięczna wioska, bo tylko wójt na głębokim zadupiu może sobie w ten sposób dworować z mieszkańców. Sądzę, że grodzkość tego wieśniactwa nie odmieni. Jak to mówi stare przysłowie o chłopie, co ze wsi wyjść może ale wieś z niego nigdy. Tak jest też i u nas. I chciałbym żeby Twoje życzenia się spełniły.
~iza 31-12-2011 20:43
ta kasa dla miast grodzkich już się skończyła, zaczyna się nowy okres programowania i grodzkość nic nie zmieni, nic już nie da. Ucierpią tylko ocienne gminy, poza ty kryzys to nie czas na zmiany, jak mówi premier, na którego prezydent tak się przecież często powołuje
~benkmen 1-01-2012 2:29
Tak naprawdę to Rozpier.......tylko przyklepał pomysł "Szkieletora" D......... w tej sprawie.I tak to na jedno wychodzi i czkawką się do teraz odbija.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group