Piątek, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 3291
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Niepełnosprawny nie znaczy gorszy

Wtorek, 4 grudnia 2012, 6:12
Autor: red
Wałbrzych/Kraj: Niepełnosprawny nie znaczy gorszy
Fot. PAW
Wczoraj obchodzony był Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Ze swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi spraw i problemów osób niepełnosprawnych podzielił się z nami Krzysztof Gorzkowicz z firmy Votum SA.

Jeszcze kilka miesięcy temu w mediach nie cichła dyskusja o dyskryminacji polskich sportowców na Paraolimpiadzie 2012. Z krytyką spotkały się m. in. brak telewizyjnej transmisji igrzysk oraz ograniczone fundusze dla sportowców, którzy reprezentowali nasz kraj lepiej niż pełnosprawni. Nasi paraolimpijczycy przywieźli z Londynu 36 medali, zajmując 9 miejsce w klasyfikacji medalowej. Tak naprawdę medal należy się jednak każdemu niepełnosprawnemu, który z niemniejszym hartem duch stawia czoła codziennym przeciwnościom losu. Czy jesteśmy społeczeństwem otwartym na niepełnosprawnych? Każdy powinien znaleźć dziś czas, żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie.

3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Według danych opublikowanych przez GUS, w III kwartale 2010 roku, liczba niepełnosprawnych w Polsce wyniosła ponad 3 miliony, co daje niebagatelne 10,76 % społeczeństwa. Na co dzień nie zauważamy ich obecności. Dlaczego? Większość z osób niepełnosprawnych nie korzysta z miejskich środków transportu i nie przebywa w miejscach publicznych. Powód jest prosty – nie są one odpowiednio dla nich dostosowane.

Jak Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych będzie obchodzony w Polsce? Pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych – Jarosław Duda zorganizował konferencję „WYŁĄCZENIE WYŁĄCZONYCH”, która dotyczyć będzie odpowiedzialności społecznej biznesu w kontekście osób niepełnosprawnych i ich sytuacji na rynku pracy.

Warto w tym miejscu przytoczyć kolejne dane statystyczne GUS-u z roku 2009. Według statystyk tylko 15,5 % osób niepełnosprawnych zarabia na swoje utrzymanie. Pozostałe utrzymują się głównie z rent, emerytur bądź zasiłków. To szlachetne, że osoby te mają zapewnioną opiekę socjalną, ale od dawna wiadomo, że aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych ma również wymiar terapeutyczny.

W myśl konwencji genewskiej ograniczeniem w podjęciu pracy przez osobę niepełnosprawną nie są jej indywidulane ograniczenia, ale zewnętrzne bariery. Polska ratyfikowała konwencję we wrześniu, ale na zmiany w podejściu pracodawców będziemy musieli jeszcze długo poczekać.

Koszty utrzymania to jedno, co jednak z wydatkami na rehabilitację, sprzęt ortopedyczny i rehabilitacyjny? Tu naprzeciw osobom niepełnosprawnym wychodzą organizacje pożytku publicznego, które wspierają w pozyskiwaniu funduszy na leczenie i rehabilitację, lub same je przyznają. Przykładem jest wrocławska Fundacja Votum, pomagająca osobom, które ucierpiały w wyniku nieszczęśliwych zdarzeń drogowych.
- Znacząca większość społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy z jakimi wydatkami mierzą się każdego dnia osoby niepełnosprawne – mówi Anna Jagodzińska, Członek Zarządu Fundacji Votum – miesięczny koszt zajęć z rehabilitantem potrafi sięgnąć kilkunastu tysięcy złotych. Ceny protez to nawet kilkadziesiąt tysięcy. Do tego często dochodzą kosztowne produkty zalecane w specjalistycznej diecie, środki opatrunkowe, leki, koszty dojazdów do placówek medycznych i wiele, wiele innych.

Czy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych stanie się czymś więcej, niż tylko okazją do medialnych wystąpień polityków składających bezterminowe obietnice – zależy wyłącznie od nas.

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group