Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 2008
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Oficjalne otwarcie "Starej Kopalni"

Wiadomości: Wałbrzych
Niedziela, 9 listopada 2014, 19:57
Aktualizacja: Wtorek, 11 listopada 2014, 14:33
Autor: red.
Fot. Robert Bajek
Z udziałem Wicepremiera, Ministra Obrony Narodowej Tomasza Siemoniaka, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzaty Omilanowskiej i doradcy Prezydetna RP Jana Lityńskiego odbyło się dzisiaj w Wałbrzychu oficjalne otwarcie Parku Wielokulturowego "Stara Kopalnia".

W uroczystości obejmującej prezentację obiektu, zwiedzanie "Starej Kopalni", wystawy i różnego rodzaju występy artystyczne udział wzięli również przedstawiciele władz miasta z Prezydentem Romanem Szełemejem, Wiceprezydentem Zygmuntem Nowaczykiem i Przewodniczącą Rady Miasta Marią Romańską na czele, wałbrzyscy parlamentarzyści: Agnieszka Kołacz-Leszczyńska - Poseł na Sejm RP, Katarzyna Izabela Mrzygłocka - Poseł na Sejm RP, Robert Jagła - Poseł na Sejm RP, Wiesław Kilian - Senator RP, Europosłowie: Jacek Protasiewicz i Bogdan Zdrojewski a także przedstawiciele Starostwa Powiatowego ze Starostą Józefem Piksą i Wicestarostą Andrzejem Lipińskim na czele, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Jerzy Tutaj, ks. bp Adam Bałabuch - Biskup pomocniczy Diecezji Świdnickiej oraz przedstawiciele wałbrzyskich placówek kulturalno oświatowych, górnicy i wszyscy ci, którzy swoją pracą i zaangażowaniem przyczynili się do tego, że "Stara Kopalnia" mogła zostać otwarta.

-Stoimy dzisiaj w miejscu, które jest tak naprawdę samym centrum wielowiekowej tradycji górniczej tego regionu, która trwa już 600 lat. Stoimy jako spadkobiercy setek tysięcy górników, którzy tu żyli, pracowali, umierali. Oddając im cześć jesteśmy tu z górnikami, którzy budowali to miasto, Wałbrzych. To jest ich moment, to jest ich miejsce, to jest ich tradycja i to jest ich historia - powiedział na wstępie Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej

Podczas uroczystości otwarcia obiektu zaprezentowany został film ukazujący historię tego miejsca. W swoich wystąpieniach mówił też o nim Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, Wicepremier Tomasz Siemoniak, Minister Kultury Małgorzata Omilanowska i Doradca Prezydenta RP Jan Lityński. Prezydent Szełemej zwracał również uwagę na fakt, że tego typu obiekt, tej wielkości jest rzeczą unikalną nie tylko w skali Polski, ale i Europy. Możliwe też było zwiedzanie "Starej Kopalni", w tym Starej Kuźni, Maszynowni, Centrum Ceramiki, trasy podziemnej i wieży widokowej. Otwarte zostały też dwie wystawy: „Polska grafika warsztatowa" pod kierownictwem Rektora Akademii Sztuk Pięknych Piotra Kielana i wystawa niezwykłych prac wałbrzyskiego grafika Tomasza Marońskiego. W części artystycznej natomiast zebranym gościom zaprezentowała się Orkiestra Górnicza i Zespół Pieśni i Tańca „Wałbrzych”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (58) Dodaj komentarz

~waldek 9-11-2014 20:20
Gwozdz do trumny Walbrzycha przybity.
~Zuza 9-11-2014 20:31
Łał
~UW 9-11-2014 20:34
Grunt, ze Jasiu był obecny - jak zwykle z rękami w kieszeniach.
~Johny 9-11-2014 20:44
Ciekawe gdzie zdjęcia cywili?? Pewnie plebs pobawi się później. na szampana i kawior dostali zaproszenie wybrani. W Nowej Rudzie otwierają kopalnie a w Wałbrzychu robią z niej muzeum. Tragedia. Mam pytanie Ile miejsc pracy stworzył Szełemej?? Bo z tego co wiem to po likwidacji szkół i innych ośrodków pracę straciło ponad 100 osób a w nowo powstałych miejscach ( stara kopalnia, aqua, domy starców) zatrudnia się tylko na stanowiska sprzątaczek. Reszta jest rozdysponowana między znajomych. Tragedia!!! Niedługo Wałbrzych będzie jak muzeum. Piękny asfalt, piękne muzea tylko eksponatów będzie brak bo wszyscy wyjadą za chlebem.
~bober x 9-11-2014 20:49
Bylem , zwiedzilem , wiecej nie pojde .Nic nie skonczone , otwarcie na potrzeby wyborow . Totalna lipa . Marnotrawienie naszych pieniedzy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~bober x 9-11-2014 20:57
ZEnada . DUZO KASY WYDANE A NAWET JEDEN BUDYNEK NIE SKONCZONY . ALE WYBORY ZA PASEM :)
~górnik 9-11-2014 21:18
przepracowałem tan naście, lecz ale z kopalnią to nie ma nic wspólnego
~wałbrzyszanka 9-11-2014 21:26
och jak zawsze ktoś musi marudzić ;))) ludzie zacznijcie żyć a nie dołować innych pierdołami! wstyd!
~zwykły niegdyś kret 9-11-2014 21:46
Moim skromnym zdaniem...Wszyscy powinniśmy być dumi że cis takowego w naszym mieście powstało,a nie padło w totalną ruinę.Przecież Górnictwo to nasza wałbrzyska tożsamość....
~Wałbrzyszanin 9-11-2014 21:47
Co się z naszym miastem stało? Nie ma przemysłu, nie ma niczego, czym dawniej żył Wałbrzych. Dzisiaj za grosze ludzie pracują w marketach należących do obcych państw i na strefie u Japończyków. Dobrze, że chociaż w Muzeum będziemy mogli wspominać.
~mdm 9-11-2014 22:18
dajcie na luz , niedojdy zyciowe
~v 9-11-2014 22:52
Przez 50 lat kilofy się bawiły kamień wydobywali komunizm umacniali a teraz im pomnik za 100 baniek wystawili nieźle nawet teraz przywileje
~JA 9-11-2014 22:56
Wzruszył się suchy piach, gdyby mógł zalałby się łzami W serce placu wbito studnię z granitowymi murami Taka piękna, ale nie ma w sobie wody Pusta studnia, monument, zbudowany dla ozdoby Umieram z pragnienia, oni leją wodę Woda sięga po szyję, ja spragniony tonę
~ 9-11-2014 22:58
Pożyjemy zobaczymy. Dziś głos malkontentów ma znaczenie ale ma znaczenie także obietnica zrobienia z tego miejsca centrum kultury na skalę europejską. Także pożyjemy to zobaczymy. Ogólnie lepiej ze coś tam jest niż by miało szpecić krajobraz to co było ( kupa złomu,mchu i perzu ). Tak przynajmniej jest widno, kolorowo i wesoło
~v7 9-11-2014 23:01
Ile to „cudo” przyniesie dochodów.
~czarna dziura 9-11-2014 23:24
Pomnik głupoty, a czyjej, to chyba każdy wie. Co to znaczy "park wielokulturowy"? To nic nie znaczy.
~oko 9-11-2014 23:31
Wałbrzych jak Titanik tonie... firmy, tylko w SSE z ludźmi za najniższą krajową bo w centrum co drugi lokal użytkowy do wynajęcia a naród tańczy bo orkiestra gra... i się cieszy, że wpakowano 100 mln zł w coś, co na siebie nie zarobi tylko będzie deficytowe... wszystko po to aby pewien megaloman dostał kopa w marszałki albo i w ministry...a my Wałbrzych zostaniemy z długami do spłacania.
~waldek 9-11-2014 23:37
A w walbrzyskich mieszkaniach jest chlodno, glodno I nerwowo za to.Badzmy lepiej swojscy a nie europejscy.Bo przerabianie sie na sile osmiesza zmuszanego ale I zmuszajacego. To tak jakby staruszkowi kazac tanczyc Hip-hop.
~hihi 9-11-2014 23:46
a komentujący: bober, Zuza i Johny to pewnie jedna i ta sama osoba... to dopiero żenada!
~alfreda 9-11-2014 23:54
oceniają to otwarcie ludzie na ogólnopolskich forach. Aż wstyd czytać, a tu miejscowi i nie tylko PełOwcy szampany spijają.
~waclaw 10-11-2014 0:30
Pragne podziekowac Wszystkim co przyczynili sie do tej pieknej inwestycji a przedewszystkim Panu Prezydentowi ze taki piekny obiekt Starej Kopalni Thorez odnowiono tak pieknie cudo Walbrzycha Wielkie Dzieki
~ 10-11-2014 0:51
raczej ile przyniesie strat :D
~antyM 10-11-2014 2:09
Bardziej nie dało się spieprzyć górniczej perełki. Ktoś powinien siedzieć za to barbarzyństwo.
~nosferatu 10-11-2014 8:24
Piękny obiekt blisko centrum miasta, który rzeczywiście może stać się największą atrakcją i perełką miasta. Skowyt "wiedzących lepiej" i zakompleksionych malkontentów żywiących się pierdołami w stylu "Wałbrzych tonie", musi jednak pojawiać się na forach. No, bo jak by to było, gdyby wszyscy byli zadowoleni ? Zbyt normalnie ? Zapewne PiS w tym miejscu zrobiłby kościół, ku uciesze biskupów, wtedy część malkontentów przeżyła by coś w stylu orgazmu, a przebudowa obiektu na cele religijne, byłaby chwalebna. Korwinkowa gimbo prawica, mogła by tam zrobić poligon i szkolić się w polowaniu na lewaków. Po lekcjach oczywiście. SLD, nie zrobiłoby nic, jak zwykle. Obiekt robi wrażenie i napawa dumą. Was nie ? To zamknijcie się w swoich norach, a innym pozwólcie cieszyć się z życia. Tym bez kompleksów.
57jurand 10-11-2014 8:50
Nic co by mnie poraziło, jeśli to wszystko co widzę na fotografiach to mało Brakuje mi np. czegoś takiego jak ; Obudowy ścianowej samokroczącej,albo kombajnu do drążenia chodników . Czy są urządzenia do transportu materiał ów typu kolejki lub łodzie na linach ? Od siebie mogę podarować górniczy termos do zup orginał. Gdzieś tam na uboczu tych ekspozycji powinny być pokazane skutki uboczne tego fedrowania , popękane budynki , hałdy, ścieki zamiast rzek pozapadane mosty i losy ludzi związane z zagłębiem wydobywczym.
~do nosferatu 10-11-2014 9:03
niestety nie dotykasz istoty problemu, przez wszystkie lata naszej wolnosci , rzadzacy skutecznie pracowali aby zniszczyć rodzima gospodarke i wpuscić zagrniczną, i tak si e stało niemal w 100% fabryki, markety, A teraz pomyśl co będziesz robił jak to wszystko wyjedzie , bo my przestaniemy robić za psie pieniądze( z resztą już to się dzieje) podaj mi przykłady co zostanie? a że tak się stanie to pewne. Ja wiem co bedziemy robić będziemy, chodzić do muzeum
~44 10-11-2014 9:11
Koncert TSA to porażka. Nagłośnienie koszmar. Zespół grał przyzwoicie ale w tej sali nie dało się tego słuchać. Lepiej gdyby koncert odbył się na zewnątrz. Budynki starej kopalni ładnie odnowione, lecz nie ma tam niczego co może przyciągnąć turystów z innych miast. Ponadto jeszcze pozostało mnóstwo do zrobienia.Ciekawe czy będzie to tylko droga ozdoba Wałbrzycha?
~bober 10-11-2014 9:25
nie jestem pisowcem . Widze poprostu ze pieniadze wyrzucone w bloto .Sam pracowalem przy odnowieniu tego badziewia
piszpantu 10-11-2014 10:13
nie widze Pani poseł Zalewskiej
~Limciu 10-11-2014 10:24
Mam spore co do tego wątpliwości, ale cieszyłbym się gdyby ten obiekt stał się atrakcją turystyczną. Właściwie nie wiadomo co może się spodobać warszawiakom i innym wielkomiastowym z kasą. Liczę też na promocję tego miejsca choćby przez ministra Siemoniaka, którego dziadek był pierwszym dyrektorem Zespołu Pieśni i Tańca Wałbrzych, a który teraz ma mieć siedzibę w Starej Kopalni. Przy odpowiedniej promocji można wylansować najdziwniejsze rzeczy na kultowe. Znajomi ze Świdnicy byli pod wrażeniem tego miejsca (Mordor zamienił się w największy betonowo-ceglany pomnik)
~wałbrzyski promyczek 10-11-2014 10:28
dlaczego co by nie zrobiono ciągle są krytyki? jak do tej pory rozmawiając nie tylko z naszymi mieszkańcami słyszę pochwały na temat naszego prezydenta ,ludzie doceniają to co robi a tu tylko krytyka ! Czy nie jest to zawiść? Radzę wyjść tym marudom na świeże powietrze i przewietrzyć ten ptasi móżdżek bo jak widać siedzenie w komputerze szkodzi co niektórym ,sami nic nie robią tylko podkładają świnie innym ! jestem zadowolona i podoba mi się to co robi się teraz u nas a komu się nie podoba - drzwi otwarte na świat więc szukać miodu tam - pozdrawiam .
~MAx 10-11-2014 11:28
WIELKIE ROZCZAROWANIE!!! Tyle, krzyku zachwalania, a jest GORZEJ niż za muzeum przemysły i techniki. Jak wchodzisz do pomieszczenia gdzie są maszyny wyciągowe, to zamiast smaru tak jak było kiedyś czuć farbę, wszystko czyste umyte niczym się nie pobrudzisz. Brakuje budynku portierni, a raczej to co było wewnątrz: jak powstał u nas węgiel, przekrój lisiej sztolni, mundury z czapkami górniczymi. NIE MA NAJBARDZIEJ CHARAKTERYSTYCZNEGO miejsca w całej kopalni czyli ŁAŹNI ŁAŃCUSZKOWEJ, zlikwidowali to na stałe/tylko na potrzeby koncertu, ale bez tego miejsca, kopalnia traci "urok". NAJWIĘKSZE ROZCZAROWANIE to "SZTOLNIA". 300 metrów prostego(idzie się prosto przed siebie) pustego chodnika, bez eksponatów(taśmociągów, imitacji ładunków wybuchowych, narzędzi górniczych itp) tak jak to było kiedyś
~do promienia 10-11-2014 11:37
promeniu toporny "siedzieć w komputerze" inni mają prawo tak samo jak i Ty , wyrzucać sobie z mieszkania to możesz swojego psa lub czy kota , to jeszcze nie Putlerolandia żebyście wywalali tych którzy się nie zgadzają z linią władzuchny. Jeszcze nie....
~West 10-11-2014 11:49
PIĘKNY OBIEKT BARDZO CIEKAWY MOI ZNAJOMI Z WARSZAWY BYLI ZACHWYCENI
~xXx 10-11-2014 11:51
Otwarcie przed wyborami nie ma znaczenia , to oczywiste że Roman Sz. wygra wybory , mimo plujących jadem jednostek większość mieszkańców odda mu głos , mimo że nie znoszę PO również go poprę. Pozdrawiam. Wielki Wałbrzych powstaje z kolan!!
~walbrzyszanka2 10-11-2014 11:56
koncert zespołu pieśni i tańca + liko-band mega! a soliści?? 2x Janik, Kamińska, Kociubska i Kwiatkowski -rewelacja!!!! milion razy lepiej niż TSA!!
~Dobrze 10-11-2014 12:34
Dobrze, że raz na jakiś czas są wybor - przynajmniej coś się dzieje :D
~wałbrzyszanin 10-11-2014 12:43
Wielkie brawa, w końcu mamy piękny obiekt turystyczny w środku miasta, a nie popadającą w ruinę ruderę, Brawo Panie Prezydencie
~kolega sąsiada 10-11-2014 12:50
super miejsce, na takie coś czekaliśmy !!!!
~angelika 10-11-2014 12:52
to jest to , w końcu w środku miasta mamy piękny nowoczesny obiekt turystyczny !
~Zbigniew Michurski 10-11-2014 13:45
Tak jak z fetą kopalnie otwierają, tak cichaczem za kilka tal będą ją zamykać. A wiecie dlaczego, bo budżet miasta tego nie wytrzyma. Jeśli to smutne i nudne muzeum każdy wałbrzyszanin odwiedzi, to tylko raz. W projekcie Traktu Wałbrzyskiego w pracach, którego uczestniczyłem przewidziano i kolejkę wąskotorową dla dzieci, i kręgielnie, i ścianę wspinaczkową, i salę do bilarda estradę dla młodych, i wiele innych atrakcji dla których chciałoby się tam wybrać tak często jak do galerii.
~ms 10-11-2014 14:55
Drodzy nieuleczalni malkontenci,ludzie nieudolni i do niczgo zdolni,załuzcie kółko pesymistów i opluwaczy i marudcie we własnym gronie.A innym pozwólcie zyc i tworzyc a przedewszystkim isc do przodu.Brawa dla STEREJ KOPALNI.
~xXx 10-11-2014 15:16
Otwarcie przed wyborami nie ma znaczenia , to oczywiste że Roman Sz. wygra wybory , mimo plujących jadem jednostek większość mieszkańców odda mu głos , mimo że nie znoszę PO również go poprę. Pozdrawiam. Wielki Wałbrzych powstaje z kolan!!
~żul 10-11-2014 15:53
TSA dosięgło dna....
~olo 10-11-2014 17:31
Do wszystkich zwolenników tej "kopalni " Mam pytania 1 - ile to kosztowało 2 - ile ludzi znajdzie tam pracę 3 - ile miasto Wałbrzych na tym zarobi 4- jak nie zarobi to ile straci ???? Ps miasto Wałbrzych 64 % zadłużenia 2 miejsce w kraju
57jurand 10-11-2014 18:37
No cóż teraz tylko tak zagłosować, żeby w miarę silna opozycja mogła monitorować dalsze losy tej inwestycji .I informować na bieżąco wałbrzyszan o kondycji finansowej tej ,,Starej Kopalni''
~ 10-11-2014 18:52
W Nowej Rudzie na nowo otwierają kopalnie a u nas muzea sie tworzy... W 50% obiekt nie jest wyremontowany do końca. Eksponatów do oglądania jak na lekarstwo. Miejsc parkingowych brak. Nic ciekawego tam nie ma. Widok z wieży na chałdy i bałagan wokół. Poprostu żenada.
~ 10-11-2014 19:03
typowa polska mentalność - zastaw się,a postaw się Romciu jak jesteś taki wszechmocny to potrzebujemy urazówki,laryngologi dla dzieci ( nie wiadomo z jakich przyczyn zlikwidowanych ) widać "swojak" jesteś to mógłbyś w/w załatwić,a potem będziemy sie dalej zastanawiać nad pomnikami kultury,filharmoniami teatrami,drogami itp. mam nadzieję,że cezar potrafi wartościować i ma świadomość potrzeb pierwszorzędnych mieszkańców ( o porządnych przystankach PKS ) nie wspomnę :)))
~łotr 10-11-2014 20:15
O ile krytyki, a wyborach Szełemej będzie miał powyżej 80% i to jak najbardziej zasłużonych. Ktoś stawia inaczej?
~weest 10-11-2014 20:23
Obiekt CUDO.Moi znajomi na otwarcie przyjechali z Tokio, Sydney i Alaski. Byli pod wrażeniem.Przewiduję co najmniej kilka tysięcy turystów dziennie. A tak na poważnie: co widzą osoby broniące SK przeglądając się codziennie w lustrze? Idiotę czy zero moralne sprzedające się za srebrniki
~ms 11-11-2014 7:38
Daunie,nie podoba Ci sie stara kopalnia to tam nie idz,siedz przed kompterkiem i płacz jak zle,tylko na to Cie stac,zakompleksiony polaczku,tylko sobie zył ze złosci nie podetni.
~-ania- 11-11-2014 9:31
Ile to da miejsc pracy?
~do ~ms 11-11-2014 9:42
Właśnie,że się nie podoba to nikt tam nie pójdzie poza tobą.I tak generuje się straty ROZUMIESZ TĘPA STRZAŁO
~ilias 11-11-2014 10:30
Muzeum Żydów w Wawie kosztowało tyle samo, tutaj grunty i zabudowa było darmo
57jurand 11-11-2014 14:56
: Zbudujmy Muzeum Klerykalizacji i Poniewierania Polskim Narodem w III RP.Eksponatów z pewnością nie zabraknie!Świątki , pomniki , akty darowizn na cele kościelne, wyczyszczone przez ,, dziadow'' śmietniki , zdjęcia wyrzuconych na bruk, niezrealizowane recepty... To dopiero będzie muzeum edukacyjne dla przyszłych pokoleń!
~ 12-11-2014 15:16
Pragnę zwrócić uwagę na fakt, że tego typu obiekt jest rzeczą unikalną w skali Polsk,i ale nie w skali Europy, ponieważ do najbardziej znaczących muzeów poświęconych tematyce górniczej na świecie jest Niemieckie Muzeum Górnictwa (Deursches Bergbau-Museum w Bochum). Muzeum to odwiedza rocznie ok. 400 tyś. osób, czego i my byśmy sobie tego życzyli. Bylam tam i widziałam czym zachwycają odwiedzających.
~ewuncia 14-11-2014 20:40
i jest ok! wiadomo kto wygra wybory a żmije własnym jadem się zabiją ;) bo nikt nie lubi jak kogoś obrzuca się błotem i zawsze przynosi to niestety odwrotny skutek ! - Szełemej górą u większości mieszkańców bo ludzie mają oczy i rozum a nie słuchają oszołomów !
~ 18-11-2014 17:18
*-209.google.com (66.249.*.*) Bzdety jak berety. Nie masz zielonego pojęcia o rzeczywistości, którą zaklinasz. Nie promuj niemczyzny. Każdy kto chce zobaczyć prawdziwą kopalnię - nie Starą, może pojechać do Gliwic i zwiedzić kopalnię Guido. Kopalnia ta jest na terenie Polski i Stara Kopalnia ma się do niej jak pierni do wiatraka. Tam jest pokazana prawdziwa kopalnia. Tu jest tylko atrapa. W dodatku bez kas biletowych i pomysłu na biznes.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group