Wtorek, 2 marca
Imieniny: Heleny, Halszki, Pawła
Czytających: 2124
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/REGION: PiS obawia się, że działalność Aglomeracji może ograniczyć suwerenność gmin

Piątek, 6 marca 2015, 6:30
Aktualizacja: 7:08
Autor: PAW
Wałbrzych/REGION: PiS obawia się, że działalność Aglomeracji może ograniczyć suwerenność gmin
Fot. red.
– Podejmowane są obecnie w poszczególnych gminach uchwały dotyczące przyszłości Aglomeracji Wałbrzyskiej – mówi poseł Anna Zalewska z Prawa i Sprawiedliwości. – To jest nic innego jak pozbawianie kompetencji poszczególnych gmin.

Anna Zalewska widzi w takim działaniu duże zagrożenie dla gmin, ale i dla samego Wałbrzycha, który jest liderem Aglomeracji Wałbrzyskiej.
- Teraz właśnie rodzi się pytanie, na jakiej zasadzie podejmowano wcześniej porozumienia i finansowano poszczególne zadania, skoro dopiero teraz formalnie gminy niejako zrzekają się swoich kompetencji na rzecz Wałbrzycha? – pyta Zalewska. – Warto też powiedzieć, że zadania, jakie mają być wykonane w ramach Aglomeracji Wałbrzyskiej, są ściśle zaplanowane. Przykładem na to jest budowa obwodnicy Wałbrzycha, o której mówił wiele razy prezydent Szełemej. Okazuje się, że ta inwestycja to zadanie gminy i z takich środków powinna być realizowana. Aglomeracja Wałbrzyska może przybrać niebezpiecznych rozmiarów, a samorządy lokalne stracą możliwość reprezentowania swoich mieszkańców, a to sytuacja niebezpieczna.

Posłanka ma również sporo zastrzeżeń do jakości zarządzania WZWiK. Tej sprawie również zamierza w najbliższym czasie przyjrzeć się bliżej.
- Chcę poddać kontroli funkcjonowanie WZWiK, bo docierają do mnie niepokojące sygnały – twierdzi Zalewska. – To monopolista w kwestii wody i ścieków i to niestety odbija się na wysokich cenach. Problemem jest również to, że mamy sieci kanalizacyjne, do których nie chcą podłączać się mieszkańcy. Koszty tych inwestycji są ogromne, a nie są one zasadne.

Czytaj również

Komentarze (29) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group