Sobota, 1 kwietnia
Imieniny: Grażyny, Ireny
Czytających: 4533
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Samorząd kontra rząd

Czwartek, 18 listopada 2021, 10:28
Autor: red
REGION: Samorząd kontra rząd
Fot. red
Polski Ład – łączy czy dzieli samorządy?

uż 18 listopada o godz. 11:30 w Instytucie Politologii na Uniwersytecie Wrocławskim odbędzie się debata pt. Co z tym samorządem? Udział w niej wezmą jedni z najbardziej doświadczonych samorządowców na Dolnym Śląsku: Jarosław Obremski – Wojewoda Dolnośląski, Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego i Rafał Dutkiewicz – były Prezydent Wrocławia.

Jak wyglądają relacje samorządu z rządem i co niesie za sobą Polski Ład dla jednostek samorządu terytorialnego? To tylko kilka tematów, które zostaną poruszone podczas debaty organizowanej przez Stowarzyszenie Młody Dolny Śląsk.

- To w samorządzie tkwi esencja demokracji. Nie ma silnej Polski bez silnych samorządów. Nie ma silnych samorządów bez aktywnego udziału obywateli oraz konstruktywnej współpracy z rządem. Sprawnie funkcjonujący samorząd terytorialny to wyznacznik nowoczesnego ustroju państwa - podkreśla Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Nowa forma wsparcia samorządów

Program Inwestycji Strategicznych to nowa forma wsparcia inwestycji samorządów. Celem programu jest wsparcie finansowe w odbudowie gospodarki dotkniętą gospodarczymi skutkami pandemii Covid-19.

- Założeniem Polskiego Ładu dla samorządów jest redukcja negatywnych skutków pandemii wśród gmin i powiatów. Sam program posiada zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Dlatego uważamy, że uczelnia jest idealnym neutralnym miejscem, aby podjąć szerszą dyskusję na ten temat – argumentuje Damian Fiet, prezes Stowarzyszenia Młody Dolny Śląsk.

Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski uważa, że Polski Ład to „większa szansa rozwoju dla miast, wsi, gmin i powiatów”. Przedstawiciel rządu w terenie wylicza, że ponad 97% samorządów otrzymało promesy na kwotę ponad 23 mld zł, z czego ponad 1,6 mld złotych trafiło do województwa dolnośląskiego.

- Dzięki otrzymanym środkom możliwy będzie rozwój lokalnych społeczności, poprawa życia mieszkańców, a także tworzenie nowych miejsc pracy – mówi Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski.

Kalkulator strat na Polskim Ładzie

Z kolei kilka miesięcy wcześniej Związek Miast Polskich oraz Unia Metropolii Polskich przygotowały stronę „Rząd zaprasza na twój koszt” wraz z „kalkulatorem strat”, jakie poniosą polskie samorządy po wprowadzeniu w życie Polskiego Ładu. Z wyliczeń przedstawicieli strony samorządowej wynika, że Wrocław może stracić ponad 410 mln zł, Legnica ponad 38 mln zł, a Wałbrzych około 35 mln zł.

Na ile jest realna współpraca rządu z samorządem?

Od dłuższego czasu można dostrzec polaryzację wśród samorządowców, którzy otwarcie popierają działania władz centralnych na rzecz JST lub krytykują rząd za ograniczanie kompetencji gmin i powiatów oraz za mniejsze wpływy z podatków do samorządowych budżetów.

Podczas czwartkowej debaty nie zabraknie tematów związanych również z nową perspektywa unijną, a także koncepcją deglomeracji w regionach.

Wydarzenie jest otwarte i odbędzie się 18 listopada o godz. 11:30 w Instytucie Politologii na Uniwersytecie Wrocławskim przy ul. Koszarowej 3.

Organizatorem debaty pt. „Co z tym samorządem?” jest Stowarzyszenie Młody Dolny Śląsk.

Twoja reakcja na artykuł?

1
8%
Cieszy
4
33%
Hahaha
1
8%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
6
50%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group