• Środa, 11 grudnia 2019
  • Godz. 13:20
  • Imieniny: Damazego, Waldemara
  • Czytających: 2807
  • Zalogowanych: 0
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Ścieżka rowerowa głównym punktem debaty budżetowej

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 29 grudnia 2011, 11:09
Aktualizacja: 11:11
Autor: Sven
Fot. Sven
Konia z rzędem temu, kto przewidział, że w kilkugodzinnej dyskusji radnych nad budżetem miasta, najwięcej emocji wzbudzi planowana budowa chodnika i ścieżki rowerowej wokół Podzamcza.

Problem zaistniał po raz pierwszy w czasie obrad komisji gospodarki rady miejskiej, gdy radni wystąpili z wnioskiem o przesunięcie w projekcie budżetu na 2012 rok kwoty 3 320 000 złotych przeznaczonych na przebudowę chodnika wzdłuż ul. Podwale - jej efektem miało być stworzenie drogi dla rowerzystów – i przesunięcie tej kwoty na zmniejszenie prawie siedemdziesięciomilionowego deficytu budżetowego. Wniosek stanął na sesji budżetowej wywołując dyskusje, kontrowersje i „zgrzyt” w klubie radnych Platformy Obywatelskiej.

Odnosząc się do wniosku, prezydent Szełemej przypomniał, że wokół Podzamcza w wielu miejscach nie ma chodnika. Ma on powstać we współpracy z władzami wojewódzkimi, będącymi zarządcą ulicy H. Wieniawskiego.
– Budowa ścieżki rowerowej przy okazji budowy chodników jest pokazaniem kierunku, w którym Wałbrzych powinien zmierzać. Rozwój infrastruktury rowerowej jest wyrazem zmiany funkcjonowania i wizerunku Wałbrzycha. Wszystkie duże miasta w Polsce mają własny program rozwoju infrastruktury rowerowej. Jako miasto, które chce zatrzymać ludzi młodych powinniśmy postawić na proekologiczny i nowoczesny rozwój. Jako jedyne miasto w Polsce powyżej 100 tysięcy mieszkańców takiego planu do tej pory nie mieliśmy. Dlatego, rozumiejąc troskę o poziom deficytu, z informacji, które posiadam, zakładana kwota inwestycji nie powinna zostać przekroczona, a jeżeli uda się ją zrealizować taniej, to nadwyżkę przeznaczymy na zmniejszenie deficytu budżetowego – zakończył Roman Szełemej.

Rozpoczynając dyskusję, radna Renata Wierzbicka stwierdziła, że w tym budżecie ścieżka rowerowa nie jest potrzebą pierwszej kolejności i dlatego wspomniane pieniądze powinny zostać przekazane na zmniejszenie deficytu. – Powinna zostać zaprojektowana, ale jej wykonanie powinno zależeć od uzyskania nadwyżek z innych zaplanowanych inwestycji. Wiadomo, że koszty inwestycji są z reguły przeszacowane i w budżecie pozostają wolne środki. Właśnie one powinny zostać wykorzystane na budowę ścieżki rowerowej – argumentowała radna klubu PO.

Z kolei Ryszard Nowak przedstawił wniosek, w którym zaproponował przesunięcie części pieniędzy (2 000 000 zł.) przeznaczonych na budowę ścieżki rowerowej na remonty klatek schodowych, poręczy dachów, kominów, rynien, okien na korytarzach i drzwi wejściowych w budynkach gminnych w najbardziej zaniedbanych dzielnicach miasta.

Radny Piotr Kwiatkowski chciał wiedzieć ile będzie kosztować budowa jednego metra bieżącego ścieżki rowerowej, na wypadek, gdybyśmy nie wykonali tej inwestycji w 2012 roku wspólnie z województwem i musieli ją wykonać w przyszłości sami.

Niestety ani prezydent Szełemej, ani Karol Stec pełnomocnik prezydenta do spraw infrastruktury rowerowej nie potrafili określić tego kosztu. – Wielkość kosztu zależy od użytych materiałów i cen, jakie będą obowiązywać w przyszłym roku – mówił Stec.

Z odsieczą przyszedł radny Jerzy Krzyżowski, który oznajmił, że metr bieżący ścieżki rowerowej kosztuje około 900 zł.

Artura Torbusa ucieszył fakt, ze budżet wielkości ponad 400 milionów nie budzi takich emocji jak budowa ścieżki rowerowej za około 3,5 miliona. – To chyba oznacza, panie skarbniku, że budżet został dobrze skonstruowany. Klub radnych PO będzie głosować za jego przyjęciem, wiedząc, jakie czekają nas wyzwania i trudne decyzje.

Prezydent odrzucił przedstawione wnioski, a w głosowaniu budżet został przyjęty stosunkiem głosów 15 do 5. Radna Wierzbicka, która złamała dyscyplinę klubową i głosowała przeciw, została zawieszona w prawach członka klubu radnych PO.

Jest więc szansa, że w przyszłym roku będzie można bezpiecznie objechać na rowerze całe Podzamcze, dojechać do strefy ekonomicznej, a dalej wzdłuż łącznika i ulicy Strzegomskiej wyjechać za miasto.

Czytaj również

Komentarze (25) Dodaj komentarz

~uważny 29-12-2011 11:23
Radzę rzucić okiem na planowany budżet urzędu marszałkowskiego i sumy przeznaczone w nim na instytucje kultury. W tym Teatr Dramatyczny oraz Filharmonię Sudecką, które mają przed sobą rozwojowy rok. Natomiast placówki których organizatorem jest gmina Wałbrzych skazywane są na samolikwidację. Oszczędność na oświacie i kulturze widać niektóym jest na rękę. Na ścieżce rowerowej mieszkańcy miasta się zrelaksują...
~js 29-12-2011 11:40
Na Podzamczu dla relaksu dodatkowe chodniki?! a na Konradowie nie ma wcale !. By wyjść z domu w czystych butach do pracy sami finansujemy budowę ścieżek/moja ok.5m./bo miasto wg prezydenta rzekomo nie ma pieniędzy .To skandal! Rachunki za roboty wyślę do Urzędu i namówię do tego sąsiadów bo radni dbają tylko o P.Górę i Podzamcze/pewnie tam mieszkają/.
~olo 29-12-2011 11:46
Romka nie interesują takie dzielnica jak Sobiecin, Poniatów , Rusionowa Romana interesuje tylko Podzamcze i ścieżka rowerowa na Podzamczu . Przed wyborami utworzył aleje dla debilnośći . Teraz ścieżka rowerowa Nie twierdze ze jest potrzebna ale nie kosztem szkół na Poniatowie Rusinowie czy Sobiecina Ważne jest tylko Podzamcze ??
~Alan 29-12-2011 13:16
To może od razu zlikwidować wszystkie szkoły w starej części Wałbrzycha, a uczniów przenieść do szkół na Piaskowej Górze i Podzamczu. Z czasem rodziny zaczną się do tych dzielnic przeprowadzać, a wtedy Sobięcin, Biały Kamień, Podgórze, Stary Zdrój, itd. się zaorze i będzie nowy, piękny Wałbrzych, bez starych, brudnych i kosztownych w remontach i utrzymaniu dzielnic.
~ 29-12-2011 13:27
Widzę w tych działaniach Pana Prezydenta dalekowzroczny plan... a w kontekście kosztów i funkcjonowania komunikacji miejskiej budowę ścieżek rowerowych trzeba uznać za absolutną konieczność. Ten krok pozwoli bowiem w przyszłości zlikwidować komunikację miejską a ludzie zyskają na zdrowiu, bo poruszający się na rowerach są zdrowsi, co już wcześniej przez Pana Prezydenta-Doktora naukowo udowodnione w jego pracy doktorskiej. Widać, że do pełnienia obowiązków prezydenckich przygotowywał się z rozmysłem od już dawna. Jednak całkiem niedawno, będąc komisarzem, mijał się z prawdą gdy zapewniał, że o swoim udziale w wyborach nie myśli, podobnie jak nie myśli o wstąpieniu do PO,
~lw 29-12-2011 13:30
Ścieżka rowerowa i owszem ale dopiero wtedy, kiedy w mieście nie będzie pilniejszych potrzeb.Jestem mieszkańcem dzielnicy Sobięcin i szlag mnie trafia jak słyszę, że ściezka na Podzamczu jest ważniejsza niż np.remonty budynków komunalnych na starych dzielnicach. My też płacimy podatki i co z tego mamy? Ja proponuję postawić mur za rondem przy ul.I-go Maja tuż przy Galerii Victoria i problem sam Się rozwiąże. Panie Prezydencie wstyd mi bo głosowałem na Pana!!!!
~poi 29-12-2011 13:55
a Orfin już 25.12 na swoim blogu http://pawelorfin.mblog.pl pisał o tym bezsensownym wydatku na ścieżkę rowerową
leszek2674 29-12-2011 14:02
Szełemej, ty ...... Teraz żałuję że na ciebie głosowałem. Brawo Pani Reniu. Proszę z daleka od tego POPIEPRZONEGO towarzystwa.Będzie Pani mogła spojrzeć ludziom w twarz.Nie jak Romek.
~olimp 29-12-2011 14:04
to SKANDAL. wielki wódz robi co chce , a ta cała rada leży u jego stóp. Pytam się : po co ta rada skoro nie ma na nic wpływu. Odrzucił wnioski !? To jakieś jaja. grzejecie stołki i nic nie możecie. a gdzie logika panie wodzu . dla nas drogi rowerowe są zbędne(główne ulice wymagają napraw) ,chcecie zatrzymać młodych (wyjadą bo ich dzieci nie będą mieli normalnych szkół, a d. rowerowa niestety tego nie zrekompensuje ) to jakiś absurd ,a co ze starą kopalnią ,ile to pochłonie pieniędzy i co ,nikt tam nie przyjdzie bo są ważniejsze rzeczy.Matko święta czym wy myślicie?
~ja 29-12-2011 14:06
Nie to jest karygodne!! jak można robić takie głupoty skoro szkoły są postawione w stan likwidacji ....
~marcin 29-12-2011 14:16
Olo jak zwykle zionie nienawiścią, czego nie podzielam i nie podzielę nigdy. Ale tutaj ma rację. Moim zdaniem podzamcze ma wystarczającą ilość terenów rekreacyjnych, a dodatkowe można będzie zaplanować ... w późniejszym czasie, nie w roku 2012. Lepiej by było skoncentrować się na budowie obwodnicy, która jest zdecydowanie bardziej potrzebna, na walce z patologią w Wałbrzyskim śródmieściu itp.
~janusz45 29-12-2011 14:41
tak dokladnie wazne jest glownie podzamcze bo to dzielnica gdzie mieszka najwiecej walbrzyszan a dzielnice o ktorych piszecie to bronx zapomniany przez Boga nic i tak im juz nie pomoze
~kita 29-12-2011 15:33
A przecież to logiczne że stare osiedla są w mniejszości wyborczej Podzamcze to jest osiedle spółdzielni tak jak Piaskowa co miasto ma do szerokich inwestycji nie na własnym terenie to jest przypodobanie się wyborcom a gdzie sa radni najsłabsze ogniwo od 2002 roku
~Ula 29-12-2011 16:06
Ludzie ,otwórzcie oczy.Przecież on wszystko robi żeby was skłócić.Takimi ludzmi lepiej sie manipuluje.Temat szkół uważam za zamknięty.Rzekome spotkania nic nie dają.One przedłużają waszą myśl o lepszym jutrze.On WAS wykoleguje a WASZE dzieci dędą w czarnej doopie.
~prorok 29-12-2011 16:09
Zaorać "stare" dzielnice. Zamknąć w nich szkoły, budynki niech się walą, postawią niebawem baraki dla biedoty (nie tylko tej bezrobotnej ale i pracującej - odsyłam do artykułu - http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,10883340,Gdy_praca_nie_poplaca____Alarmujacy_raport_KE.html) taniej będzie. potem zlikwidować kolejno instytucje kultury (co powoli następuje),jak człowiek nie ma co do gara włożyć, to po co mu zresztą jakaś oświata czy kultura. Z getta w starych dzielnicach, gdzie zwożone będą śmieci z całej Europy, czasami hordy obdartusów będą się przemieszczać do luksusowych - Piaskowej, Podzamcza, części (wiadomej) Szczawienka, i podglądać jak żyją paniska.
~mieszkaniec 29-12-2011 16:21
Powiadasz Bronx....tylko jezeli ktos ma zamiar poogladac zabytki to tupie do Centrum,na Nowke lub sobiecin.Fakt wyglad kamienic jest tragiczny,ale to dzieki poprzedniej wladzy.A betonowo-azbestowa wies kto oglada??????.....po co komu ta sciezka,ludzie i tak do Ksiazanskiego Parku jada jak chca odpoczac,a nie w azbestowie pomykac
~gosc123 29-12-2011 16:32
Janusz45 Nie zapominaj się!! bo ja tam w zadnym bronxie nie mieszkam! A co do Podzamcza to specjalnie tu nie zamieszkałem - skupisko ludzi, chałas i taki sam brud jak wszedzie w Wabrzychu.
~gosc 29-12-2011 18:02
Jeszcze fajniej będzie w starych dzielnicach jak zlikwidują Komisariaty POlicji
~rowerzysta-z-P-mcza 29-12-2011 19:56
Czy ktoś pytał przyszłych i ew.uzytkowników ścieżek rowerowych o ich usytuowanie?NIE!-bo są radni,którzy wszystko wiedzą lepiej.Wokół Podzamcza to dziś mogę sobie jeżdzić do upojenia.Tylko po co? wachac spaliny? Żadna "mądra głowa" nie wpadnie na pomysł stworzenia super-trasy rowerowej między Ksiażem-P-czem-Szczawnem(rozgałęzienie na a/Gedymina b/ Chełmiec).
~gosc13 29-12-2011 21:35
ścieżka może i powstanie - dla bogaczy takich z PO, a dzieci z biednych dzielnic, bedą się przyglądać bo wiele matek nie stać na rowery
~ 29-12-2011 22:09
Ścieżka rowerowa na podzamczu jest bardzo potrzebna !!! jest tam tyle obiektów atrakcyjnych turystyczne że warto jeżdzić tam w kółko (biedronka, lidl, biedronka, da grasso) Żenada. dodatkowo jest tam droga dwu jezdnia, która bez problemu można poruszać się rowerem. A takie obiekty jak manzoleum, tytus itp zarastaja trawą. Mam już w ponad połowie ukończony szlak tur łączący obiekty nadające się do turystyki polegającej na chodzeniu i robieniu zdjęć "ruinom" jak powiedzą że nie to się WYPROWADZAM !!!
~wyborca 29-12-2011 23:39
Więc jki problem zróbmy referendum i odwołajmy ich z wodzem na czele.
~oldschool 29-12-2011 23:40
Cos tu nie tak, ja od zawsze słyszałem ze BRONX to Podgórze...
~steven 2-01-2012 13:37
Proponuję wytyczyć trasę:wałbrzyski ratusz-piekło!
~AAA 3-01-2012 22:22
Drogi rowerowe,na Popniatowie nie ma porządnego chodnika,góry, pagórki raz spad w lewo raz w prawo,koszmar,a zeby było śmieszniej to jeszcze na całym chodniku stoja czesto samochody,a my piesi chodzimy ulicą.Nawt pisac sie nie chce bo to i tak psu na bude sie zda.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group