Niedziela, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 3232
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Spokojna sesja Rady Miasta

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 29 maja 2012, 14:31
Aktualizacja: Piątek, 15 czerwca 2012, 8:57
Autor: PAW
Fot. PAW
Tak spokojnie jak dziś podczas obrad radnych nie było dawno. Nie było słownych utarczek i przepychanek, do czego przyzwyczailiśmy się w ostatnich miesiącach.

Nie wiadomo, co było przyczyną tak łagodnego nastawienia radnych. Być może zbliżające się wakacje wpływają kojąco na emocje i nerwy miejskich rajców?

Sesja tradycyjnie rozpoczęła się od długiej przemowy prezydenta Romana Szełemeja, który przez ponad 40 minut informował obecnych na Sali (byli wśród nich uczniowie PG nr 11 w Wałbrzychu, których na sesję, w porozumieniu z przewodniczącą rady miasta, zaprosił radny Paweł Szpur) o swojej pracy w okresie międzysesyjnym. Prezydent nawiązał do sprawy, która niepokoi mieszkańców Wałbrzycha, a mianowicie o zamiarze uruchomienia przez jedną z firm produkcji, która może wpływać szkodliwie na zdrowie okolicznych mieszkańców.
- Rozmawiamy z przedstawicielami tej firmy i nie ma naszej zgody na to, by działała ona ze szkodą dla wałbrzyszan - zapewnia Szełemej.

Prezydent odniósł się też do prowadzonych w mieście inwestycji drogowych. Mówił o remoncie ulicy Świdnickiej i planowanym remoncie skrzyżowania Świdnickiej-Strzegomskiej i Noworudzkiej, gdzie powstanie m.in. sygnalizacja świetlna. Wspominał również o remoncie ulicy Uczniowskiej i o lampach, które w tej okolicy wreszcie świecą (dotychczas częściej bywało, że nie świeciły). Prezydent w swoim wystąpieniu powrócił do spotkań, jakie odbyły się na terenie Wałbrzycha i miejscowości powiatu wałbrzyskiego w sprawie przywrócenia Wałbrzychowi statusu miasta na prawach powiatu.
- Mam nadzieję, że ta sprawa wreszcie pójdzie do przodu. Z niecierpliwością czekam na wnioski i rekomendację ze strony Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji – mówi Szełemej.

Po wypowiedzi prezydenta, radni przeszli do podejmowania uchwał. I tu też wielkich emocji nie było. Właściwie jedynie w punkcie 6, który dotyczył wprowadzenia zmian do budżetu, wywiązała się niezbyt długa dyskusja. Radna Alicja Rosiak nie mogła dowiedzieć się, czy w tym roku PSP nr 31 na Osiedlu Górniczym doczeka się planowanej wcześniej termomodernizacji.
- Pan prezydent nie daje jasnej odpowiedzi, czy ta inwestycja zostanie zrealizowana – mówi Alicja Rosiak. – Szkoła ta nadal będzie istnieć i zgodnie z planem, termomodernizacja miała w niej zostać wykonana w tym roku, ale teraz już takiej pewności nie ma.

Skarbnik Robert Hadaś podkreślał, że termomodernizacja PSP nr 31 jest planowana, ale nie ma pewności, czy całość prac uda się wykonać w tym roku, bowiem w 2012 roku kończona jest termomodernizacja w innych placówkach oświatowych.

Jan Jędrasik, z wydziału kultury UM, zaprezentował instytucje i osoby, które zostały rekomendowane do odebrania nagród w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury w 2011 roku. I takie nagrody trafią do Teatru Lalki i Aktora oraz Zbigniewa Szałko.
- Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzych nie trzeba nikomu przedstawiać. To instytucja, która odnosi sukcesy w kraju i nie tylko – mówi Jan Jędrasik. – Zbigniew Szałko współpracuje z Filharmonią Sudecką i jest autorem podręczników do nauki muzyki.

Miasto dofinansowało kwotą 14 tysięcy złotych organizację koncertu „Woła nas Pan”. O tę pomoc zabiegało województwo dolnośląskie, a realizatorem tego koncertu będzie Filharmonia Sudecka z Wałbrzycha.

Radni wybrali również 5 ławników (spośród 12 kandydatur), którzy będą sprawować swoje funkcje w Sądzie Okręgowym w Świdnicy w kadencji 2012-2015.

Czytaj również

Komentarze (21) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group