• Czwartek, 14 listopada 2019
  • Godz. 2:48
  • Imieniny: Emila, Judyty, Serafina, Wawrzyńca
  • Czytających: 3217
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

W sprawie grodzkości same wątpliwości

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 1 grudnia 2011, 8:02
Aktualizacja: 10:33
Autor: Sven
Fot. Sven
Grodzkość była tematem wystąpienia starosty Roberta Ławskiego na środowej sesji Rady Powiatu Wałbrzyskiego.

21 października do przewodniczącego Rady Powiatu Wałbrzyskiego wpłynęło pismo z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, podpisane przez Sekretarza Stanu Włodzimierza Karpińskiego, dotyczące grodzkości Wałbrzycha. Czytamy w nim:

„ Na podstawie art. 3a ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym proszę Pana Przewodniczącego o przedstawienie opinii Rady Powiatu Wałbrzyskiego – poprzedzonej przeprowadzeniem konsultacji z mieszkańcami powiatu – w sprawie wyłączenia miasta Wałbrzycha z powiatu wałbrzyskiego i przywrócenia Wałbrzychowi statusu miasta na prawach powiatu.
Stosownie do art. 3a ust. 3 ww. ustawy o samorządzie powiatowym, w przypadku niewyrażenia przez Radę Powiatu Wałbrzyskiego wspomnianej opinii w terminie 3 miesięcy od daty otrzymania mojego wystąpienia – wymóg zasięgnięcia tej opinii zostanie uznany jako spełniony”.

- Aby przeprowadzić takie konsultacje, powinniśmy wiedzieć co się stanie po rozłączeniu powiatu, jakie będą granice administracyjne, jak będą rozdzielone zadania, czy będziemy dzielić wydziały, choćby wydział architektury, geodezji czy komunikacji, co z długiem powiatu, kiedy podział miałby nastąpić, na czyj wniosek przeprowadzane są konsultacje. Na te pytania chcieliśmy, jako zarząd, otrzymać odpowiedzi, dlatego wspólnie z Andrzejem Lipińskim złożyliśmy wizytę ministrowi Włodzimierzowi Karpińskiemu. Chcieliśmy także zobaczyć sam wniosek i uzasadnienie do niego. Nie uzyskaliśmy żadnych odpowiedzi – mówił Robert Ławski na wczorajszej sesji Rady Powiatu.

Zarząd poprosił także wojewodę i MSWiA o pisemne odpowiedzi na przedstawione pytania. Według starosty Ławskiego są one sprzeczne: - Wojewoda stwierdził, że zaopiniował wniosek o przywrócenie grodzkości Gminy Wałbrzych pozytywnie, więc o wszystko powinniśmy pytać w ministerstwie. Jednak pan minister nie wie, że wcześniej, w odpowiedzi na interpelację poseł Anny Zalewskiej minister Tomasz Siemoniak napisał, że wniosek nie może być procesowany, bo zawiera błędy – przypomniał Robert Ławski.

Starosta poinformował Radę, że w obecnej sytuacji Zarząd nie będzie zajmował się sprawą konsultacji, ponieważ nie posiada wiedzy niezbędnej do jej przeprowadzenia, a po drugie nie otrzymał funduszy na przeprowadzenie kampanii informacyjnej i samych konsultacji.

Za medialny uznał starosta Ławski temat deklaracji prezydenta Szełemeja o przejęciu przez Gminę długu powiatu.
– Żeby wziąć na siebie takie zobowiązanie, potrzebna jest zgoda Rady Miasta i Regionalnej Izby Obrachunkowej. Prezydent nie prosił Rady o taką zgodę, nie ma też opinii RIO. Dlatego uważam, że jest to tylko temat medialny – zakończył Robert Ławski.

W poniedziałek, 7 grudnia ma się odbyć w Starostwie spotkanie wójtów, burmistrzów, prezydenta, ministra Karpińskiego. Jego celem jest wyjaśnienie wszelkich wątpliwości dotyczących podziału powiatu, zanim rady gmin wypowiedzą się w tej sprawie

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~Pierre Dolle 1-12-2011 8:19
Jak "czerwony" koryta się chwyci, to nic go nie oderwie.....
~ 1-12-2011 8:25
na grodzkości miasto tylko zyska, a Ławski straci dlatego te wątpliwiści.
~wyborca 1-12-2011 8:36
A ja myślę, że taka postawa powiatu, jaka wynika z wypowiedzi starosty Ławskiego, to świadczy o jednym: starostwo przemilczy okres 3-ch miesięcy, bo nie przeprowadzi konsultacji i zadość się stanie dążeniom miasta, aby uzyskać grodzkość. Jeżeli powiat nie chce grodzkości, to niech robi to co powinien nie czekając na pieniądze, bo ich mu nikt nie da.
~~~~~~ 1-12-2011 9:04
Won mi stąd.
~canis 1-12-2011 10:42
"Nie o to chodzi by złowić króliczka ale by gonić go" - proroczo śpiewali Skaldowie.
~pijawka 1-12-2011 14:31
sam siebie ma zaopiniować że jest niepotrzebny
~ 1-12-2011 14:38
No i co? Posłanka Zalewska miała rację naobiecywał głupot, narobił nadziei i mamy :)
~Kokosz 1-12-2011 15:23
Siemiej chce i tak musi być. A jak nie to porozp...... zabawki.
~wyborca2 1-12-2011 18:23
Kokosz ma rację. Włodarz miasta tak właśnie zrobi, zważywszy, że powiat zachowuje się jak ta panienka, która chciałaby, ale się boi.
~kk 1-12-2011 18:42
Pisza tu widze same oszolomy z pod budki z piwem.Tak dla jasnosci sa pewne procedury, ktorych nie da sie przeskoczyc,a tak na marginesie dla Was Lawski pieniadze z pracy w starostwie to ma w d...A Wam zal du.. sciska..
~J-23 1-12-2011 21:40
Do ~kk Sam(a) jestes oszołom , a jak Lawski za pracepieniądze w starostwie ma w dupie to niech je odda na hospicjum lubinnym bardzo p[otyrzebujacym bo tych mamy tysiące, odda NIE.A jak mu na tych pieniądzach nie zależy to niech odda stołekinnemu itd. itd.....OSZOŁOMIE
~mecco 1-12-2011 23:02
Jestem za przywróceniem Wałbrzychowi statusu miasta na prawach powiatu. A troska p. Ławskiego nie jest troską o mieszkańców powiatu a troską o ciepłe posadki. Żenująca jest ignorancja Pana Starosty w temacie konsultacji i pozytywem, że do niej publicznie przyznaje się.
~wyborca2 2-12-2011 9:48
No i niech tak powiat dalej trzyma a miasto bez bólu będzie grodzkim. Gorzej z długiem, który wraz z grodzkością stanie się długiem miasta.Ale na to nie ma siły, tak stanowi prawo. Chyba Szełemej policzył, bo on umie dobrze liczyć i pomnażać mamonę,że ten dług dzięki dobrodziejstwom grodzkości szybko zniknie? Co wy na to?
~Ula 2-12-2011 14:55
Do wyborca2. Nie licz na to,że dług zniknie.Jakoś nie widzę aby umiał liczyć i pomnażać kasę.Chyba,że w gabinecie.
~wyborca2 3-12-2011 15:17
Do Ula. Nie zrozumiałaś/łeś, że z tym liczeniem to ironicznie. Ja też wiem, że dług nie zniknie tak szybko, ale chciałem poznać opinię innych osób.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group