Sobota, 30 maja
Imieniny: Jana, Karola
Czytających: 1462
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych i Świdnica spokojne w sprawie obwodnic

Wiadomości: Wałbrzych/ Świdnica
Środa, 18 marca 2015, 13:28
Aktualizacja: 22:57
Autor: red
Fot. użyczone
Zbigniew Rynasiewicz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju i Pełnomocnik Rządu ds. Zarządzania Infrastrukturą Drogową spotkał się we Wrocławiu z Marszałkiem Województwa Cezarym Przybylskim, posłami na Sejm RP: Moniką Wielichowska, Ewą Drozd, Robertem Jagłą oraz prezydentem Wałbrzycha Romanem Szełemejem. Przedmiotem rozmów była przyszłość drogowych inwestycji na Dolnym Śląsku.

Zarówno wiceminister Zbigniew Rynasiewicz jak i Robert Radoń - Dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu - zapewniali, że najważniejsze inwestycje z punktu widzenia rozwoju i bezpieczeństwa województwa będą realizowane. Chodzi tu m.in. o drogę krajową nr 8, a także obwodnice Wałbrzycha, Świdnicy, Oławy i Głogowa.

- Chcemy, aby droga krajowa nr 8 odpowiadała oczekiwaniom mieszkańców Dolnego Śląska, aby pozwalała swobodnie poruszać się na całym jej odcinku i aby była to trasa bezpieczna. Zależy nam na wprowadzeniu rozwiązań, które wszyscy docenią i chcemy, aby stało się to jak najszybciej. Ważne są konkretne działania zmierzające do przebudowy tej ważnej drogi i takie rozwiązanie przedstawiamy - powiedział podczas konferencji prasowej Zbigniew Rynasiewicz - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju oraz Pełnomocnik Rządu ds. Zarządzania Infrastrukturą Drogową.

Inwestycja związana z krajową „ósemką” jest największą inwestycją w skali regionu. Planowana, gruntowna modernizacja tej drogi będzie kosztować ponad 1,5 mld zł, a zebranie całej dokumentacji, potrzebnej do uruchomienia faktycznych prac, ma potrwać około 3 lat.

- Jak wynika z ustaleń i deklaracji Pełnomocnika Rządu, znacznie szybciej powinny rozpocząć się prace przy obwodnicach Wałbrzycha i Świdnicy. Najbardziej zaawansowaną dokumentację i najlepsze przygotowanie do realizacji ma Wałbrzych. Do końca roku powinny być zabezpieczone środki na ten cel m.in. z programu Infrastruktura i Środowisko. Budowa południowo-zachodniej obwodnicy Świdnicy powinna ruszyć w następnej kolejności, znacznie szybciej niż modernizacja S8 – mówi Robert Jagła, poseł na Sejm RP, uczestniczący w zespole roboczym w sprawie kluczowych dolnośląskich inwestycji drogowych. - Złożone deklaracje mają silne umocowanie w zakończonych niedawno konsultacjach społecznych w sprawie rządowego „Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023”, w których Dolny Śląski okazał się najbardziej aktywnym regionem. Spośród ok. 40 tysięcy wniosków złożonych do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, aż 6 tysięcy dotyczyło drogi krajowej nr 8, a ponad 4 tysiące obwodnicy Świdnicy – podkreśla parlamentarzysta.

Podczas spotkania Marszałek Województwa wraz z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju przedstawili także plan budowy dróg ekspresowych S3 i S5 realizowanych już na Dolnym Śląsku.

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~Piskorz 18-03-2015 11:23
Wybory za pasem, to i Posłowie przypomnieli się wyborcom. Pan Poseł, który się udziela w zespole roboczym w sprawie kluczowych dolnośląskich inwestycji drogowych na pewno milczał, bo i co miał powiedzieć. Drogi nr 3; 5; 8; 35, to główne drogi tego zapomnianego przez MIiR zakątka Polski. Mówienie, że dolnośląski region jest najbardziej aktywny, to tylko mówienie. Natężenie ruchu na tych drogach oraz ilość wypadków świadczy o tym, że dawno już ta sprawa powinna być załatwiona. Winę za to, że ten nasz region został zapomniany ponoszą wyłącznie Państwo Posłowie oraz w mniejszym zakresie władze wojewódzkie. To, że można, tylko jak się chce, świadczy ogrom prac drogowych wykonanych w Wałbrzychu, ale jest to zasługą wyłącznie jednego człowieka.
~kto to kupi? 18-03-2015 11:32
Wyborcze obiecanki cacanki, ile to już lat grania obwodnicą?
~v7 18-03-2015 12:57
Najbardziej zaawansowaną dokumentację i najlepsze przygotowanie do realizacji ma Wałbrzych. Zgadza się, my we wszystkim jesteśmy najlepsi. Inne miasta aż skręca z zazdrości.
~Konkret 18-03-2015 20:18
We wszystkim jesteśmy najlepsi w zadłużeniu miasta też. Komisarz tuż tuż. Może ktoś z UM Wałbrzycha wyjaśni mi poco władze miasta kupiły pomieszczenia po aptece na Kopernika i co teraz tam się dzieje.
~!!! 18-03-2015 21:10
Jak się 20 lat przygotowuje to rzeczywiście, można być najbardziej przygotowanym.
~Limciu 18-03-2015 22:43
Spoko - można gadać co ślina na język przyniesie. Żadna z inwestycji nie ma się nawet zacząć przed wyborami. Jak PO wygra - to świetnie - trzeba będzie tylko znaleźć obiektywne trudności które wytłumaczą opóźnienie inwestycji o kolejne 4 lata (do następnych wyborów). A jak PO nie zmontuje kolejnego rządu - no to nie będzie ich wina, że nic z obietnic nie wyszło. Chodzi o to, żeby zająć jak najwięcej stołków w parlamencie i wyrwać jak największą dotację partyjną.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group