Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 1734
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzyska Barbórka

Wiadomości: Wałbrzych
Poniedziałek, 5 grudnia 2011, 6:31
Aktualizacja: Wtorek, 6 grudnia 2011, 11:01
Autor: Sven
Fot. Sven
Jak co roku, 4 grudnia, w dniu św. Barbary, obchodziliśmy tradycyjne górnicze święto.

Wałbrzyskie obchody Barbórki rozpoczęła msza święta odprawiona przez biskupa świdnickiego Ignacego Deca w kolegiacie pod wezwaniem św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu. W nabożeństwie uczestniczyli liczni oficjalni goście, w tym malownicza grupa górników z Niemiec oraz górnicy i ich rodziny.

Po mszy, z orkiestrą górniczą na czele uczestnicy uroczystości pomaszerowali pod Pomnik Pamięci Górnictwa, gdzie złożone zostały wiązanki kwiatów. Z powodu padającego deszczu wystąpienia były krótkie. Wszyscy podkreślali w nich górniczą tradycję Wałbrzycha sięgającą pięciuset lat wstecz oraz wspominali wszystkich, którzy wykonując tę ciężką pracę zginęli pod ziemią.

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~erg 5-12-2011 9:14
Wychodzi z tego że pracował na kopalniach tylko nadzór, sami biali, przeważnie związani z PZPR. Gdzie są zwykli górnicy, oni też mają mundury galowe w szafach, tylko, że część z nich nie żyje a część klepie biedę. Niestety nasi górnicy przez 45 lat kopali węgiel /kamień/ w nie rentownych kopalniach, mamieni mową o trudzie i jak ważni są dla gospodarki. Jeden oddział kopalni na górnym śląsku kopał na dobę więcej niż cała kopalnia Wałbrzych. Smutne a Ci się bawią dalej na koszt podatników.
radgost 5-12-2011 14:25
ważne ze by sami gornicy mieli szacunek do trudu
~benkmen 5-12-2011 22:44
Taaa....Deszcz odebrał pełną mowę. Dobrze,że nie zaczął się poto, bo wtedy mpgłaby to być ewidentna wina Tuska. ;-)
~do erg 7-12-2011 17:34
to rusz dupę z przed komputera i zorganizuj coś chętnie wpadnę z całą swoją górniczą rodziną, ktoś bronił ci przyjść pod pomnik? ktoś ma ci podstawić autobus?, dałeś sobie zabrać łopatę, to teraz idź do tych co ci obiecywali drugą Japonię! a skoro sam piszesz, że kopalnie były nie rentowne to do kogo masz pretensję? ja tylkom zniesmaczony , że pani Zalewska obok tej..........z PO! ale następne wybory już za cztery lata będę pamiętał!
~Antyerg 7-12-2011 18:29
Ciekawe,ze o gornictwie Walbrzyskim i gornikach wypowiada sie ktos ,kto nie ma pojecia o czym pisze.Kopalnie nasze zawsze byly rentowne tylko uwarunkowania polityczne tworzyly inne uklady.Nie porownaj kopaln i wegla naszego z gornoslaskim,bo nie wiesz o czym mowisz. Ale na nauke nie jest za pozno,zachecam do literatury.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group