• Poniedziałek, 26 sierpnia 2019
  • Godz. 4:56
  • Imieniny: Aleksandra, Marii, Wiktora, Zefiryny
  • Czytających: 2256
  • Zalogowanych: 0
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Wałbrzyska polityka – podsumowanie roku 2013 (maj–sierpień)

Wiadomości: Wałbrzych/REGION
Czwartek, 2 stycznia 2014, 7:30
Aktualizacja: 15:10
Autor: opr. PAW
Fot. red.
Czas na drugą część podsumowania wałbrzyskich wydarzeń politycznych z roku 2013.

MAJ:

Roman Ludwiczuk skierował sprawę do sadu. Oczekiwał przywrócenia do pracy, a później nawet odszkodowania w wysokości 170 tysięcy złotych. Pierwszy wyrok sądu był dla Ludwiczuka niekorzystny. Drugi raz sąd zajął się sprawą w ostatnich tygodniach i po raz kolejny nie uznane zostały argumenty Ludwiczuka i po raz kolejny jego żądania zostały odrzucone.

W głuszyckim Centrum Kultury–MBP odbyło się spotkanie otwarte z Markiem Kuchcińskim – Wicemarszałkiem Sejmu RP. Spotkanie w Głuszycy było jednym z wielu spotkań kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości z wyborcami w ramach projektu „Alternatywa dla Polski”.

Bogusław Rogiński, dyrektor Zarządu Dróg Komunikacji i Utrzymania Miasta, złożył rezygnację.

W Wałbrzychu gościła Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Joanna Berdzik. Przedstawicielka Ministerstwa Edukacji Narodowej przyjechała do naszego miasta, by przekonywać o tym, że reforma oświaty, na jaką zdecydował się rząd Donalda Tuska, jest zasadna i konieczna.

W siedzibie SLD w Wałbrzychu odbyło się spotkanie z posłem Grzegorzem Napieralskim. W trakcie spotkania Grzegorz Napieralski przybliżył działania zarządu krajowego SLD i omówił wiele spraw szeroko komentowanych w mediach krajowych.

Z dziennikarzami spotkał się Wicepremier i Minister Gospodarki Janusz Piechociński. Spotkanie odbyło się w siedzibie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park”.

Podczas sesji Rady Powiatu ślubowanie złożyła nowa radna, mieszkanka Boguszowa–Gorc – Elżbieta Gajewska. Zastąpił Krystynę Madełę.

Minęły dwa lata od czasu, kiedy stery nad miastem objął Roman Szełemej. Prezydent Szełemej podsumował w obecności lokalnych mediów dwa lata swoich rządów.

CZERWIEC:

Wizyta Europosła Ryszarda Legutki w Wałbrzychu. W Hotelu Qubus odbyła się konferencja zatytułowana „Fundusze Europejskie 2014 – 2020 jako narzędzie rozwoju infrastruktury transportowej”. Konferencję zorganizował Instytut Wspólne Sprawy.

Coraz mniej posłów liczy Ruch Palikota. Tym razem szeregi klubu opuściła posłanka Halina Szymiec–Raczyńska, która wykazywała się aktywnością również w życiu politycznym Wałbrzycha.

Rada Powiatu Wałbrzyskiego zagłosowała za wnioskiem prezydenta Romana Szełemeja w sprawie wyrażenia zgody na zwolnienie Longina Rosiaka z pracy w Urzędzie Miasta Wałbrzycha i radny powiatowy WWS–u otrzymał wypowiedzenie.

Zgodnie z przewidywaniami prezydent Roman Szełemej otrzymał absolutorium z tytułu wykonania budżetu za rok 2012.

Zarząd Wałbrzyskiego Okręgu Ruchu Palikota podał się do dymisji. 25 czerwca 2013 Zarząd Wałbrzyskiego Okręgu Wyborczego Ruchu Palikota: Sebastian Drapała (przewodniczący), Bartłomiej Wolski (wiceprzewodniczący), Ewa Lisowska (skarbnik) i Aleksandra Sawiel (członek zarządu) podali się do dymisji.

Po konkursie w „Uzdrowisku Szczawno-Jedlina” S.A. prezesem zarządu nowej kadencji został Paweł Skrzywanek.

LIPIEC:

Prokurator Rejonowy w Wałbrzychu skierował akt oskarżenia przeciwko byłemu Prezydentowi Miasta Wałbrzycha Piotrowi Kruczkowskiemu, zarzucając mu przekroczenie uprawnień w okresie pełnienia funkcji Prezydenta Miasta w związku z powołaniem do pełnienia funkcji członków Rad Nadzorczych spółek komunalnych czterech osób wbrew obowiązującym przepisom i działanie tym na szkodę interesu społecznego.

Przed Sądem Okręgowym w Świdnicy zapadł wyrok w sprawie byłego radnego powiatowego Mirosława M. oraz jego dwóch synów – z których jeden – Marcin M. – jest radnym Rady Miasta Wałbrzycha. Mirosław M. został skazany na 5 lat pozbawienia wolności, a Marcin M. otrzymał wyrok 2,5 roku więzienia.

Marek Mielniczuk został nowym prezesem Wałbrzyskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Mielniczuk zastąpił na tym stanowisku Roberta Hadasia.

Za nami pierwsza konferencja prasowa grupy „Obywatelski Wałbrzych”.

Prezydent Roman Szełemej zaprezentował lokalnym mediom projekt budowy mieszkań komunalnych. Gmina Wałbrzych pozyskała na ten cel 10 milionów złotych z Banku Gospodarstwa Krajowego. To dofinansowanie stanowi około 30 procent kosztów inwestycji.

SIERPIEŃ:

Izabela Katarzyna Mrzygłocka została przewodniczącą Podkomisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach dla pracowników i przedsiębiorców na rzecz ochrony miejsc pracy, związanych z łagodzeniem skutków spowolnienia gospodarczego lub kryzysu ekonomicznego (druk sejmowy nr 1434).

Wincenty Elsner to poseł Ruchu Palikota, który otworzył w naszym mieście swoje biuro poselskie. Podczas pierwszego spotkania z dziennikarzami najciekawsze rzeczy poseł miał do powiedzenia na temat odejścia z Ruchu Palikota posłanki Haliny Szymiec–Raczyńskiej.

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Zalewska interweniowała w sprawie wykorzystania pracowników szpitala im. Sokołowskiego w Wałbrzychu do wykonania prac porządkowych na terenie Aqua– Zdroju. Anna Zalewska zwróciła się z w tej sprawie do Państwowej Inspekcji Pracy.

Wojewoda Dolnośląski wezwał Radę Powiatu Wałbrzyskiego do przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego w sprawie meldunków i faktycznych miejsc zamieszkania części radnych Wałbrzyskiej Wspólnoty Samorządowej. Chodzi o radnych WWS: Longina Rosiaka, Małgorzatę Rosiak i Jana Jóskowskiego.

Od 26 sierpnia Mariusz Gawlik będzie pełnił funkcję dyrektora zarządzającego Aqua Zdrojem.

Alicja Ogorzelec, burmistrz Głuszycy, w opałach. Radni chcieli odwołania burmistrz. Na ostatniej sesji Rady Miasta Głuszycy zadecydowali przy 11 głosach „za” i 3 „przeciw”, by przeprowadzić kolejne referendum w celu odwołania Alicji Ogorzelec.

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~gg 2-01-2014 8:25
Zlikwidowano Szkołę Podstawową nr 31.
~waclaw 3-01-2014 0:11
Pani Zalewska z Pisu zawsze ma problemy tak jak caly PIS szkoda möwic nie cierpie ich glöpich aluzji
~hymmm 3-01-2014 14:24
Porażka roku : Rada Miasta Wałbrzycha - skojarzenia : Sejm niemy ....: ale w koło jest wesoło człowiek pracy małpa w zo.o. ...: Całym sercem dla kredytów .......

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group