Wtorek, 19 marca
Imieniny: Józefa, Bogdana
Czytających: 3790
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/powiat wałbrzyski: Wciąż zbyt mało chętnych do bycia rodzinami zastępczymi

Sobota, 9 sierpnia 2014, 9:00
Aktualizacja: 12:46
Autor: PAW
Wałbrzych/powiat wałbrzyski: Wciąż zbyt mało chętnych do bycia rodzinami zastępczymi
Fot. red.
Jak wynika z danych, jakie posiada Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, w powiecie wałbrzyskim niewiele rodzin decyduje się na bycie rodzinami zastępczymi.

Na jednym z posiedzeń Zarządu Powiatu Wałbrzyskiego informację na temat rodzin zastępczych przedstawiła Magdalena Kołodziejczyk z PCPR-u.

Do końca 2011 roku szkoleniem przyszłych rodzin zastępczych zajmował się Ośrodek Adopcyjny w Wałbrzychu, jednak został on zlikwidowany . W 2013 roku dwóch pracowników wałbrzyskiego PCPR-u uczestniczyło w półrocznym kursie w zakresie zdobycia uprawnień trenera przyszłych rodzin zastępczych. Organizatorem takiego szkolenia był Dolnośląski Ośrodek Polityki Społecznej we Wrocławiu.

Jak wynika ze statystyk, w bieżącym roku 7 rodzin z powiatu wałbrzyskiego zgłosiło się na szkolenie dla rodzin zastępczych niespokrewnionych. Po przejściu procedury formalnej pięć z tych rodzin zdiagnozowano pozytywnie i skierowano na szkolenie , które zakończyło się w czerwcu tego roku. Jak informują pracownicy PCPR-u, w tym roku dla 8 dzieci będących w wieku poniżej 10 lat i które mają postanowienie Sądu o umieszczeniu w Domu Małego Dziecka, znaleziono miejsca w zawodowych rodzinach zastępczych. Wszystkie noworodki i małe dzieci z terenu powiatu wałbrzyskiego kierowane są do rodzin zastępczych zawodowych.

Przypomnijmy, że w Wałbrzychu w marcu tego roku pierwsza wałbrzyska zawodowa rodzina zastępcza otrzymała z rąk Prezydenta Romana Szełemeja klucze do nowo wyremontowanego mieszkania przy ulicy Niepodległości. W miarę oddawania do użytku nowych lokali na terenie Wałbrzycha, rodzin takich ma być coraz więcej.
- Dla nas jest to ważny moment, ponieważ chcieliśmy przypomnieć w ten sposób o ważnym zagadnieniu, jakim jest rodzina zastępcza. Przyszłością nie są domy dziecka w takim kształcie jak obecnie one funkcjonują. Domy dziecka będą tak naprawdę rodzinnymi, małymi, ograniczonymi co do liczby dzieci domami. Najważniejszym kierunkiem rozwoju pieczy zastępczej jest właśnie rodzina zastępcza, w którą inwestujemy i chcemy tę ideę wspierać. Będziemy dla tych rodzin robić wszystko to, co do tej pory jakoś nie było skutecznie realizowane, począwszy od nowych mieszkań komunalnych, które będą preferowały rodziny wielodzietne, skończywszy na Wałbrzyskiej Karcie Rodzina 3 Plus, gdzie jest mnóstwo ułatwień, mnóstwo korzyści, nie tylko materialnych. Chcemy, żeby dzieci w Wałbrzychu rodziło się więcej i żeby rodziły się w najlepszych warunkach, żeby miały żłobki, przedszkola i szkoły najlepsze w Polsce – mówił wówczas Roman Szełemej.

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group