Poniedziałek, 15 lipca
Imieniny: Henryka, Włodzimierza
Czytających: 5569
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Wieża widokowa otwarta

Piątek, 21 czerwca 2024, 13:40
Aktualizacja: 14:31
Autor: red
Wałbrzych: Wieża widokowa otwarta
Fot. użyczone
Dolnośląska wieża Eiffla. Takim mianem niektórzy określają wieżę widokową w Parku Sobieskiego. Na wyrost? Bez wątpienia! Ale coś w tym jest…

Obie powstały w samym centrum miasta. Obie też na początku miały hałaśliwych przeciwników. Pomimo planów rozbiórkowych wieżę Eiffla udało się ocalić. Wieży wałbrzyskiej to nie grozi. Jednak nie wszystkim podoba się stylistyka budowli nawiązującej do przemysłowej wieży chłodniczej. Mimo to zwolenników wieży przybywa, zwłaszcza po pierwszych próbach wieczornej iluminacji.

37-metrowa wieża należy do najwyższych tego typu obiektów w Polsce. Na dodatek znajduje się na Wzgórzu Parkowym o wysokości ponad 500 m n.p.m. Kluczowe znaczenie ma też położenie w samym centrum miasta, dosłownie o krok od ratusza. Daje to niespotykane gdzie indziej możliwości widokowe. Turyści niejako „z bliska” mogą podziwiać panoramę miasta i Gór Wałbrzyskich, niektórzy mieszkańcy dosłownie detale na własnych podwórkach.

Dla wielu miłośników górskich panoram wieża może być jedynie pretekstem do niezwykłej wycieczki i odkrywania Wałbrzycha na nowo. Niektórzy po raz pierwszy przekonają się, że z Książa czy Palmiarni do starego miasta można dotrzeć błyskawicznie z pomocą nowej obwodnicy. Z kolei tradycyjnych trudności z parkowaniem w centrum łatwo uniknąć, zatrzymując się z dala od wieży. I tym sposobem skorzystać z okazji, by poznać modernistyczny czar Nowego Miasta, zabytkowe zaułki Śródmieścia, Starą Kopalnię lub Muzeum Porcelany. Znakomite muzeum jest przecież jedynym tego typu obiektem w Polsce, z kolei kopalnię zalicza się do najcenniejszych zabytków kultury technicznej w Europie.

Po zejściu z wieży odetchniemy w otoczeniu ponad 100-letniego Parku Jana III Sobieskiego. Rewitalizowany od lat kilkunastu jest miejscem wymarzonym dla miłośników aktywnej rekreacji, tenisistów, biegaczy i kolarzy górskich. Znajduje się tu Harcówka, jedyny w Polsce górski dom wycieczkowy zlokalizowany w centrum miasta. Tężnia solankowa, czyli inhalatorium działające w obiegu zamkniętym. Coś dla ducha, czyli rozrzucone po parku dzieła należące do największej w Polsce, słynnej Wałbrzyskiej Galerii Rzeźby Plenerowej. Na koniec święty spokój w Ogrodzie Różanym i zacisznym kamieniołomie z altaną umieszczoną w głębi parku.
I to wszystko w samym sercu 100-tysięcznego miasta.

Wieża została otwarta 21 czerwca. Budowa trwała 15 miesięcy. Mieszkańcy Wałbrzycha oraz turyści mogą ją zwiedzać każdego dnia w godzinach 6:00-22:00. W dniu otwarcia wstęp na wieżę jest bezpłatny, a na odwiedzających czeka moc atrakcji. W piątek można odkryć park uczestnicząc w grze miejskiej. Dodatkowo miasto zaprasza do udziału w biegu na wieżę, wycieczkach z przewodnikami, jak i spacerach fotograficznych. W sobotę dzień rozpocznie się od jogi w ogrodzie różanym. Następnie zachęcamy do udziału w grze miejskiej organizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną pod Atlantami oraz Muzeum Porcelany w Wałbrzychu. Ponownie na spacer fotograficzny zaprasza Krzysztof Żarkowski – pasjonat fotografii przyrody. Niedziela będzie należeć do rowerzystów. Górale na start to sportowa rywalizacja, która dostarczy moc wrażeń. Setki uczestników wystartują w zawodach Pucharu Polski na trasie biegnącej w Parku im. Jana III Sobieskiego, m.in. wzdłuż nowej wieży widokowej.

Wieża jest obiektem, który góruje nad miastem, a po zmroku również rozświetla panoramę miasta. Warto zobaczyć, jak ta atrakcja prezentuje się również po zmroku, gdy cała konstrukcja nabiera barw i zaczyna świecić – na co dzień jasnym światłem, a przy okazji szczególnych wydarzeń będzie zmieniać barwy, m.in. na biało-czerwono, czy też na niebiesko.

Wieża jest kolejnym obiektem, który dołącza do pakietu Explore Wałbrzych. Dzięki jednemu biletowi można zwiedzić aż 5 atrakcji, oszczędzając przy tym niemal 30 zł! Zamek Książ w Wałbrzychu, Palmiarnia, Centrum Nauki, Sztuki i Kultury Stara Kopalnia, Muzeum Porcelany, a od soboty także Wieża widokowa. To wszystko do zwiedzenia z jednym biletem w ciągu jednego roku.

Bilet normalny: 107 zł
Bilet ulgowy: 87 zł
Zwiedzanie wieży indywidualnie kosztuje 10 zł.

Mieszkańcy Wałbrzycha, którzy posiadają kartę Kocham Wałbrzych mogą zwiedzać wieżę z biletem za 1 zł!

Na miejscu można kupić bilet, płacąc kartą lub gotówką. Planując wcześniej wycieczkę – bilet Explore Wałbrzych można kupić w każdym obiekcie, biorącym udział w akcji oraz na stronach internetowych tych atrakcji. Na samą Wieże bilet online można nabyć na stronie https://www.biletyonline.starakopalnia.pl/

Twoja reakcja na artykuł?

49
40%
Cieszy
12
10%
Hahaha
1
1%
Nudzi
2
2%
Smuci
39
31%
Złości
21
17%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (59)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group