• Niedziela, 15 grudnia 2019
  • Godz. 14:02
  • Imieniny: Celiny, Ireneusza, Niny, Waleriana
  • Czytających: 3503
  • Zalogowanych: 2
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Założenia do projektu nowej sieci szkół w Wałbrzychu

Wiadomości: Wałbrzych
Niedziela, 25 grudnia 2011, 8:05
Aktualizacja: 15:37
Autor: red
Fot. PAW
Na stronie internetowej Urzędu Miasta w Wałbrzychu zaprezentowane zostały główne założenia zmian do projektu nowej sieci szkół. Zostały one ponadto przedstawione 20 grudnia podczas spotkania z dyrektorami szkół. Opracowaniem nowej sieci szkolnej na lata 2012–2015 zajmował się zespół pod kierunkiem zastępcy prezydenta Zygmunta Nowaczyka.

Celem przedsięwzięcia jest racjonalizacja sieci szkolnej i optymalizacja warunków pracy dydaktycznej i opiekuńczo-wychowawczej.

Zakłada się likwidację Publicznych Gimnazjów nr 4 i 5 oraz Publicznych Szkół Podstawowych nr 12, 17, 19 i 31.

Uczniom z likwidowanych szkół zapewniona zostanie kontynuacja nauki i bezpłatny dowóz do najbliższych wałbrzyskich szkół. Podjęte zostaną starania, aby uczniowie tworzyli nadal te same zespoły klasowe. Nauczyciele szkół przeznaczonych do likwidacji znajdą zatrudnienie w placówkach, do których zostaną przeniesieni ich uczniowie.

Główne powody zmian to: nazbyt obszerna baza szkolna w stosunku do istniejącej liczby uczniów, szczegółowe prognozy demograficzne, które wykluczają wzrost liczby uczniów w perspektywie 10 lat, nieuzasadnione wydatki ponoszone obecnie przez podatnika na rzecz obiektów w coraz mniejszym stopniu wykorzystywanych na cele dydaktyczne i opiekuńczo-wychowawcze.

Decyzję w sprawie likwidacji szkół podejmuje Rada Miejska w Wałbrzychu.

Odbywa się to w dwóch etapach:

I etap – podjęcie uchwał intencyjnych w sprawie zamiaru likwidacji placówki – do końca lutego 2012 roku. Podjęta decyzja rozpoczyna proces likwidacji lub go uniemożliwia.

II etap – podjęcie uchwał w sprawie likwidacji oraz uchwały w sprawie sieci szkolnej na kolejny rok szkolny.

Spotkanie z dyrektorami wałbrzyskich placówek oświatowych rozpoczęło proces konsultacji społecznych, których uczestnikami są nauczyciele, rodzice, związki zawodowe. Zaplanowane są już kolejne spotkania z nauczycielami i rodzicami.

Czytaj również

Komentarze (31) Dodaj komentarz

~ 25-12-2011 8:45
kiedy nastepny protest proponuje teraz taczke zabrać!!
~arek 25-12-2011 8:47
Farsa! Likwiduje się dobre szkoły, by ratować gorsze ale większe...
~Sympatyk 25-12-2011 9:44
Gimnazjum Jedlina-Zdrój serdecznie zaprasza wszystkich chętnych do nauki w naszej szkole. Przyjmujemy bez stawiania warunków wstępnych. Nie to co inne gimnazja z drugiej strony Wałbrzycha.
~ 25-12-2011 9:54
Racjonalizacja??????? A co wspólnego z rozumem ma sposób wprowadzania tych zmian? Ten zespół nie lustrował żadnych szkół a dokonał jedynie obliczeń matematycznych. Tutaj mamy do czynienia z materią społeczną a nie liczbami uczniów ale to przekracza możliwości intelektualne zespołu oraz tego, kto powołał go w takim właśnie składzie. Czy Państwo zastanawialiście się kiedyś nad tym, że Pan Prezydent główną osią swojej polityki uczynił przedsięwzięcia zapoczątkowane przez jego poprzednika a odzyskani tzw. grodzkości chce dokonać wraz z koalicjantem, który jej się zrzekł. Paranoja czy głupota?
~Rodzic 25-12-2011 11:44
Jeszcze niedawno gminy wiejskie likwidowały malutkie (czytaj: nierentowne) szkoły ze swojego terenu. Teraz malutkie dzieci do szkoły "głównej" muszą dojeżdżać i 10 km w jedną stronę. Szaleństwo? Tak! Szaleństwo. Tylko kto miałby dopłacać do tych szkół? Polska szkoła jest droga. Dzieci coraz mniej, nauczycieli tyle samo i zarabiają coraz wiecej, coraz większy koszt utrzymania obiektów, remontów...itd. A najgorsza tragedia to nauczyciele szkół podstawowych! Mam dwie córki w wieku szkolnym i jakbym mógł to wywaliłbym całą kadrę z ich szkół....
~gość123 25-12-2011 12:00
W odpowiedzi na poprzedni post - oczywiscie,ze głupota - odkad żyję w tym mieście z niczym innym się nie spotkałem. Tu nigdy nie było perspektywistycznego myślenia. Najpierw coś się zamyka, np. żłobki po to, aby po 10 latach ponownie je wybudowac. Najpierw zamyka się dobre szkoły zawodowe po to, aby po 10 latach otworzyc kolejne i władować pieniądze na ich wyposażenie, bo po tych starych szkołach nic juz nie zostało. Kolejny mądry pomysł łaczenie gimnazjów. Dobre gimnazjum to kameralny i mały budynek. Tylko wtedy pedagodzy mogą wyłapać problemy i je rozwiązać, a nie zamieść pod dywan jak robi sie to w dużych szkołach, w których nikt nad niczym nie panuje. Wiem co piszę bo mam dziecko w dużej szkole - porażka.
~do w/w 25-12-2011 12:41
"Paranoja czy głupota?" Odp. Dwa w jednym !!!
~adi 25-12-2011 12:51
Jak głosowaliśmy tak mamy. A teraz pretensje do całego świata!!! Do siebie ludziska do siebie te pretensje !!!!
~Zdziwiona 25-12-2011 12:56
Oczywiście! We wtorek ogłoszenie o likwidacji, a w środę o 9 rano pierwsze wizyty w szkołach, tzw. konsultacje społeczne. Wszystko z zaskoczenia i bez prawa dyskusji. Pan Prezydent i jego zespół wiedzą najlepiej. A może tak Panie Prezydencie jakieś kompromisy? Ewidentnie stawia Pan na swoim, nie licząc się ze zdaniem i opiniami nauczycieli i rodziców. I może wreszcie wziąłby Pan pod uwagę dobro dzieci, które zdaniem Pana doradców można pojmować na wiele sposobów. Waszym zdaniem niestety dobro ucznia to tylko stwierdzenie, że ma miejsce w innej szkole. A jak nie będzie chodził, to kara grzywny w wysokości do 5000 zł za nierealizowanie obowiązku szkolnego. To się Gmina Wałbrzych wzbogaci!!! Skandal Panie Prezydencie!! Skandal!!
~ 25-12-2011 12:56
z szelemeja niezły hipokryta
~wiedźma 25-12-2011 14:14
Jeżeli teraz poddamy szkoły to lepiej od razu wyjechać z Wałbrzycha ,bo nie wiadomo co nas tu czeka .Walczymy o nasze dzieci i nie damy sobie wmówić ,że te zmiany są dla ich dobra !!!
~ROMAN LIKWIDATOR 25-12-2011 16:26
powiem krótko... to miasto martwych prezydentów i przekretow...!!
~Medice, cura te ipsum 25-12-2011 16:34
A czy Państwo zastanawialiście się nad tym, że ktoś, kto w naszym mieście jest Prezydentem na portalu społecznościowym, który ma całkiem prywatny i towarzyski charakter pisze o sobie w ten sposób: "Jestem doktorem nauk medycznych. Posiadam następujące specjalizacje: II° specjalizacji z chorób wewnętrznych, II° specjalista w zakresie kardiologii. Doświadczenie zawodowe (w szczególności na stanowiskach kierowniczych)..." To wyznanie, to albo przejaw wysokiego mniemania o sobie albo też skrywany kompleks niższości. Mnie się wydaje, że ten doktorat Pana Prezydenta, z którym się on tak obnosi, na obecnym jego stanowisku przydaje się tak samo, co dyplom czeladnika szewskiego, mistrza piekarskiego albo umiejętności konduktora z MPK. Czyli wcale.
~Medice, cura te ipsum 25-12-2011 16:36
http://www.facebook.com/roman.szelemej
matka 25-12-2011 19:44
Dlaczego nikt nie mówi i nie pisze, że oprócz sześciu szkół, jaśnie nam panujący zamyka także przedszkole samorządowe?
~Max 25-12-2011 20:12
Do "gościa123" tylko to co piszesz nie odnosi się tylko do Wałbrzycha a całej Polski. To nie Wałbrzych sam zlikwidował dobre szkoły zawodowe i technika. To była polityka rządu SLD i pani Łybackiej jako ministra edukacji! Ale nastepny rząd pana Kaczyńskiego tej głupoty nie odkręcił. No cóż, nie mamy szczęścia do rządów dbajacych o edukację najmłodszych ani tych z lewa ani też tych z prawa. Do tego dochodzą koszty utrzymania szkół, niż demograficzny, ogromne zadłużenie miasta i mamy to co mamy. I czy to się Szełemejowi podoba czy nie, musi zaglądać do kasy i dobrze liczyć.
~Ciunio 25-12-2011 20:29
"wiedźma" Ty chyba głupia jesteś...A kto Ci wmawia, że te zmiany są dla dobra dzieci? To jest mus ekonomiczny! A jak chcesz to wyjeżdżaj z Wałbrzycha, tylko nie myśl, że w innych miejscowościach szkoły są z klasami 8-9 osobowymi. I każde dziecko spacerkiem ma do budy 100-200 m.
~bizesmeni 25-12-2011 20:54
O sami bogacze siedza na forum..moze jakias zrzutka na dodatkowy podatek na puste szkoly...
~ROMAN LIKWUDATOR 26-12-2011 7:31
nasz pan pozal sie prezydent w jednej szkole chce otworzyc szpital jak on to powiedzial na spotkaniu szpitale sa ważniejsze niz szkoly!!!!!!!!
~do matka 26-12-2011 7:32
bo nie wiemy o przedszkolu
~Słownik Pojęć Podstawowych 26-12-2011 10:39
Czy znaczenie takich pojęć, jak: założenia, projekt, czy konsultacje społeczne są naprawdę takie trudne do zrozumienia dla kogoś kto ma doktorat i dwie specjalizacje medyczne? Założenia i projekt to w najwyższej ogólności coś, co jest podstawą dalszego rozumowania; główna myśl, natomiast konsultacja to zasięganie rady. W tym przypadku nie mamy do czynienia z założeniami projektu, którego wartość ma zostać zweryfikowana podczas konsultacji lecz z planem, konkretnie sformułowanym zamiarem likwidacji niektórych placówek szkolnych, który ma zostać wprowadzony w życie. Cóż to zresztą za konsultacje, które prowadzone są po podjęciu decyzji a nie w celu wypracowania jej podstaw? Przyjęta w tym przypadku metodologia działań jest z medycznego punktu widzenia dość prosta:
~Słownik Pojęć Podstawowych 26-12-2011 10:49
Po pierwsze; pacjent (czytaj wałbrzyskie szkolnictwo) jest chore i trzeba je szybko wyleczyć. Po drugie: Proponowana metoda leczenia jest radykalna - to amputacja chorych i niedomagających części organizmu. Po trzecie: jest nadzieja (a nie pewność), że pacjent przeżyje, choć istnieje niebezpieczeństwo, że kuracji nie przetrzyma i umrze. Po czwarte: jeśli umrze zmienimy terapię. Analizując te dziarskie poczynania Pana Prezydenta dochodzę do wniosku, że nie wziął on pod uwagę żadnych innych wariantów w tym również i tego, że w skrajnej sytuacji możliwa jest również zmiana lekarza. Znane są bowiem w medycynie przypadki cudownych uzdrowień tylko przez zmianę lekarza.
~tomtek 26-12-2011 10:55
nie wiecie o przedszkolu ponieważ nie poinformowali, że szkoła nr19 oraz przedszkole samorządowe nr10 w Poniatowie tak naprawdę jest to zespół szkolno-przedszkolny nr1 w Wałbrzychu. może chcą likwidować aby tylko zlikwidować nie patrząc na skutki społeczne
~Zdziwiona 26-12-2011 11:03
Boże! Skąd Wy bierzecie te dane?? 8 - 9 osobowe klasy w Wałbrzychu?? Przecież Pan Nowaczyk nie chciał się zgodzić na tworzenie 25 osobowych klas, bo za mało liczne!! Ludzie! Nie twierdzę, że nie dotyka nas kryzys, ale jest więcej rozwiązań niż likwidacja szkół. Tylko warto szukać kompromisów!
~Zainteresowana 26-12-2011 11:29
Jedno mnie zastanawia po co była remontowana szkoła podstawowa nr.17 po to że by ją zlikwidować uważam że to jest bezsensu.Ja bym proponowała żeby polikwidować podstawówki i gimnazja na Piaskowej Górze i Podzamczu przecież tam mieszka sama elita ich stać dzieci dowozić do szkół a tak na marginesie to jest pic na wodę że będą dzieci do wozić do szkół to jest fikcja jak nie ma pieniędzy na utrzymanie szkół to nie łudźmy się że będą pieniądze na dowóz.
~Arlet 26-12-2011 16:23
Jak dla mnie to w sumie dobrze jeśli chodzi o likwidacje szkół, coraz mniej dzieci chodzi do szkół a rachunki za energie rosną... Wy myślicie że szkoła płaci po 200zł za prąd? Tam lecą tysiące i to grube, do tego woda, ścieki itp., byłam kiedyś w Gimnazjum nr 4 na Sobięcinie, to jest malutki budynek zresztą z tego co widziałam to tam sama patologia chodzi, połowa zamiast na zajęciach to stoi przed szkołą i palą papierosy więc po co miasto ma płacić za prąd w tej szkole który jest bezużyteczny bo w jednej klasie siedzi może z 9 osób? Pomyślcie sami! Może i likwidacja Przedszkola jest nie na miejscu ale Gimnazja jak najbardziej.
~Narcystyczny Oszołom 26-12-2011 16:52
Na portalu urzędu miejskiego w Wałbrzychu jest zakładka pod nazwą kalendarz Prezydenta miasta Wałbrzycha Romana Szełemeja i jego fotografia. W piątek, 23 grudnia 2011 zaplanowane zostały spotkania, jak poniżej: 08:00 - Spotkanie robocze 09:00 - Umówione spotkania Chciałbym się więc dowiedzieć jaka jest różnica pomiędzy "spotkaniami roboczymi" a "spotkaniami umówionymi". Z treści tego zapisu logicznie wynika, że spotkania określone jako "umówione" nie mają roboczego charakteru. Jaki jest więc charakter tych spotkań Pana Prezydenta Miasta Wałbrzycha Romana Szemielina? Chciałbym poznać różnicę. A może ktoś to wie?
~Zdziwona 26-12-2011 20:00
Do Arlet: Patologia? 13 i 15 latki to patologia? A to wina młodzieży? Jak nie dostaną wsparcia, to pewnie skończą jako patologia, a narazie to tylko dzieci wywodzące się z patologii. Szkoda, że tego nie dostrzegasz. Niektóre z tych dzieciaków potrzebują tylko odrobinę wsparcia, aby odbić się od tego półświatka. Ale nie1 Po co? Lepiej wrzucić ich do 700 osobowej szkody i udawać, że nie ma problemu. Ale jak będą głodować, tułać się, bo matka lub ojciec wywalą je z domu, to wina szkoły. Oczywiście to nie Twój problem, ale odpowiednich instytucji, ale najpierw to trzeba ten problem zobaczyć. Wierz mi, te dzieciaki same nie proszą o pomoc. To jest szkoła przetrwania. Ale jak coś się wydarzy to wina szkoły!
~tośka 9-01-2012 10:38
Rodzice walczcie o swoje szkoły bo jak wam po czasie doktorek... wystawi rachunek za dojazdy to padniecie na kolana.A te spotkania to farsa zespół do spraw reorganizacji to semafory doktorka jak karze podnieść rękę to, to zrobią nawet ten ... Nowaczyk boi się . PACZCIE KTORY RADNY GŁOSUJE W WASZYM INTERESIE A KTÓRY W INTERESIE PLATFORMY I MU PODZIĘKUJCIE W KOLEJNYCH WYBORACH
~-szalom 9-01-2012 10:49
-Doktorku uzdrawiaczu Wałbrzycha pokarz co potrafisz wymyślić aby ratować szkoły w Wałbrzychu wreszcie coś zbuduj pozyskaj środki a nie marnuj energii na te spotkania i kłamstwa.Ludzie już się nie dadzą omamić malowanymi do 1,5 m latarniami i czyszczonymi scieżkami .Na te prace poszło masę pieniędzy a firmy sprzątające były ściągane z całego dolnegośląska a lidzie myśleli że to robią bezrobotni
~markol 16-01-2012 14:40
Wyremontowane szkoły z dobrą lokalizacja będą sprzedane z 1 złotowke kolegom partyjnym na szkoły i przedszkola prywatne lub inne. (to fajne grunty na uboczu, ale dobrze skomunikowane)teraz,a kiedy przyjdzie wyż demograficzny będzie kasa trzeba myśleć perspektywicznie motłoch nic nie ma do gadania

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group