• Wtorek, 19 lutego 2019
  • Godz. 21:51
  • Imieniny: Arnolda, Konrada, Marcelgo
  • Czytających: 3976
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Adrian Zandberg w Wałbrzychu – chcemy poważnej dyskusji o pomysłach na polskie samorządy

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 20 września 2018, 9:44
Autor: red
Fot. użyczone
– Wybory samorządowe to nie kolejna odsłona wojny polsko–polskiej. Te wybory to decyzja, na co wydamy olbrzymie pieniądze, którymi będą dysponować samorządy przez najbliższe 4 lata – powiedział dziś Adrian Zandberg na konferencji prasowej. Zandberg odwiedził Wałbrzych, żeby przedstawić tutejsze liderki i liderów list Razem do sejmiku wojewódzkiego.

- Porozmawiajmy o programie. W najbliższej kadencji samorządy otrzymają olbrzymie pieniądze. Już wiemy, że Platforma Obywatelska chce je zabrać mniejszym, uboższym samorządom. Wiemy też, że Prawo i Sprawiedliwość chce na wielką skalę rozdawać je kościołowi katolickiemu i międzynarodowym korporacjom. Partia Razem chce te pieniądze przeznaczyć na poprawę jakości życia zwykłych ludzi: na więcej żłobków i przedszkoli, skuteczną walkę ze smogiem, na wsparcie dla osób starszych - mówił Adrian Zandberg.

Partia Razem jako pierwsza zarejestrowała listy we wszystkich województwach w całym kraju. Liderką listy Razem do sejmiku województwa dolnośląskiego z okręgu wałbrzyskiego jest Anna Stabrowska, kulturoznawczyni i przedsiębiorczyni. Na miejscu czwartym listy znajduje się Łukasz Cisoń, były wiceprzewodniczący Młodzieżowego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego i Młodzieżowej Rady Powiatu Świdnickiego. Wraz z Zandbergiem opowiadali oni dzisiaj na wałbrzyskim dworcu o propozycjach Partii Razem na skuteczną walkę o szybki i łatwo dostępny transport, także do mniejszych miejscowości.
- Obecnie każdy, kto jeździ busem 31 na linii Wałbrzych-Świebodzice-Świdnica, doświadcza braku punktualności, braku miejsca do siedzenia, a nawet do stania. Do Gminy Dobromierz w weekend autobus dojeżdża tylko dwa razy dziennie, to skandaliczne - mówił Łukasz Cisoń. - Od czasu likwidacji PKS Dzierżoniów, kiedy jego obowiązki przejął prywatny przewoźnik, najbardziej oddalone miejscowości jak Jasienica, Sienice czy Oleszna, do których przejazdy były nierentowne, zostały odcięte od świata. Jeśli pochodzisz z Bukowa, a pracujesz lub uczysz się w Świdnicy, jesteś zmuszona korzystać z samochodu - ostatni bus do domu odjeżdża przed 17.00.

- Po pierwsze, władze wojewódzkie muszą wziąć odpowiedzialność za doprowadzenie publicznego transportu do każdej miejscowości, aż do poziomu wsi sołeckiej. Tam, gdzie nie dojeżdża kolej, musi dojechać autobus. Brak transportu publicznego w setkach miejscowości w całej Polsce nie tylko oznacza niewygodę, ale jest groźny dla zdrowia i życia. Bez autobusu łączącego wsie i gminy poszczególnych województw tysiące osób - te, których nie stać na auto, osoby starsze albo z niepełnosprawnościami - praktycznie nie mają jak załatwić swoich spraw - powiedziała Anna Stabrowska. - Kiedy pracowałam w małej wsi niedaleko Strzegomia i nie miałam jeszcze samochodu, byłam zdana na uczynność moich kolegów z pracy, bo nie miałam innej możliwości dojazdu. Potem, kiedy zaczęłam już dojeżdżać własnym autem, wielokrotnie zabierałam na „stopa" osoby, które nie miały jak się dostać do pobliskich miejscowości. Kiedyś wiozłam pana, który wędrował do swojej wsi poboczem drogi po tym, jak wypuszczono go ze szpitala, bo nie miał go kto odebrać samochodem.

- Inne propozycje Partii Razem - kontynuowała Anna Stabrowska - to wspólny rozkład autobusów i pociągów dla całego województwa, dostępny również online. W każdej kasie w województwie oraz przez internet będzie można kupić bilet do dowolnej miejscowości. Unormujemy transport prywatny. Zaczniemy wymagać od prywatnych przewoźników, by przestali traktować podróżnych jak worki kartofli. Prywatne busy muszą zacząć spełniać podstawowe standardy - dopilnujemy tego. Jeśli województwo będzie zmuszone do korzystania z usług biznesu transportowego, zadbamy też o to, by wszyscy kierowcy byli zatrudnieni na normalne umowy o pracę.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
5
100%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~gość portalu 20-09-2018 9:59
aż żal się zajmować, przegracie
~Jerzy Jacek Pilchowski 20-09-2018 11:10
Prawda jest taka, że to ja zaprosiłem do Wałbrzycha, w pierwszych dniach tworzenia Solidarności, Jana Lityńskiego. - Pokornie proszę o przebaczenie. Proszę jednak zrozumieć, że byłem wtedy młody i głupi - i moja wiedza na temat żydokomuny nie była wystarczająca. No cóż. Historia się (niestety) lubi powtarzać. Młodzi i głupi ludzie z Razem zaprosili teraz Zandberga. Miejmy nadzieję, że szybko z tego wyrosną.
57jurand 20-09-2018 11:41
Młody już nie jest, a czy dalej głupi? Forumowicze oceńcie sami.
~Miniek 20-09-2018 12:58
Gonić tą ....... bolszewię!
~Obiektywnie 20-09-2018 14:33
MÓJ GŁOS MAJĄ ! PRECZ z PiSlamem!!
~ponury troll 20-09-2018 17:07
57jurand- ocena stanu umysłu nie ma sensu. Przynależność do Pis-u stygmatyzuje członków partii i wiele mówi o stanie ich umysłów.
~Jerzy Jacek Pilchowski 20-09-2018 17:17
~Obiektywnie: Zapomniał pan napisać na początku: Aj! Waj!
~Aryck Nusbacher 20-09-2018 22:37
Bede glosowal na swojego rodaka. Polacy nie umieja sie rzadzic.
~Obiektywnie 21-09-2018 10:23
do ~Jerzy Jacek Pilchowsk - głowa cie chłopcze nie boli ??
~Obywatel1 22-09-2018 14:16
Neobolszewicka utopia RAZEM ! Szkoda na nich czasu i energii.
~ooo! 22-09-2018 20:19
jeszcze ich tu brakowało do mącenia! i tak nie ma z czego wybrać!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group