Piątek, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 4764
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Dobrze, że jesteś

Środa, 3 czerwca 2009, 15:42
Aktualizacja: 15:44
Autor: jaro
Świdnica: Dobrze, że jesteś
Fot. jaro
Bp Ignacy Dec wziął niepełnosprawnych za ręce i przeszedł z nimi ulicami Świdnicy. Wraz z nim ponad pół tysiąca osób solidaryzowało się z „najmniejszymi” podczas VI Diecezjalny Dnia Osób Niepełnosprawnych.

2 czerwca 2009 r w świdnickiej katedrze zjawili się niepełnosprawni z terenu byłego województwa wałbrzyskiego. To głównie dzieci i młodzież ze szkół specjalnych, domów pomocy społecznej i warsztatów terapii zajęciowych. Bp Ignacy Dec wręczył wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły, którzy od kilku lat angażują się w przygotowywanie Diecezjalnego Dnia Osób Niepełnosprawnych wyróżnienie w postaci pierścieni św. Stanisława. Placówka otrzymała Krzyż św. Stanisława, który jest największym wyróżnieniem, jakie przyznaje diecezja świdnicka.

Po Mszy św. nastąpił przemarsz ulicami Świdnicy i festyn integracyjny. Pierwszy Diecezjalny Dzień Osób Niepełnosprawnych odbył się 2 grudnia 6 lat temu i związany był z ogólnopolskim dniem osób niepełnosprawnych. Jednak szybko okazało się, że budynek szkoły przy ul. Jagielońskiej jest za mały by pomieścić wszystkich gości. Obchody dnia osób niepełnosprawnych przeniesiono wiec na okres letni, by można było organizować wokół szkoły festyn plenerowy. – Kiedy organizowaliśmy 2 – 3 spotkanie pomyśleliśmy, że zorganizujemy to w formie festynu w okresie letnim żeby dzieci mogły się pobawić – mówi Beata Soroka, wicedyrektor SP Nr 7 i Gimnazjum Nr 5 w Świdnicy. – Nie występować, bo konkursów w ciągu roku mamy dużo, ale po prostu pobawić się.

- Głównym celem tego, co robimy jest integracja pełnosprawnych z niepełnosprawnymi – mówi Genowefa Nowotarska, inicjator i koordynator świdnickiego Dnia Osób Niepełnosprawnych. – My im pomagamy, ale i oni nam dają tyle serdeczności i ciepła, których tyko można się od nich uczyć. Drugą rzeczą jest chęć pokazania światu, że wspieranie drugiego człowieka jest realizacją powołania dobrego samarytanina, które otrzymał każdy z nas.

- Ci niepełnosprawni to ważna część diecezji – mówi bp Ignacy Dec, który poprowadził niepełnosprawnych z katedry na miejsce festynu. – Wyszliśmy dziś na ulice by wszyscy zobaczyli, że ci niepełnosprawni istnieją tuż obok, by uwrażliwić ludzi. Bo niektórym się wydaje, że wszyscy są zdrowi. Jest inaczej. Nieraz nazywano już niepełnosprawnych skarbem Kościoła. Myślę, że to nie straciło na aktualności. W tym roku Diecezjalny Dzień Osób Niepełnosprawnych ma piękne przesłanie „Dobrze, że jesteś”. Te słowa dotyczą radości z bożej obecności, ale również z obecności drugiego człowieka – dodaje Biskup. – Dziś mówimy do tych niepełnosprawnych „Dobrze, ze jesteście”. Podziwiamy wasz hart, wasze samozaparcie, przezwyciężanie ludzkich słabości. Jest to również mobilizacja dla nas abyśmy pokonywali swoje słabości. Dzięki temu sami uczymy się hartu ducha. To wzajemne ubogacanie się.

W niewielkim budynku obecnej szkoły uczy się ponad 100 uczniów o niskim i średnim stopniu niepełnosprawności. Władze placówki od kilku lat starają się o budowę nowego budynku. Zapytany o to prezydent Świdnicy zgodził się z potrzebą jak najszybszego stworzenia w mieście wielofunkcyjnej placówki dla niepełnosprawnych. – Należy to co prawda do kompetencji starosty powiatu, ale my jako miasto staramy się również pomagać, bo pewne rzeczy są wspólne, jeżeli chodzi o planistykę, czy sprawy gruntów pod budowę – mówił obecny na festynie Wojciech Murdzek. – Widzę ogromną determinację samorządu powiatowego w tym kierunku. Na razie nie można podać jeszcze daty budowy tej placówki, ale myślę, że w tym roku zapadną już konkretne decyzje.

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group