Wtorek, 21 września
Imieniny: Jonasza, Mateusza
Czytających: 2753
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: „Fałszywy wnuczek”

Wtorek, 15 lipca 2014, 14:35
Aktualizacja: 20:15
Autor: opr.red.
Wałbrzych: „Fałszywy wnuczek”
Fot. red.
"Fałszywy wnuczek" znowu usiłował oszukać starszych mieszkańców Wałbrzycha. Na szczęście we wszystkich przypadkach sprawcy zamierzonego celu nie osiągnęli.

Wałbrzyscy policjanci odnotowali 8 przypadków oszustw "na wnuczka", gdzie ofiarami były przeważnie osoby starsze. Metoda działania przestępców w takich przypadkach za każdym razem jest podobna. Najczęściej wyszukują osobę, jej adres i numer telefonu w książce telefonicznej, po czym nawiązują kontakt. Podają się za członka rodziny: wnuczka, lub jego przyjaciela.

Oszuści proszą o pożyczenie wysokiej kwoty pieniędzy, ale najczęściej zgadzają się na niższą. Następnie informują ofiarę, że przyślą kolegę lub koleżankę po odbiór gotówki, bo sami nie mogą ze względu na wypadek, chorobę, czy inną ciężką sytuację rodzinną. Później starsza osoba kontaktując się z rodziną dowiaduje się, że została oszukana. W 8 przypadkach wytypowane przez sprawcę ofiary zorientowały się w porę, że jest to oszustwo i nie dały się nabrać na opowiadane "bajki".

Z relacji zgłaszających wynikało, że pod numery stacjonarne dzwoniły osoby podające się za wnuczka lub członka rodziny. Opowiadając o ciężkiej sytuacji z uwagi na wypadek samochodowy, w którym uczestniczyli, prosili o pieniądze. Niemniej jednak zamierzonego celu sprawcy nie osiągnęli, ponieważ żadna z tych osób nie dała się nabrać. Z pewnością przyczyniły się do tego liczne apele ostrzegające przed takimi naciągaczami, a także zachowanie spokoju i przezorności w takich przypadkach. Największą sumę o jaką poprosił rzekomy wnuczek to prawie 50 tysięcy złotych.

Policjanci ostrzegają przed oszustami działającymi metodą "na wnuczka". Ich ofiarami najczęściej padają osoby starsze i samotne. Apelują o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi, którzy przychodzą do domu bądź dzwonią podając się za członków rodziny, znajomych lub za pracowników różnych instytucji. Przed przekazaniem jakichkolwiek pieniędzy czy innych rzeczy wartościowych, należy jak najszybciej skontaktować się z osobą, do której mają one trafić. W ten sposób upewnimy się, że to rzeczywiście ona zwracała się do nas z prośbą i nie zostaniemy oszukani.

www.walbrzych.policja.gov.pl

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group