Czytających: 5299

Tychy: I liga: Sensacja w Tychach. Górnik wygrywa!!!

Sobota, 23 stycznia 2010, 19:40
Aktualizacja: Niedziela, 24 stycznia 2010, 8:28
Po blisko dwóch latach doczekaliśmy się wyjazdowego zwycięstwa koszykarskiego Górnika Wałbrzych w meczu o punkty w lidze. Biało–niebiescy pokonali w Tychach miejscowy Big Star 69:66.

Początek meczu należał do biało-niebieskich. Wałbrzyszanie prowadzili po 9 minutach 16:14, by ostatecznie po trafionym rzucie wolnym Marcina Sterengi wygrywać 17:16.

Druga kwarta ponownie rozpoczęła się od mocnego uderzenia Górnika. Celnie z dystansu trafił Mariusz Matczak i naszym zawodnikom udało się odskoczyć na 4 punkty. W 14 minucie Matczak ponownie celnie rzucił zza linii 6 metrów 25 centymetrów i było już 28:23. W 16 minucie swoją "trójkę" dorzucił Józefowicz, a chwilę później za trzy trafił Buczyniak i podopieczni Arkadiusza Chlebdy wygrywali już 36:27. Niestety w tym momencie wałbrzyszanie zaczęli grać dużo słabiej. Najpierw Pacocha trafił dwa rzuty osobiste, a w kolejnych dwóch akcjach Olczak zdobył łącznie 5 punktów i na długą przerwę obie ekipy schodziły przy stanie 36:34 dla biało-niebieskich.

Po zmianie stron wciąż lepiej grali gospodarze, którzy na prowadzenie wyszli po celnym rzucie za trzy punkty Tomasza Bzdyry. Do końca tej kwarty obie ekipy grały już kosz za kosz, ale ostatecznie wynik tej cześć meczu (50:47 dla Big Stara) ustalił dwoma celnymi rzutami wolnymi Mateusz Bartosz.

Na początku czwartej kwarty gospodarze zwiększyli swoją przewagę do 6 punktów i dopiero dwie z rzędu akcje Buczyniaka pozwoliły wałbrzyszanom w 34 minucie wrócić do gry. W 39 minucie wciąż utrzymywał się wynik remisowy, tym razem 64:64. Na 45 sekund przed końcem meczu dwa rzuty osobiste wykorzystał Hałas i ponownie górnicy przegrywali. Po chwili za trzy trafił Sterenga i ku zaskoczeniu kibiców biało-niebiescy wyszli na prowadzenie 67:66. Następnie dwóch osobistych nie trafił Salomonik, a piłkę zebrał Sterenga, który faulowany, kilka chwil później oddał dwa celne rzuty osobiste i sensacja stała się faktem. Górnik wygrał pierwszy mecz wyjazdowy w lidze od blisko dwóch lat!

Big Star Tychy - Górnik Wałbrzych 66:69 (16:17, 18:19, 16:11, 16:22)
Górnik: Sterenga 24 (1x3), Buczyniak 18 (4x3), Józefowicz 7 (1x3), Jakóbczyk 6 (1x3), Matczak 6 (2x3), Wróbel 5 (1x3), Mrozik 3 (1x3), Stochmiałek 0, Pieloch 0, Ratajczak 0,Grzywa 0