• Wtorek, 22 stycznia 2019
  • Godz. 1:40
  • Imieniny: Anastazego, Doriana, Wincentego
  • Czytających: 3630
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Kandydatki i kandydaci Partii Razem do sejmiku podpisali deklarację świeckości

Wiadomości: Wałbrzych
Piątek, 19 października 2018, 12:11
Autor: red
Fot. użyczone
Konstytucja gwarantuje rozdział państwa od kościoła i wolność wyznania, jednak zdaniem działaczy Razem kościół katolicki w ogromnym stopniu wpływa na polską politykę i próbuje decydować o życiu codziennym Polek i Polaków. Dlatego kandydatki i kandydaci Razem do sejmiku na Dolnym Śląsku podpisali dzisiaj deklarację świeckości. – Będziemy dbać o to, by samorządy były niezależne – mówi liderka wałbrzyskiej listy, Anna Stabrowska.

Zaprzestanie finansowania kościoła ze środków publicznych, świecki charakter podległych samorządowi instytucji i urzędowe uroczystości bez udziału księdza – to postulaty Partii Razem zapisane na deklaracji świeckości. Pod symbolicznym dokumentem podpisały się osoby kandydujące z czołowych miejsc na listach Razem w całym województwie dolnośląskim.
– Coraz mniej Polek i Polaków deklaruje religijność i udział w praktykach religijnych. Coraz mniej rodziców chrzci dzieci, a pary częściej wybierają ślub cywilny zamiast kościelnego – mówiła Anna Stabrowska, kandydatka Razem otwierająca listę w Wałbrzychu. – To między innymi efekt upolitycznienia kościoła katolickiego i jego wtrącania się w nasze prywatne sprawy, takie jak prawa reprodukcyjne, życie seksualne czy dostęp do antykoncepcji. Ale to także reakcja na kolejne, ujawniane przestępstwa pedofilskie z udziałem księży i tuszowanie ich przez kościelne instytucje.

Kandydat Razem do sejmiku Patryk Piekaj podkreślił, że w Polsce mieszka coraz więcej osób o innym niż polskie pochodzeniu i odrębnym niż katolickie wyznaniu.

Razem zamierza m.in. zwiększyć nakłady na warsztaty antydyskryminacyjne w szkołach, szkolenia dla dyrektorów szkół i wychowawców, a także utworzyć funkcję pełnomocnika ds. świeckiej i bezpiecznej szkoły przy Marszałku Województwa.
– Rolą pełnomocnika będzie monitorowanie przypadków łamania prawa i przestępstw wobec osób nieletnich – opowiadała Anna Stabrowska. – Pełnomocnik może także występować jako zastępstwo procesowe dla ofiar molestowania seksualnego ze strony osób, od których były zależne, w tym księży i katechetów. Stworzymy także standard świeckiej, tolerancyjnej i wrażliwej na przemoc szkoły. Samorządy muszą szybko i skutecznie reagować na akty przemocy na tle etnicznym i wyznaniowym, ale także na coraz częściej ujawniane przestępstwo pedofilii.

– Dziś biskupi święcą nowe drogi, msze są częścią uroczystości szkolnych, a wiele uczniów i uczennic nie może uczestniczyć w lekcji etyki w swojej szkole – wymieniał Patryk Piekaj. – Wyznanie to prywatna sprawa każdej mieszkanki i mieszkańca, dlatego religia nie powinna być częścią działań samorządów i podległych im instytucji. Skończymy z uroczystościami publicznymi z udziałem księży, a projekty o dofinansowanie dla inicjatyw kościelnych traktować będziemy na równi z projektami innych organizacji pozarządowych.

– Deklarujemy, że jako Partia Razem w sejmikach wojewódzkich będziemy dbać o rozdział państwa od kościoła, o prawo do wolności wyznania. Będziemy po prostu przestrzegać Konstytucji – zakończyła Anna Stabrowska.

Partia Razem startuje do sejmików wojewódzkich w całej Polsce z listy nr 6.

Twoja reakcja na artykuł?

3
33%
Cieszy
0
0%
Dziwi
2
22%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
22%
Złości
2
22%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~ja 19-10-2018 19:03
W sumie to już wolę płacić na Kościoły i związki wyznaniowe niż żyć w państwie rządzonym przez nich.
~Marcinek84 19-10-2018 19:59
Misjonarze Karola Marxa!!!
~roś 19-10-2018 20:47
Przychamować strumień pieniędzy publicznych jaki płynie do Kościoła, a w zamian Kościół opodatkować.
~ 20-10-2018 9:24
Oby więcej zakonów powstało w Wałbrzychu, przy kazdej parafii. To antidotum na takich wariatów z takiej partii R....
~Jk 20-10-2018 10:10
I oni nawrócą się na łożu śmierci bądź w chorobie... Każdy wtedy do Boga wyciąga ręce..
~M-ka 5-11-2018 8:54
Życzę powodzenia w realizacji planów.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group