Piątek, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 3425
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Kobiety postały w wałbrzyskim Rynku

Niedziela, 8 maja 2011, 15:56
Aktualizacja: Poniedziałek, 9 maja 2011, 21:53
Autor: Sven
Wałbrzych: Kobiety postały w wałbrzyskim Rynku
Włocławek'2010
Fot. www.stowarzyszeniekongreskobiet.pl
Kilkanaście wałbrzyszanek spotkało się dzisiaj w Rynku, aby punktualnie o 13:00 zamanifestować swoje poglądy na temat pokoju na świecie.

„Stanie kobiet dla pokoju” to pomysł zrealizowany po raz pierwszy w 2006 roku w Columbus w stanie Ohio, gdzie grupa kobiet postanowiła pięciominutową ciszą uczcić Dzień Matki – dla przyszłości swoich dzieci, wnuków i siedmiu pokoleń, które przyjdą po nas. Inicjatorką akcji była feministka i pisarka Jean Shinoda Bolen. Napisała wówczas:
„Marzymy o świecie, w którym wszystkie dzieci piją czystą wodę, oddychają czystym powietrzem i mają wystarczająco dużo zdrowego pożywienia. O świecie, w którym wszystkie dzieci mają zapewnioną podstawową edukację i opiekę zdrowotną. O świecie, w którym każde dziecko ma bezpieczne i pełne miłości miejsce, które może nazwać swoim domem. O świecie, w którym dzieci nie żyją w lęku przed przemocą – w domu, na sąsiedniej ulicy, w szkole, w swoim kraju. To jest Świat, o którym marzymy. I stoimy tutaj dla tego właśnie świata.”

Wkrótce idea rozpowszechniła się poza USA. W 2010 roku „Stanie kobiet dla pokoju” odbyło się w 29 krajach, w 512 miejscach i wzięło w nim udział 145 organizacji. W Polsce kobiety od trzech lat biorą udział w tej akcji, stojąc w niewielkich grupach w parkach, na skwerach, w swoich ogródkach.

Trzeba jednak dodać, że nie jest to pomysł nowy, ponieważ już w 1870 roku Julia Ward Howe ogłosiła „Proklamację z okazji Dnia Matki”. Był to manifest przeciwko agresji i wojnie, wzywający matki, by w imię siostrzeństwa i wspólnego cierpienia tych, które patrzyły na śmierć swoich dzieci, mężów, braci i sióstr, zjednoczyły się dla pokoju na świecie.

Wałbrzyszanki włączyły się do akcji w tym roku: - Przyłączyłyśmy się do tej akcji, ponieważ jej idea jest nam bliska. Poza tym mamy nadzieję, że przez takie inicjatywy spowodujemy większe zaangażowanie wałbrzyszanek w życie społeczne. Są tu dzisiaj panie z Wałbrzyskiego Forum Kobiet, SLD i Partii Kobiet. Poza Wałbrzychem „Stanie kobiet dla pokoju” odbywa się, między innymi, w Warszawie, Włocławku, Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu. Nie jest nas dzisiaj zbyt dużo, ale za rok będzie dużo więcej – obiecała Elżbieta Polewska a Partii Kobiet.
„Stanie kobiet dla pokoju” odbywa się zawsze w drugą niedzielę maja.

Informacje na temat "Stania kobiet dla pokoju" pochodzą ze strony: www.studioamarante.pl

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group