Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 5422
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/REGION: Kto skorzysta z rządowej pomocy?

Wtorek, 12 stycznia 2021, 10:32
Autor: PAW
Wałbrzych/REGION: Kto skorzysta z rządowej pomocy?
Fot. red
Refinansowanie 80 procent umorzenia podatku od nieruchomości oraz środki przeznaczone na inwestycje – to główne założenia planu wsparcia dla gmin górskich. W gronie gmin, które będą mogły ubiegać się o wsparcie finansowe jest Wałbrzych i gminy powiatu wałbrzyskiego.

W gronie gmin z naszego regionu, które mogą starać się o środki pomocowe są m.in. Wałbrzych, Boguszów-Gorce, Czarny Bór, Głuszyca, Jedlina-Zdrój, Mieroszów, Stare Bogaczowice, Szczawno-Zdrój, Walim.

W ramach wsparcia dla gmin położonych na terenach górskich rząd zapowiedział, że przeznaczy 1 mld zł na sfinansowanie dwóch instrumentów:

- dofinansowanie w wysokości 40 procent średniorocznej wartości wydatków na inwestycje w latach 2016-2020, nie więcej niż 8 mln zł na jedną gminę;

- dofinansowanie w wysokości 80 procent utraconych przez gminę dochodów z powodu zwolnienia w pierwszym kwartale 2021 roku przez gminę z podatku od nieruchomości, wybranych gruntów i budynków.

- Samorządy mogą występować z wnioskami i bezzwłocznie po rozpatrzeniu takiego wniosku rząd przekaże pieniądze poszczególnym gminom - zapewnia wicepremier Jarosław Gowin.

Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, wskazywał, że "w gminach górskich, w gminach turystycznych ruch spadł w stosunku do zeszłego roku o 70 procent". - Przykładem tego jest szereg regionów na Dolnym Śląsku, w subregionie wałbrzyskim na 45 jednostek samorządu terytorialnego 30 to są gminy żyjące z turystyki i w takich niewielkich samorządach jak Duszniki-Zdrój, Lądek-Zdrój, Bystrzyca Kłodzka, czy Międzylesie, tak znaczący spadek ruchu ma olbrzymie konsekwencje finansowe - wyjaśnia minister Dworczyk.

Twoja reakcja na artykuł?

10
56%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
11%
Nudzi
1
6%
Smuci
2
11%
Złości
3
17%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group