Piątek, 6 sierpnia
Imieniny: Jakuba, Sławy
Czytających: 4843
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Nowe mieszkania dla wałbrzyszan

Czwartek, 6 lutego 2014, 12:35
Aktualizacja: Piątek, 7 lutego 2014, 14:46
Autor: PAW
Wałbrzych: Nowe mieszkania dla wałbrzyszan
Fot. PAW
Dziś zaprezentowano podstawowe zasady, jakie mają obowiązywać przy przyznawaniu nowych mieszkań powstających w kilku dzielnicach Wałbrzycha.

Konferencja w tej sprawie nieprzypadkowo odbyła się przy ulicy Jana Pawła II w dzielnicy Podzamcze, bowiem tutaj właśnie powstają nowe budynku komunalne w ramach miejskiego projektu „Nasz Nowy Dom”.

I tak w budynku przy ulicy Staszica w dzielnicy Nowe Miasto powstanie 19 nowych mieszkań. Na Białym Kamieniu przy ulicy Wiejskiej wskutek przebudowy obiektu po byłej szkole podstawowej powstanie również 19 mieszkań, a kolejnych 51 w położonych po sąsiedzku trzech nowych budynkach. Najwięcej, bo aż cztery budynki, powstaną przy ul. Jana Pawła II. Tu znajdzie się 120 mieszkań. Powierzchnia tych nowych lokali waha się w granicach 40-65 m kw.
- Prace idą zgodnie z harmonogramem, a przy ul. Jana Pawła II nawet z 2-miesięcznym wyprzedzeniem – mówi prezydent Roman Szełemej.

Wiele wątpliwości budziło to, jakie będą zasady przyznawania tych mieszkań i kto ewentualnie będzie mógł się o nie ubiegać. Rąbka tajemnicy na dzisiejszej konferencji prasowej zdradził prezydent Roman Szełemej.
- Kryteria, jakie będą obowiązywać przy przydzielaniu tych mieszkań, przedstawimy dopiero po tym, jak Rada Miasta Wałbrzycha przyjmie pakiet uchwał związanych z tym tematem – tłumaczy prezydent. – Już teraz mogę jednak powiedzieć, że preferowane będą młode rodziny, rodziny wielodzietne, osoby niepełnosprawne oraz osoby starsze, które mają chęć zamiany mieszkania większego na mniejsze.

Prezydent mówi, że ubiegać się o nowy lokal będą mogły osoby bądź rodziny, które nie mają zaległości czynszowych, od wielu lat mieszkają w Wałbrzychu i chcą tu nadal mieszkać, mają stałe źródło dochodu i stać je na płacenie czynszu za wynajmowany lokal.
- Zespół składający się z osób wywodzących się z różnych środowisk będzie rozpatrywał te wnioski zgodnie z przyjętymi ramami i myślę, że nie będzie żadnych kontrowersji przy przydzielaniu tych lokali – twierdzi Roman Szełemej.

W tym zespole, o którym wspomniał prezydent, znaleźli się: Dorota Staniszewska (Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych), Józef Sakowicz (Wałbrzyska Rada ds. Seniorów), Jolanta Szewczyk (radca prawny), Teresa Ziegler (Gminna Rada Pożytku Publicznego), Jolanta Pabisz (Biuro Lokalowe UM), Krzysztof Kalinowski (Biuro Lokalowe UM) oraz Wacław Skotnicki (MZB). 20 lutego podczas sesji Rady Miasta uchwały dotyczące tych zasad mają zostać przyjęte przez radnych, a do 30 kwietnia będzie można składać wnioski na te lokale.

Jeśli mówimy konkretnie o budowie mieszkań przy ulicy Jana Pawła II, to należy pamiętać, że ma tu powstać około 170 nowych miejsc parkingowych ogólnodostępnych. Zdaniem Marka Małeckiego z MZB, Wałbrzych musiał pójść drogą budowy mieszkań komunalnych, bowiem to jedyna szansa rozwoju dla miasta.
- Z 14 tysięcy mieszkań, jakie ma w zasobie MZB, około 2/3 lokatorów ma pewne zaległości czynszowe – mówi Małecki. – Wiemy, że deweloperzy nie załatwią problemu mieszkaniowego Wałbrzycha i dlatego postawiliśmy na budownictwo komunalne. Chcemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom wałbrzyszan i wierzymy, że zła sytuacja mieszkaniowa miasta zacznie się poprawiać.

Marek Małecki mówi również, że budowa nowych mieszkań pociąga za sobą szereg kolejnych działań, a mianowicie remonty znacznie większej liczby lokali znajdujących się w starej substancji mieszkaniowej. Wystarczy powiedzieć, że Gmina wyremontowała takich lokali: w 2012 roku - 45, w 2013 roku – około 150, a w tym roku ma wyremontować ponad 200 mieszkań.
- W ubiegłym roku wyburzyliśmy 40 budynków, których stan techniczny był po prostu tragiczny, a w tym roku mamy zamiar wyburzyć około 100 kolejnych budynków, a gdzieś musimy znaleźć mieszkania dla tych ludzi, którzy w tych ruderach mieszkali – mówi Małecki. – Dzięki takim zabiegom ludzie otrzymują wyremontowane lokale i mogą mieszkać w znacznie lepszych warunkach niż dotychczas.

Według prezydenta Szełemeja, zapotrzebowanie na nowe mieszkania komunalne w Wałbrzychu jest dość spore i może dotyczyć nawet około 800-1000 rodzin. O tym, że takie zapotrzebowanie jest świadczy spora liczba chętnych, którzy chcieli dostać lokale wyremontowane przez Gminę przy ulicy Rolniczej czy Drzymały. Ponad 50 mieszkań znalazło bardzo szybko najemców.

Więcej informacji na ten temat na stronie: www.nasznowydom.walbrzych.eu

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (30) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group