• Niedziela, 15 grudnia 2019
  • Godz. 14:33
  • Imieniny: Celiny, Ireneusza, Niny, Waleriana
  • Czytających: 3607
  • Zalogowanych: 2
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Obowiązek szkolny od 7 roku życia

Wiadomości: Kraj
Czwartek, 31 grudnia 2015, 7:21
Aktualizacja: 18:54
Autor: red
Fot. PAW
We wtorek Sejm przyjął poselski projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, który zakłada m.in. podwyższenie obowiązku szkolnego do siedmiu lat.

– Oddajemy obywatelom wolność – zadeklarowała minister edukacji narodowej Anna Zalewska podczas sejmowej debaty.

– Nikt w tej ustawie nikomu niczego nie zakazuje, ustawa stwarza wolność i możliwości – podkreśliła minister edukacji narodowej Anna Zalewska nawiązując do decyzji rodziców w sprawie wieku, w którym ich dzieci rozpoczynają edukację.

Podkreśliła, że proponowane w projekcie zapisy przewidują najprzeróżniejsze sytuacje.
– Chcemy wspierać rodziców, dzieci, nauczycieli i organy prowadzące w tym, by ten proces jak najszybciej odwrócić, bo to co zrobił poprzedni rząd z sześciolatkami to była katastrofa – dodała mówiąc o powrocie do wcześniejszych rozwiązań. – Chcemy w tym wesprzeć samorządy i zapraszamy do debaty – podkreśliła.

Wprowadzone w ustawie zmiany zakładają przywrócenie obowiązku szkolnego dla dzieci siedmioletnich, odbycia rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego dla sześciolatków. Dzieci w wieku od 3 do 5 lat będą miały prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego. Projekt zakłada też prawo do edukacji w szkole dla sześciolatków na wniosek rodziców.

W ustawie wprowadzono przepisy dotyczące nadzoru pedagogicznego i kompetencji kuratora oświaty. Przywrócone zostało weto kuratora oświaty w sprawie likwidacji szkół. Organ prowadzący, likwidujący szkołę będzie musiał mieć pozytywną opinię, czyli zgodę kuratora. Nowelizacja daje także ministrowi edukacji prawo powoływania i odwoływania kuratorów i wicekuratorów oświaty.

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~august mocny 31-12-2015 10:26
Vivat! koniec wariactw PO!
~Opóznieni 31-12-2015 11:37
Ha ha ha,w całej europie dzieci prędzej zaczynaja eduakcje ale u nas widocznie dzieciaki polskie uposledzone sa ze dopiero do nauki w wieku siedmiu lat sie nadaja ale to nic zaskakujacego-w koncu po rodzicach to maja.
~bolo 31-12-2015 15:05
Najlepiej całkowicie znieść obowiązek szkolny..., zdecydowanie wtedy przybędzie nam "moherowych beretów", - głupim narodem łatwiej rządzić.
~Belferzyca 31-12-2015 15:08
Witamy w PRL Bis(PiS).Biedne dzieci
~ 31-12-2015 15:36
No i po co obrażasz?
~august mocny 31-12-2015 15:38
Okazuje sie ze na calej lini Europa to g... w ladnym opakowaniu. Tak wiec wole aby bylo po polsku a nie europejsku.
~nosferatu 31-12-2015 16:05
Pani pOsłanko Anno, a jak tam obiecana sprawa WTBS ? Wiem, że obiecane nie kosztuje, ale członkini jedynie słusznej partii i taki afekt ? Przypominam, że obiecanie miało miejsce w październiku 2012, a więc zaczyna waniać trupem.
~wojtek 51 31-12-2015 16:39
Może znieść całkowity obowiązek.Ciemnym narodem łatwiej się rządzi.
~żul 31-12-2015 17:16
OHP dla każdego,szkoły dla burżuazji....
57jurand 31-12-2015 17:16
Najważniejsze to wciskanie religijnych dogmatów już trzylatkom w przedszkolu. Na to nigdy za wcześnie. Proces moralnego zaburzania umysłu trwa w najlepsze.
~Limciu 31-12-2015 18:28
Niesamowite !!! Ludzie krytykują fakt poluzowania OBOWIĄZKU. Wychodzi na to, że niektórzy kochają być trzymani za mordę - byle trzymała PO. To się naukowo nazywa homosovieticus !!! Mimo braku obowiązku, to osobiście myślę, że mój wnuk pewnie pójdzie do szkoły jako 6-latek - jak moja mama a jego babcia. No bo skoro zaczął chodzić i gadać mając 8 miesięcy, a do przedszkola poszedł mając 2 lata - to pewnie będzie sam tak chciał. Ale niestety nie wszystkie dzieci są tak bystre i w tym roku rodzice musieli się nieźle nagimnastykować (i podpłacić), żeby zdobyć papiery zwalniające dziecko z tego obowiązku.
najnaj 31-12-2015 20:02
Krytykanctwo tez powinno mieć jakieś granice. Nie wystarczy oddać dziecka na 5 godzin do szkoły i mieć je z głowy ale trzeba zainteresować się jak ta szkoła jest przygotowana na przyjęcie takich maluchów. Opluć można wszystko i każdego ale trzeba się interesować tym o czym się mówi. Dlaczego w mieście ludzie wybierają niektóre szkoły chętniej i zrobią wszystko żeby dziecko tam umieścić a inne omijają szerokim łukiem, z czegoś to chyba wynika.
~Żal 1-01-2016 2:12
.... a potem naród ciemnoty,masakra....
~ 1-01-2016 13:33
zgadzam sie, ze decyzja poslania dziecka w wieku 6 lat do szkoly powinna nalezec do rodzicow bo nikt inny jak rodzice nie zna lepiej swojego dziecka. Swiat poszedl do przodu, a wiec i nasze dzieci szybciej sie rozwijaja czesto juz wieku 5 lat znaja literki, licza a nawet czytaja Nie uwazma, zeby ich poziom byl gorszy od dzieci z innych krajow gdzie edukacje zaczynaj w wieku 6 lat. Zaloze sie, ze sporo dzieci jednak zacznie wczesniejsza nauke. Nie jestem natomiast za likwidacja gimnazjum bo to juz jest to dziala, jest program nauczania wiec po co niszczyc cos co bedzie kosztowne lepiej polozyc nacisk na wyposazenie szkol, remonty.
najnaj 1-01-2016 13:53
Jakoś tyle pokoleń rozpoczynało naukę w wieku 7 lat i zostało całkiem nieźle wyedukowane. Nie liczy się wiek rozpoczęcia ale jakość edukacji a współczesna jak widać po młodych jest w większości lichej jakości.
~GŁUPEK 1-01-2016 17:44
A PO CO PO PRZYŚPIESZYŁO OBOWIĄZEK SZKOLNY ??? TUSK I RESZTA SAMI POSZLI DO SZKOŁY W WIEKU 7 LAT I TO ZNACZY ŻE COŚ IM W ŻYCIU WSZYŁO LUB NIE WYSZŁO ??? TO BYŁA TYLKO PRÓBA RATOWANIA FINANSÓW PUBLICZNYCH, SZYBCIEJ DO SZKOŁY SZYBCIEJ DO ROBOTY. TO NIE MA NIC WSPÓLNEGO Z BYCIEM CIEMNYM LUB MĄDRYM. A JAK SPOŁECZEŃSTWO PRO PEOWSKIE JEST TAKIE OŚWIECONE, NAZYWAJĄC TĄ DECYZJĘ CIEMNOGRODEM TO ODSYŁAM TO TZW. CHIŃSKIEGO WYCHOWANIA DZIECI, JAK CIEMNIACZKI CHCECIE MIEĆ WYBITNE JEDNOSTKI W SPOŁECZEŃSTWIE TO ZACZNIJCIE WYMAGAĆ OD SWOICH DZIECI JUŻ W WIEKU 2 LAT, KARY, SUROWE ZIMNE WYCHOWANIE, DĄŻENIE DO DOSKONAŁOŚCI, PRÓBY, ĆWICZENIA, TWARDA RĘKA. CHYBA ŻE WYZNAJECIE ZASADY JAKIE PANUJĄ W NASZYM SPOŁECZEŃSTWIE GDZIE DZIECI SIĘ PRZEDE WSZYSTKIM KOCHA, PRZYTULA BO SĄ DZIEĆMI.
~Kaktus 2-01-2016 0:00
Dobra Ustawa, ale Ustawa powinna iść dalej, bo jeżeli ktoś w domu ma matoła, to powinien mieć możliwość posłania go do szkoły np. od dziesiątego roku życia, lub zakończyć edukację na trzeciej klasie.
~ 2-01-2016 10:08
Zlikwidowano Podstawówki. Ciekawe jak teraz to zrobią? Na Białym Kamieniu są dwie podstawówki. Przeładowane. Do tego teraz dojdą klasy 7i8. Ciekawe jak uczniowie będą się uczyć? Chyba ze nasz prezydent wymyśli że 7 i 8 klasy będą uczyły się w nocy albo wynajmą salki katechetyczne, bo brak miejsca do nauki na Białym Kamieniu. Samochodówka stoi i gnije. Szkoła dawna na mijance to samo. Stoi i gnije. Ze szkoły 14 stki zrobiono mieszkania!
~do Jurand 2-01-2016 12:06
Ja juz wole, aby byla wciskana dzieciom katolicka religia milosci... niz muzulmanska czy tez seksuaizowanie dzieci, tudziez genderowanie dzieci... z chlopcow robienie dziewczynek, z dziewczynek chlopcow w imie tak zwanej rownosci.... czy tez legal;izacja kaziroctwa jak mowila minister kultury Fuszara... to jest dopiero chore... no ale dla ciebie bylo to ok, bo robila to PO. Jak chcesz sobie z syna na siule robic corke... to rob to tylko ze swoim dzieckiem. Od mojego wara.... bo &%%$#^%^%$ zboki!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group