Sobota, 25 maja
Imieniny: Grzegorza, Magdaleny
Czytających: 8674
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Obwodnica wreszcie otwarta

Piątek, 28 października 2022, 14:26
Autor: red
Wałbrzych: Obwodnica wreszcie otwarta
Fot. Grzegorz Macko/facebook
28 października pierwsi kierowcy pojadą wałbrzyską obwodnicą w ciągu drogi krajowej nr 35. To rewolucyjna zmiana komunikacyjna dla całej lokalnej aglomeracji. Dziś w obecności premiera Mateusza Morawieckiego i Marszałek Sejmu Elżbiety Witek nastąpiło oficjalne otwarcie obwodnicy.

Największa powojenna inwestycja w mieście została zrealizowana przez Budimex S.A. Wykonawcę wyłoniono w przetargu ogłoszonym w 2018 roku przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad oraz Zarząd Dróg Komunikacji i Utrzymania Miasta w Wałbrzychu. Przedsięwzięcie realizowano w latach 2019-22, na co przeznaczono 397 mln zł, w czym 297 mln zł stanowi dofinansowanie projektu z Unii Europejskiej. Ponad 54 mln zł pochodziło z budżetu Gminy Wałbrzych, a ponad 46 mln to koszty poniesione przez GDDKiA.

Efektem jest 6-kilometrowa, dwujezdniowa arteria komunikacyjna, dwa węzły drogowe „Żeromskiego” i „Reja”, trzy wiadukty, kładki i przejście podziemne dla pieszych. Zadanie obejmowało także budowę dróg dojazdowych, systemu odwodnienia, ekranów akustycznych, oświetlenia oraz przebudowę kolidujących sieci istniejącej infrastruktury.
Dotychczasowy układ komunikacyjny Wałbrzycha opierał się głównie na niewydolnym ciągu ulicznym DK 35, który wskutek lawinowo narastającego ruchu kołowego już dawno osiągnął maksymalną przepustowość. Z kolei ciąg uzupełniający w postaci DW 375 stanowił istotne zagrożenie dla uzdrowiska w Szczawnie Zdroju.

Realizację zamierzenia, którego początki sięgają lat 70. minionego wieku, zawdzięczamy przede wszystkim determinacji prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja. Zakończona obecnie inwestycja połączyła wcześniej zbudowane odcinki obwodnicy, tworząc nowy, efektywny ciąg komunikacyjny, około 3-krotnie skracający czas przejazdu z północy na południe miasta. Powstanie obwodnicy oznacza zmianę jakości życia w związku z komfortem akustycznym, przesunięciem tranzytu poza ciasną zabudowę mieszkalną i ograniczeniem zanieczyszczenie środowiska. To także nowa perspektywa biznesowa, turystyczna i wizerunkowa. Obwodnica radykalnie ułatwi dostęp do historycznego i administracyjnego centrum oraz ważnych, miejskich atutów w postaci Starej Kopalni i Muzeum Porcelany. Nie należy również zapominać o aspektach widokowych i górskiej scenerii – w Wałbrzychu powstała jedna z najpiękniejszych polskich obwodnic.

Prezydent Wałbrzycha dr Roman Szełemej:

- Naturalnie bardzo się cieszymy z ukończenia obwodnicy – dla Wałbrzycha to kamień milowy, otwarcie nowego rozdziału i perspektywy w dziejach miasta. Trudno w to uwierzyć, ale na urzeczywistnienie tego zamierzenia czekaliśmy aż pół wieku. Przełomowe okazało się dopiero unijne wsparcie, za co wałbrzyszanie podziękowali „Europejką”- nazwą obwodnicy.

Jacek Wasik – dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej we Wrocławiu:

- Wałbrzych jest miastem czerpiącym pełnymi garściami z członkostwa w Unii Europejskiej
i wzorcowo wykorzystuje fundusze europejskie, by podnosić standard życia mieszkańców. „Europejka” ułatwi przejazd przez miasto i tym samym wpłynie na poprawę jakości powietrza, równocześnie będąc pięknym symbolem przywiązania Wałbrzycha do wartości europejskich.

Dyrektor GDDKiA Oddział we Wrocławiu Lidia Markowska:

- Cieszymy się, że dobiegła końca realizowana wspólnie przez GDDKiA i Miasto Wałbrzych inwestycja jaką jest obwodnica Wałbrzycha w ciągu DK35. To wyczekiwane przedsięwzięcie wpłynie na poprawę komfortu życia mieszkańców i podniesie poziom ich bezpieczeństwa. Wyprowadzenie ruchu z Centrum miasta to jednocześnie czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości lokalnej sieci drogowej. Zakończona inwestycja to nowe perspektywy dla przedsiębiorców, jak również łatwiejszy dostęp do turystycznej części regionu wałbrzyskiego.

Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Grzegorz Macko:

- Przez wiele lat czekaliśmy na drogę, która odciąży centrum Wałbrzycha, ale również Szczawna-Zdroju od ciężkich pojazdów. Koszt inwestycji wyniósł blisko 400 mln zł, co stanowi prawie połowę rocznego budżetu Wałbrzycha. Z tej kwoty 297 milionów złotych pochodzi ze środków Programu Infrastruktura i Środowisko, a o ich skierowaniu do Wałbrzycha zdecydował właśnie rząd Prawa i Sprawiedliwości, natomiast kolejne 46 milionów złotych pochodzi wprost z budżetu państwa, dzięki pozytywnej decyzji Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka. Jako Zjednoczona Prawica przełamaliśmy niemoc i imposybylizm, w którym tkwiono przez wiele lat. Składano jedynie puste obietnice i łudzono nas szybką budową drogi. Na szczęście ten czas jest już za nami. Od 2015 roku wykonano wiele, aby ta droga powstała. Jest to ogromna zasługa m.in. ministra Michała Dworczyka, który pomimo wielu przeciwności zabiegał o powstanie tej trasy. Jako osoba związana zarówno z Wałbrzychem i Szczawnem-Zdrój chcę podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się do budowy tak potrzebnej drogi dla mieszkańców tych dwóch miast.

Twoja reakcja na artykuł?

115
68%
Cieszy
18
11%
Hahaha
3
2%
Nudzi
4
2%
Smuci
12
7%
Złości
18
11%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (101)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group