• Wtorek, 22 stycznia 2019
  • Godz. 18:56
  • Imieniny: Anastazego, Doriana, Wincentego
  • Czytających: 3565
  • Zalogowanych: 2
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Otwarcie w cieniu katastrofy

Wiadomości: Wałbrzych
Poniedziałek, 5 marca 2012, 14:21
Aktualizacja: Środa, 7 marca 2012, 7:27
Autor: Sven
Fot. Sven
Okrojona ze względu na żałobę narodową uroczystość i dużo gorzkich słów prezydenta Szełemeja – w Wałbrzychu oficjalnie otwarty został dworzec Wałbrzych Miasto.

Dzisiaj punktualnie, jak na kolej przystało, o godzinie 11:00 nastąpiło oficjalne otwarcie dworca Wałbrzych Miasto. Uroczystość, która pierwotnie miała mieć oprawę w postaci występów artystycznych, została okrojona do prezentacji inwestycji i krótkich przemówień. Poza przedstawicielami PKP, prezydentem Romanem Szełemejem i dziennikarzami, na dworcu zjawiła się kilkudziesięcioosobowa grupa wałbrzyszan.

Po krótkiej prezentacji inwestycji uzupełnionej krótkim wystąpieniem pełnomocnik zarządu PKP S.A. do spraw nieruchomości, Teresy Pyzik, które nagrodzone zostało oklaskami zebranych, głos zabrał prezydent Roman Szełemej:
- Myślę, że dzisiaj nie czas na fanfary. W Wałbrzychu jest jeszcze wiele budowli w katastrofalnym stanie, które nie należą do Gminy, a właśnie do kolei. Gdybyście państwo spojrzeli na nie z taką troską, z jaką patrzycie na wrocławski Dworzec Główny i choćby niewielka część pieniędzy inwestowanych we Wrocławiu, trafiła do Wałbrzycha, to dzisiaj byłby kolejny, a nie pierwszy powód do świętowania. Cieszę się więc z dobrego początku i zachęcam do remontu wiaduktów nad ulicą Wrocławską, 1-go Maja czy Niepodległości, dworca Wałbrzych Główny, Szczawienko czy Fabrycznego. Wtedy będziemy mieli powód do oklasków. Jednak gratuluję projektu i jego wykonania i mimo wszystko dziękuję – zakończył Roman Szełemej, również otrzymując brawa.

Jednak to nie był koniec uwag, jakie prezydent miał do kolejarzy. Już po zakończeniu części oficjalnej, w węższym gronie, Roman Szełemej kontynuował swoje uwagi:
- Popatrzcie na wiadukt na Sobięcinie. Tam zaraz na kogoś spadnie jakaś rura, a na Podgórzu jakiś głaz, a wy powiecie, że o niczym nie wiedzieliście. Remontujecie enty dworzec we Wrocławiu, wiadukty wyremontowaliście już wszystkie, a tu z jednej inwestycji robicie wielkie halo? Ja naprawdę miałem ochotę, aby tu dzisiaj nie przyjść. Na moje pisma w sprawie wałbrzyskich wiaduktów, będących w tragicznym stanie nawet nie dostałem odpowiedzi. Wałbrzyskie wiadukty kolejowe to plątanina zardzewiałej infrastruktury z jakimiś lepiszczami przytrzymującymi wypadające cegły. To jest skandal! A domaganie się przez was, żebyśmy wyremontowali przejście podziemne to już zakrawa na arogancję. Dziękuję za zaproszenie. Dworzec Wałbrzych Miasto jest jasnym punktem na czarnej mapie infrastruktury kolejowej w Wałbrzychu – zakończył, wychodząc, Roman Szełemej.

Dla ścisłości dodajmy, że wszelka infrastruktura kolejowa, poza budynkami należy do Polskich Linii Kolejowych. Oddawany dzisiaj do użytku dworzec należy do Polskich Kolei Państwowych Spółka Akcyjna, dlatego wysłuchująca pretensji Teresa Pyzik nie chciała komentować wypowiedzi prezydenta, ponieważ stan wiaduktów nie leży w kompetencji PKP S.A.

Rozpoczęty w 2010 roku dwuetapowy remont kosztował 10 milionów złotych. Najpierw wyremontowany został dach i toalety, jednak dopiero druga faza prac wydobyła z zabytkowej budowli całą jej oryginalność.

Zewnętrzne zmiany w postaci jasnej elewacji, nowego dachu, okien i drzwi uzupełnia reorganizacja wnętrza. Hol dworca, w którego centrum ustawiony został żuraw służący do napełniania wodą zbiorników parowozów, pełni także funkcje poczekalni z kasami, informacją i kilkoma punktami przeznaczonymi na działalność handlową. W głębi budowli czeka na najemcę restauracja, a w przyziemiu lokale sklepowe. W budynku zostały wymienione wszystkie instalacje i posadzki oraz zainstalowany został monitoring.

Historia dworca, wówczas Altwasser, sięga roku 1853, gdy przedłużona została linia kolejowa łącząca Wrocław Świebodzki ze Świebodzicami. Od początku XX wieku był kilkakrotnie rozbudowywany. Swój dzisiejszy kształt, przypominający pijalnię wód mineralnych, zawdzięcza ostatniej przebudowie w 1925 roku.

Czytaj również

Komentarze (24) Dodaj komentarz

~lucha1 5-03-2012 14:40
Brawo Panie Prezydencie.
~pkp 5-03-2012 14:48
Uprzejmie informuję ze miasto nie dało nawet 1 zł na remont dworca. Jednocześnie informuje ze ten Żuraw po środku holu jest kiczowaty niczym Jeleń na rykowisku . Uprzejmie tez donoszę ze na pewno nie znajdzie si żaden chętny do handlu w w/w dworcu ze względu na stawki jakie sobie życzy PKP dworce kolejowe ( takie sama jak w warszawie )
~.. 5-03-2012 15:15
no tu z naszym szeryfem trudno sie nie zgodzic.
~Justa 5-03-2012 15:54
I dobrze że Wałbrzych nie dał złotówki. Mamy własne obiekty a ten należy do PKP SA i bardzo dobrze określił to Prezydent w wystąpieniu że czas porobić porządek przy własnych budowlach, które szpecą WAŁBRZYCH
~ 5-03-2012 16:00
A po co remontować Fabrykę, skoro to nie jest nawet stacja tylko przystanek osobowy gdzie zatrzymują się tylko pociągi jadące z i do Jeleniej Góry. Teraz Wałbrzych fabryczny służy tylko do obsługi ruchu towarowego i często oczekują tam składy czekające na zwolnienie torów na Głównym oraz obsługiwana jest tam bocznica koksowni. Często tam latem przesiaduję i rzadko widzę by ktoś tam wsiadał do pociągu oraz wysiadał, więc lepiej ulokować pieniądze gdzie indziej na na Fabryce.
~pkp 5-03-2012 16:09
PS. Szełemej mieszka kolej z błotem a przecież to PO jest przy władzy od 6 lat . Jego kochana partia . niech ma pretensje do Tuska ze nie daje pieniądze na PKP a potem opluwa
~krzysiek 5-03-2012 16:28
Do pkp a czemu miasto ma dać kase na dworzej jak miasto na tym nie zarabia i go nie urzytkuje więc poco ten lament
~podruzny 5-03-2012 16:46
widze że na rozkładzie niema już pociągu do kłodzka )-;
~heeeeeeeeeeeeee 5-03-2012 18:19
ejjjj żałoba na po katastrofie kolejowej a Szełemej otwiera dworzec PKP ...ironia losu ?????
~Bobo 5-03-2012 19:03
Kasy biletowe na dworcach należą do jednej spółki, perony do innej, infrastruktura kolejowa do jeszcze innej, przewozy towarowe do następnej spółeczki, przewozy osobowe do kilku innych... Jak się w tym wszystkim zorientować i jak to wszystko koordynować, żeby było bezpiecznie? A we władzach tych wszystkich spółeczek od kilku lat ci wstrętni prezesi z PiSu biorą duże pieniądze i są zadowoleni. Ma rację Pan Prezydent, że jest zły! No bo jak ten PiS rządzi, no jak?!
~kanapa 5-03-2012 19:42
prezydent to jest KTOŚ :):):) Brawo
~benkmen 5-03-2012 19:49
"Podrużny"- zgłoś sprawę do Prokuratury za obrazę uczuć religijnych i uzasadnij niemożnością dojechania do Wambierzyc i na Marię Śnieżną.Być może prokuratora chwyci...kolka ze śmiechu..A co! A niech on ma też..
~Heko 5-03-2012 19:55
No wlasnie kiedys krotko jezdzil szynobus z Walbrzych Miasto do Klodzka i dlaczego ten zestaw nie wprowadzono,tylko trzeby gnac autobusem na Podgorze na dworzec Glowny.
~Do ~pkp, wch 5-03-2012 20:28
Uprzejmie donoszę Ci żebyś skontaktował się z placówką na ulicy Batorego w Wałbrzychu, tam jest taki nowy fajny szpital dla psychicznie nerwowych.
~alojka 5-03-2012 20:29
Ojojoj, ależ się pan prezydent okrutnie zbulwersował na "dziadostwo" w PKP! Iście gorzkie wystąpienie, padło nawet mocne słowo skandal, co zapewne miało na celu wywołanie zawstydzenia i bicia się w piersi u tych, co za to dziadostwo odpowiadają. Pięknie wylicza pan zaniedbania władzom PKP, pięknie ich pan ruga, szkoda tylko, że swoich POpleczników pan tak nie rozlicza i nie umie ich pan zawstydzać za ten syf wszechobecny w Wałbrzychu - w tej kwestii gorzkich słów panu brakuje i nie umie pan nazwać rzeczy po imieniu tak dobitnie, jak pan to dzisiaj zrobił. Czyżby.. gó..o leżące na cudzym podwórku śmierdziało panu bardziej, niż na własnym??
~alojka 5-03-2012 20:34
Ojojoj, ależ się pan prezydent okrutnie zbulwersował na "dziadostwo" w PKP! Iście gorzkie wystąpienie, padło nawet mocne słowo skandal, co zapewne miało na celu wywołanie zawstydzenia i bicia się w piersi u tych, co za to dziadostwo odpowiadają. Pięknie wylicza pan zaniedbania władzom PKP, pięknie ich pan ruga, szkoda tylko, że swoich POpleczników pan tak nie rozlicza i nie umie ich pan zawstydzać za ten syf wszechobecny w Wałbrzychu - w tej kwestii gorzkich słów panu brakuje i nie umie pan nazwać rzeczy po imieniu tak dobitnie, jak pan to dzisiaj zrobił. Czyżby.. gó..o leżące na cudzym podwórku śmierdziało panu bardziej, niż na własnym??
~Po prostu burak 5-03-2012 20:34
Uroczystość otwarcia dworca nie była miejscem na tego rodzaju głupie demonstracje, chyba, że chodziło o to, aby pokazać się z jak najgorszej strony... Tego jednak już pan prezydent nie musi nikomu udowadniać a to zachowanie, jest po prostu brakiem kultury. I to tej elementarnej. To zwykłe buractwo obliczone na niskie instynkty i tani poklask o czym świadczyć mogą komentarze powyżej.
~marcin 5-03-2012 20:37
Bobo wymień choć 1 spółkę grupy PKP gdzie prezes jest z PIS Może PLK PLK SA Szafrański ?
~10 MILIONOW 5-03-2012 20:48
chetnie bym zobaczyl kosztorys bo nie wydaje mi sie by polozenie gladzi posadzki i zalatanie dachu kosztowalo 10 milionow zlotych
~ 5-03-2012 22:08
I dobrze że im dosr.... Niech w końcu wyremontują dworzec Wałbrzych Szczawienko.
~ugi 6-03-2012 0:30
LEPISZCZE to pan jest p. Szełemej, tak się panu tyłek klei do wysokich stołków, na które się pan nie nadaje. Po zakończonej pana kadencji też nie będzie fanfar, tylko wielkie buuuuuu.
~olo 6-03-2012 13:56
brawo Panie Szełemej tylko te rury obok wiaduktu nalezą do miasta Wałbrzych ..... te rury są własnością miasta Wałbrzych
~ccc polsat 6-03-2012 20:25
uwaga na ........ z górnika, bo malują farbami wszystkie domy UWAGA
~ 7-03-2012 9:56
Czy robotnikom już zapłacono za robociznę? ktos wie?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group