Czwartek, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 4831
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Otwarcie Zakładu Aktywności Zawodowej w Wałbrzychu

Wtorek, 18 lutego 2014, 18:30
Aktualizacja: Czwartek, 20 lutego 2014, 16:20
Autor: red.
Wałbrzych: Otwarcie Zakładu Aktywności Zawodowej w Wałbrzychu
Fot. Robert Bajek
Wczoraj odbyło się uroczyste otwarcie Zakładu Aktywności Zawodowej, mieszczącego się w Wałbrzychu przy ulicy Mickiewicza 24. Ten pierwszy w powiecie wałbrzyskim ZAZ ma służyć zwiększeniu aktywizacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych i zmniejszeniu dużej stopy bezrobocia w tej grupie społecznej na terenie subregionu wałbrzyskiego.

W uroczystym otwarciu zakładu udział wzięli między innymi: Wiceprezydent Wałbrzycha Zygmunt Nowaczyk, wałbrzyskie parlamentarzystki – Katarzyna Izabela Mrzygłocka i Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, Dyrektor Wydziału ds. Osób Niepełnosprawnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego – Andrzej Mańkowski, Dyrektor Biura Edukacji i Wychowania Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu – Joanna Dobrowolska-Bielecka, Wizytator Kuratorium Oświaty we Wrocławiu – Danuta Pierzynka, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie – Marek Śpiewak, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wałbrzychu – Marzena Radochońska, Prezes Fundacji Edukacji Europejskiej – Grzegorz Kruszyński i Ksiądz Prałat Bogusław Warmiński, który dokonał poświęcenia placówki.

- Jest to dzień szczególny dla szkolnictwa zawodowego, a zwłaszcza dla szkolnictwa specjalnego, ponieważ otwieramy pierwszy taki Zakład Aktywności Zawodowej na terenie naszego powiatu. Jest to szczególny moment, szczególna chwila. Brak miejsc pracy, szczególnie dla osób niepełnosprawnych, w tym także dla młodzieży, która kończy naszą Zawodową Szkołę Specjalną, jest ciągle dostrzegany i ten moment dzisiejszy to są starania Stowarzyszenia Rodzin skupionych właśnie przy tej szkole. Pani Dyrektor od lat zabiegała o to, żeby taki zakład na terenie naszego miasta powstał. I oto jest taki moment, w którym ten zakład będziemy otwierać. Jest to budynek po dawnej szkole numer 12. Ten budynek służył oświacie i będzie nadal służył oświacie. Dzisiaj otwieramy tylko część tego budynku, ponieważ pewne nakłady finansowe, które uzyskaliśmy a zwłaszcza Stowarzyszenie Rodzin uzyskało na ten Zakład Aktywności Zawodowej pozwala nam dzisiaj pierwszym otwarciem rozpocząć dalszy cykl przygotowań do przeniesienia tu Szkoły Zawodowej Specjalnej. Będą jeszcze tu przeznaczone o wiele większe nakłady finansowe na ten budynek, aby dostosować go do potrzeb tej grupy osób, młodzieży, która w tym budynku będzie pobierała naukę a jednocześnie przygotowywała się do pracy – powiedział Zygmunt Nowaczyk

Osoby niepełnosprawne zakwalifikowane do pracy w Zakładzie będą mogły podjąć zatrudnienie bez względu na posiadane umiejętności i kwalifikacje zawodowe, ponieważ podczas zatrudniania i przydzielania zadań pod uwagę będą brane indywidualne predyspozycje zawodowe kandydatów. Każda osoba niepełnosprawna, bez względu na rodzaj i stopień niepełnosprawności, będzie mogła szukać zatrudnienia Zakładzie. Zakład będzie też przygotowywał osoby niepełnosprawne do wejścia na otwarty rynek pracy.

- W naszym urzędzie zwykle zajmujemy się przekładaniem papierków i ta praca wydaje się taka monotonna, ale to są naprawdę szczęśliwe chwile, kiedy widzimy, że ta praca staje się ciałem. I to się właśnie tutaj dzieje. O Zakładzie w Wałbrzychu zaczęliśmy rozmawiać osiem lat temu. Czasami fajne rzeczy tworzą się w dość długim czasie i w bólach, ale cieszę się bardzo, bo to naprawdę dobra robota. Ten zakład to jest świadectwo, że zaczynamy inaczej myśleć o osobach z niepełnosprawnością. To już nie są osoby, które potrzebują pomocy takiej jak system opiekuńczy, tylko są to osoby z potencjałem, które dzięki pracy stają się pełnoprawnymi uczestnikami naszego życia – powiedział Andrzej Mańkowski

Inicjatorem powstania Zakładu jest Stowarzyszenie Dzieci i Rodzin Zasadniczej Szkoły Specjalnej w Wałbrzychu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group