Piątek, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 2133
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat nie chce oddawać Gminie budynku przy al. Wyzwolenia

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 28 listopada 2012, 10:50
Aktualizacja: 15:53
Autor: PAW
Fot. PAW
Wciąż wiele wątpliwości i niejasności budzi kwestia funkcjonowania powiatu wałbrzyskiego od 1 stycznia 2013 roku. Przypomnijmy, że od początku przyszłego roku Gmina Wałbrzych odzyska status miasta na prawach powiatu, a stary powiat ma funkcjonować już bez Wałbrzycha.

W mediach co rusz pojawiają się nowe informacje dotyczące rozmów prowadzonych przez przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu oraz Urzędu Miasta w Wałbrzychu na temat przejęcia kompetencji i zadań związanych z realizacją konkretnych działań.

Ostatnio najgorętszym tematem jest chęć przejęcia przez Gminę Wałbrzych nieruchomości przy. al. Wyzwolenia 22-24, a więc tej, w której znajduje się obecna siedziba Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu. Zdecydowanie taką możliwość odrzuca wicestarosta Augustyn Skrętkowicz.
- Obecna siedziba musi pozostać przy Starostwie Powiatowym – mówi z przekonaniem w głosie Skrętkowicz. - Nie możemy dopuścić do sytuacji, że Powiat znajdzie się bez siedziby i będzie musiał płacić za wynajem pomieszczeń, w których będzie funkcjonował.

Według radnego Bartłomieja Grzegorczyka z PiS-u, wątpliwości wciąż budzą również takie kwestie, jak przyszłe funkcjonowanie wydziału komunikacji od stycznia 2013 roku, czy też Powiatowego Urzędu Pracy.
- Dochodzą do nas niepokojące informacje, że Powiat może przestać istnieć – mówi Bartłomiej Grzegorczyk.

Na wiele pytań i wątpliwości Augustyn Skrętkowicz wciąż nie zna odpowiedzi, bowiem trwają w tych sprawach rozmowy.
- Obie strony mają dobrą wolę, by mieszkańcy w jak najmniejszym stopniu odczuli skutki tych zmian - uważa Skrętkowicz. - Sprawa PUP-u nie jest dla nas problemem, bo Powiat ma taką jednostkę i to Gmina Wałbrzych we własnym zakresie może taką swoją jednostkę powołać do życia.

Wicestarosta mniej konkretów mógł przekazać w sprawie wydziału komunikacji. Jest wprawdzie wstępna zgoda Zarządu Powiatu Wałbrzyskiego na to, by Gmina Wałbrzych mogła korzystać z pomieszczeń w budynku przy al. Wyzwolenia 22-24 i wykorzystywać je do funkcjonowania swojego wydziału komunikacji.
- Chcemy w ten sposób ułatwić życie prezydentowi i Gminie Wałbrzych – tłumaczy Skrętkowicz.

I tu rodzą się kolejne pytania i wątpliwości. Według radnego Marcela Chećki z SLD, takie rozwiązanie nie jest optymalne, bowiem Powiat powinien zastrzec sobie warunek, że Gmina Wałbrzych zrzeka się roszczeń wobec obiektu przy al. Wyzwolenia 22-24.

Okazuje się, że w niektórych kwestiach obie strony mówią jednym głosem. Mowa na przykład o części zadań, które przejmie Gmina od Powiatu. Za tym idą również przekazania nieruchomości, w których dane jednostki obecnie funkcjonują.
- Mamy propozycje zamiany niektórych nieruchomości z Gminą Wałbrzych, ale czekamy na odpowiedź prezydenta w tej kwestii, ale jesteśmy dobrej myśli – mówi Skrętkowicz.

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group