Wtorek, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 2062
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Radni najpierw się kłócili, a później przyznali 40 tys. zł dla OSP Boguszów–Gorce

Wiadomości: powiat wałbrzyski
Piątek, 26 czerwca 2015, 16:45
Aktualizacja: Poniedziałek, 29 czerwca 2015, 7:58
Autor: PAW
Fot. Robert Bajek
Wczorajsze posiedzenie Rady Powiatu Wałbrzyskiego miało podobny przebieg do wcześniejszych obrad. Wiele było uszczypliwości, niepotrzebnych komentarzy i emocji.

Na sesję przybyli przedstawiciele OSP Boguszów-Gorce, którzy zwrócili się do Zarządu Powiatu o dofinansowanie zakupu samochodu dla tej jednostki. Mowa o 95 tysiącach złotych, choć strażacy podkreślali, że każda kwota przybliża ich do realizacji tego planu.
- Samochód kosztuje 700 tysięcy złotych. Nam brakuje 95 tysięcy, bowiem pozostałe środki udało nam się pozyskać z różnych źródeł – mówi Emil Stroisz, zastępca naczelnika OSP Boguszów-Gorce. – Każda kwota dofinansowania nas usatysfakcjonuje, bo obecnie korzystamy z samochodu z 1981 roku, a wyjeżdżamy do bardzo wielu zdarzeń na terenie całego powiatu wałbrzyskiego.

Zarząd Powiatu początkowo tę prośbę odrzucił, tłumacząc się brakiem wolnych środków budżetowych.
- Chodzi o blisko 100 tysięcy złotych, a takich środków w budżecie nie mamy. Przypomnę, że w tegorocznym budżecie już przeznaczyliśmy na wsparcie PSP Wałbrzych kwotą 30 tys. zł, a na rzecz KMP w Wałbrzychu przekazaliśmy 100 tys. zł na zakup nowego samochodu – tłumaczy wicestarosta Krzysztof Kwiatkowski.

Słowa wicestarosty i stanowisko Zarządu Powiatu spowodowały natychmiastową reakcję opozycji z PO.
- Obecny Zarząd podejmuje takie działania, że powoduje dzielenie się tego powiatu – uważa radny Grzegorz Walczak. – Powiat jest dzielony na lepszych i gorszych, a wicestarosta stale obraża radnych.

Krzysztof Kwiatkowski powiedział tylko, że nie zamierza prowadzić dyskusji z radnym Walczakiem na takim poziomie.
- Przyszedłem tutaj, żeby podzielić wasze układy – skomentował słowa radnego Walczaka wicestarosta Kwiatkowski.

Radny Andrzej Lipiński zachęcał Zarząd do pochylenia się nad problemem strażaków z Boguszowa-Gorc i wsparcie ich kwotą kilkudziesięciu tysięcy złotych. Skarbnik Joanna Błazuk poinformowała radnych, że obecnie w budżecie w rezerwie znajduje się 68 tys. zł. Andrzej Lipiński zaproponował więc przekazanie kwoty 40 tys. zł z rezerwy na zakup wozu strażackiego. Członek Zarządu Mirosław Potapowicz stwierdził, że taki wniosek powinien zostać rozpatrzony przez komisję budżetu i rozwoju. Ogłoszono 5-minutową przerwę, w czasie której zawiedziona grupa strażaków opuściła salę.

Gdy wydawało się, że temat strażaków został zamknięty, radny Leonard Górski złożył wniosek o przekazanie kwoty 40 tys. zł na samochód dla straży. Nastąpiła dyskusja nad tym, czy jest to wniosek ustny, czy formalny (pisemny), do kogo ma być kierowany i w jakim trybie ma nastąpić rozpatrzenie. Nastąpiło 30 minut przerwy, w trakcie której zebrał się Zarząd Powiatu. Po wznowieniu obrad, wicestarosta Krzysztof Kwiatkowski poinformował, że zarząd złożył autopoprawkę do budżetu i postanowił przekazać dofinansowanie z rezerwy w wysokości 40 tys. złotych na zakup wozu strażackiego.

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~Misia 26-06-2015 15:29
No to teraz pozostałe OSP i inni powinni przychodzić ma sesjé powiatu po kasę, jest sposób na kwiatkowskiego i tarnackiego
~jola 26-06-2015 15:34
wstyd zeby musieli zebrac i to na samochod ktory jest niezbedny ,a moze by tak zlozyc swoje diety czy co tam maja i choc troche przekazac na straz pozarna
~- 26-06-2015 16:32
Żeby strażacy -ochotnicy- którzy poświęcają swój prywatny czas, swoje zdrowie, musieli żebrać o pieniądze na sprzęt? Ludzie w jakim państwie my żyjemy? Nie dość, że Ci ludzie chcą ratować, chcą nieść pomoc, to muszą się tego domagać? Państwo powinno zapewnić im sprzęt niezbędny do utrzymania naszego bezpieczeństwa na poziomie!!!!
~strażak-ochotnik 26-06-2015 19:42
Nasz powiat w stosunku do wielu innych posiada b. słabą sieć ochotniczych straży pożarnych. Jest ich 17. Co to oznacza nie trzeba długo tłumaczyć. Targi o pieniądze na dofinansowanie zakupu solidnego pojazdu zakrawa na kpinę. To farsa. Dowodzi, że kierownictwo powiatu ma w nosie bezpieczeństwo obywateli.
~aga 27-06-2015 4:25
Brawo panie Górski! I wystarczyło złożyć wniosek...
~Yogi 27-06-2015 7:54
Zdradzieckie gnidy powiatowe ! Po tej kadencji lepiej się wyprowadzcie z Boguszowa bo was ludzie zlinczują. Już więcej Kwiatek i Grajek ludzi nie oszukają .....
~ 27-06-2015 8:42
~strażak - ochotnik widać, nie masz zielonego pojęcia, ze nie tylko starostwo dofinansowuje ochotniczą straż pożarną w gminach ale również gmina. Tutaj marudzisz (pewnie celowo) na władze w starostwie ale już pretensji do swojej gminy nie masz tak? :)
~Mieszkaniec 27-06-2015 8:53
Dziekujemy naszym Radnym z Boguszowa-Gorc a radnym z powiatu podziekujemy przy wyborach
~- 27-06-2015 10:02
Dobrze, że nie muszą się prosić o wodę do gaszenia... Chociaż kto wie? Może już wkrótce to nastąpi... W tym kraju wszystko jest możliwe... Nie mniej jednak gratulacje dla strażaków, że udało im się pozyskać chociaż 40 tyś.
~.. 27-06-2015 13:38
Powinni zlikwidować te starostwa, a kompetencje przenieść na urzędy miast i gmin. Ile było by wtedy zaoszczędzonych pieniędzy dla całego kraju...
~wyborca 28-06-2015 15:44
Na Lipińskiego i Górskiego można liczyć pieniądze na samochód dla OSP się znalazły a Zarządowi podziękujemy i to wkrótce.
~losie losie 28-06-2015 19:57
To manipulacja jakich wiele w wykonaniu tego zarządu. Rzeczywiście powinni się strażacy jeszcze o wodę prosić, jak ktoś tu słusznie zauważył. Sensacja, Kwiatkowski zgodził się łaskawie dołożyć do wozu strażackiego. A gdzie Cichura?
~oko 30-06-2015 14:47
A Cichura...siedzi cichutko w cieniu Kwiatkowskiego. Zamiast auta dla strażaków... kupili za 100 tysięcy auto dla brygady remontowej, co by ludzie nie gadali, że dziury w drodze- tu posypią tam posypią, tam zmiotą ... bravo. Fikcja goni fikcję
~ola 1-07-2015 6:07
no proszę ten zarząd niby taki zielony a bez brania kredytów ma pieniądze. Fanatycy PO naprawdę myślicie że bez wsparcia radnych koalicji można dać kasę? Jednostka OSP podlega Panu Kujawie i co geniusz z PO nie ma kasy na auto które ratuje jego mieszkańców? Czyli Kujawa słabiutki burmistrz bo nawet była burmistrz Głuszycy auto OSP zakupiła i nikt na żebry chodzić nie musiał.
~op 1-07-2015 14:54
Geniusz z Po burmistrz BG przekazał pieniądze na remont kościoła w Kuźnicach.
~Bogusz 1-07-2015 22:36
Weź się gniocie powiatowy nie wysilaj i mieszkańców Boguszowa-Gorc w bład nie wprowadzaj. OSP ma pieniadze na wóz. Radni z naszego miasta przyznali im 150.000, otrzymali tez kase z innych instytucji. A wy dziady 40 tys wstyd. Żałujecie na bezpieczeństwo mieszkańców. Kościół w Boguszowie tez dostal dotacje zapomniałeś dodac co? Manipulanci i konfabulanci i tyle w temacie.
~buhehe 2-07-2015 10:17
wyborca, oko, Bogusz to jeden i ten sam klakier cwaniaczków z PO i Naszego Powiatu. Za twoje zasługi powinni ci kupić zapas wazeliny na kilka lat, żebyś miał się czym smarować:)
~Anonim 3-07-2015 23:22
Jola'-pisalas ze pieniadze z akcji powinni przeznaczyć na samochód tylko mam pytanie czy ty pracujesz za darmo??oni są 24/7 a ty pójdziesz do pracy posiedzisz na facebooku a tu piatek swiatek czy niedziela gdy zawyje syrena zawsze wyjadą A druga sprawa ja np.na miejscu p.burmistrza B-G,starosty to bym się wstydził ze strażacy ochotnicy musza biegac i prosić bo pomyśli taki z-va naczelnika z i innymi że gdy się np.Puchałowej mieszkanie palilo to żeby dojechać jak najszybciej i podjąć gaszenie a nie jechac 30letnim samochodem który ledwo co jeździ...Ten samochod nadaje się tylko do muzeum

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group