Niedziela, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 3192
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Stacje Sanitarno–Epidemiologiczne zagrożone

Wtorek, 27 marca 2012, 15:42
Aktualizacja: 15:44
Autor: red
REGION: Stacje Sanitarno–Epidemiologiczne zagrożone
Fot. red
Konwent Powiatów Województwa Dolnośląskiego wydał stanowisko w sprawie koncepcji zmian w funkcjonowaniu powiatowych stacji sanitarno–epidemiologicznych.

Oto treść stanowiska:

Starostowie powiatów dolnośląskich, po zapoznaniu się ze wstępną koncepcją zmian w funkcjonowaniu powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych, nie znajdując merytorycznych, ustrojowych ani prawnych podstaw do przeprowadzenia procesu centralizacji nadzoru sanitarnego i usług laboratoryjnych, wyrażają swoje negatywne stanowisko wobec proponowanych rozwiązań.

Uważamy, iż proponowana reorganizacja w dalszej perspektywie ma na celu likwidację powiatowych struktur Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych, co w konsekwencji doprowadzi do dalszej degradacji ośrodków powiatowych. Wydłuży drogę do załatwienia spraw mieszkańcom powiatów, na ogół miejscowości prowincjonalnych. Problemem ustrojowym staje się także zwierzchnictwo starosty nad zespolonymi służbami, inspekcjami i strażami powiatowymi (Dz. U. z 2007 nr 89 poz. 590, art. 17, ust. 6).

Uważamy także, że wyłączenie z nadzoru powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych jednostek organizacyjnych powiatu jest bezcelowe i skutkuje obniżeniem standardu kontroli.

W zaistniałej sytuacji starostowie Konwentu Powiatów Województwa Dolnośląskiego wnioskują o przekazanie administracji powiatowej wszystkich zadań z zakresu bezpieczeństwa publicznego.

W ten sposób zrealizowane zostaną zadania starosty w zakresie zwierzchnictwa nad powiatowymi służbami, inspekcjami i strażami oraz kompetencje wynikające z odpowiedzialności odnoszącej się do porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli.

W pierwszej kolejności starostowie województwa dolnośląskiego wnioskują o przekazanie zadań z zakresu stacji sanitarno - epidemiologicznych wraz z ich budżetem jako zadanie własne powiatu.

Przewodniczący Konwentu Powiatów
Województwa Dolnośląskiego

Cezary Przybylski
Starosta Bolesławiecki

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group