Wtorek, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 1724
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Związek Powiatów Polskich wydał stanowisko w sprawie przywrócenia Wałbrzychowi statusu miasta na prawach powiatu

Wiadomości: Wałbrzych
Środa, 27 czerwca 2012, 14:38
Aktualizacja: 14:39
Autor: red
Fot. red
Związek Powiatów Polskich ocenił negatywnie zamiar przywrócenia Wałbrzychowi rangi miasta na prawach powiatu.

Oto treść tego stanowiska:

STANOWISKO Związku Powiatów Polskich w sprawie przywróceniu miastu Wałbrzych praw powiatu.

Związek Powiatów Polskich negatywnie ocenia zamierzenie przywrócenia Wałbrzychowi rangi miasta na prawach powiatu.

Od wieków, najmniejszym zdolnym do samodzielnego funkcjonowania obszarem było miasto wraz z otaczającym je obszarem wiejskim.

Miasto działające w oderwaniu od swojego otoczenia upadnie w związku z brakiem popytu na świadczone przez nie usługi Z kolei, obszar wiejski oderwany od miasta, będzie pozbawiony potencjału instytucjonalnego i znajdzie się w sytuacji kryzysowej w związku z brakiem bodźców rozwojowych.
W Polsce, powiat został pomyślany właśnie jako pewna samodzielna całość, obszar funkcjonalny obejmujący miasto i otaczające go gminy, a jednocześnie obszar świadczenia usług o charakterze ponadgminnym. Świadczenia te powinny być realizowane przez jeden organ administracji publicznej. W ten sposób zagwarantowano członkom lokalnej wspólnoty samorządowej równy dostęp do tych usług, bez względu na to czy mieszkają w mieście, czy w gminach wielkich oraz równy udział w podejmowaniu decyzje dotyczących świadczenia tych usług.

Rozwiązania, w których położonym centralnie miastem na prawach powiatu zarządza w pełni prezydent miasta, a całym otoczeniem starosta, jest poważnym wyzwaniem organizacyjnym, prowadzącym niejednokrotnie do marnotrawienia sił i szkodliwej konkurencji (np. wówczas, gdy korzystnie, bo centralnie położone szkoły ponadgimnazjalne prowadzone przez miasto, walczą o uczniów ze szkołami powiatowymi rozrzuconymi peryferyjnie po obszarze całego powiatu).

Za przywróceniem miastu Wałbrzych praw powiatu nie przemawiają żadne racjonalne argumenty. Dobitnie pokazują to wyniki przeprowadzonych konsultacji, w których za wydzieleniem Wałbrzycha z lokalnej wspólnoty mieszkańców, opowiadają się głównie instytucje zewnętrzne takie jak Regionalna Izba Obrachunkowa i Wojewoda, a przeciwni są bezpośrednio zainteresowani: samorządy gminne.

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przywrócenia miastu Wałbrzych statusu miasta na prawach powiatu oraz ustalenia granic powiatu wałbrzyskiego posiada wiele sprzeczności w jego uzasadnieniu i ocenie skutków regulacji. Kiedy w uzasadnieniu czytamy, że dzięki proponowanej zmianie wszystkie narzędzia pracy znajdą się w ręku miasta, co pozwoli na spójną politykę zatrudniania na obszarze miasta, to w ocenie skutków regulacji dowiadujemy się, że proponowana regulacja nie będzie miała wpływu na rynek pracy.

Najbardziej kuriozalna i niemożliwa do zaakceptowania przez Zwiazek Powiatów Polskich jest ocena skutków realizacji zawarta w projekcie rozporządzenia. Czytamy w niej, m.in. „Przedmiotowa regulacja nie będzie miała skutków społecznych.”

Jak może nie mieć skutków społecznych rozwiązanie, które chce przeciąć więzi lokalne, wyłączając miasto Wałbrzych z jego naturalnego otoczenia.

Powiat to „polis” – wspólnota powiatu i miasta. Nie należy jej w żaden sposób rozbijać. Widziały to cztery rady miast i rada powiatu, które opowiedziały się przeciw zmianom.

O ile zatem nie opowiadamy się za likwidacją kolejnych miast na prawach powiatu, to kategorycznie sprzeciwiamy się powiększeniu ich liczby.

Prezes Zarządu
Związku Powiatów Polskich
Marek Tramś

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25) Dodaj komentarz

~Janusz Bartkiewicz 27-06-2012 15:07
Bardziej kuriozalnego oświadczenia nie widziałem, słyszałem i nie czytałem od dawna. Biorąc to na poważnie, zastanawiam się, jak to się stało, że np. obszary wiejskie wokół takiej Legnicy czy Jeleniej Góry jakoś funkcjonują i o upadłości ani tych obszarów, ani tych miast nie słychać.
~ale~ 27-06-2012 15:29
Ten ZPP to jakiś twór z ubiegłej epoki opanowany przez SLD. To właśnie SLD walczyła o odebranie Wałbrzychowi grodzkości. Głównie chodziło o "stołki". Jest to powszechnie wiadome i żadne miałczenie nie pomoże!
~Justa 27-06-2012 15:47
Nie wiem co to ten Związku Powiatów Polskich ale ja jako wałbrzyszanka chcę tego i koniec kropka. Jesteśmy jedynym miastem w Polsce o tej ilości ludności na prawach wsi !!!!!!!!!!!!!!!!!
~benkmen 27-06-2012 15:51
Konkretnie "Szkieletor" Dytkiewicz z LSD był inicjatorem pozbawienia Wałbrzycha grodzkości. Gdzie on teraz jest?
~Jakubek1993 27-06-2012 15:52
Moim zdanie odzyskanie przez Wałbrzych tych praw wyjdzie na dobre.Wszystkim nie tylko mieszkańcom Wałbrzych ale i okolic.Mówię to jako mieszkaniec pobliskiej miejscowości.
~ 27-06-2012 15:53
teraz też chodzi o stołki, o nic innego!
~ 27-06-2012 15:54
ten Prezes Marek chyba sam nie wiezy co napisał
~asfalt 27-06-2012 16:07
Zgadzam się z ~ale~
~mario 27-06-2012 16:32
Jedno Miasto - Jeden Powiat
~Wałbrzych 27-06-2012 16:37
To jest śmieszne, co oni nam opowiadają za bzdury, każde miasto byłe wojewódzkie ma Grodzkość tylko nie Wałbrzych, dlaczego nie pozbyli się grodzkości takie miasta jak : Legnica, Jelenia Góra, Gorzów, Elbląg, Kalisz, Bydgoszcz, Słupsk, Inowrocław, Płock, Kielce, Radom i wiele innych miast, te wymienione miasta mają grodzkość i nie zamierzają oddawać grodzkości, to jest mydlenie oczu WAŁBRZYCH MUSI MIEĆ GRODZKOŚĆ, NIE MOŻNA WAŁBRZYCHA SPROWADZAĆ DO POZIOMU WALIMIA CZY GŁUSZYCY. WAŁBRZYCH MUSI MIEĆ GRODZKOŚĆ TAK JAK INNE MIASTA NP. WROCŁAW, LEGNICA, BYDGOSZCZ , KIELCE, CZĘSTOCHOWA, RADOM ITD.
~benkmen 27-06-2012 19:09
Z co na temat ewentualnej dezintegracji powiatowej ma do powiedzenia archidiecezja?
~kic 27-06-2012 19:14
A w takiej Jeleniej Górze, która jest miastem na prawach powiatu, otwierają lada dzień drugą obwodnicę. Wałbrzych nie ma żadnej.
~ja 27-06-2012 19:52
W mojej ocenie ościenne Gminy w tej sprawie nie powinny mieć nic do powiedzenia - tylko i wyłącznie Wałbrzych powinien o tym decydować!!!! Trzeba oderwać tych co żerują na nas - niech sobie sami radzą - dobrym rozwiązaniem jest Aglomeracja - niech ci mali przy nas się rozwijają a nie na nas!!
~R. 27-06-2012 19:57
"Jak może nie mieć skutków społecznych rozwiązanie, które chce przeciąć więzi lokalne, wyłączając miasto Wałbrzych z jego naturalnego otoczenia. " - To jakaś sztuka dramatyczna ? To reszta powiatów grodzkich jest odcięta od otoczenia ? Bełkot, który nie wytrzymuje najbanalniejszej krytyki - skoro jest tak dobrze to czemu tylko W-ch przyjął takie rozwiązanie. Swoją drogą stare SLD jeszcze dycha i jak widać do upadłego broni swoich bastionów.
~Jajacek 27-06-2012 21:34
Panowie. O czym my dyskutujemy. Nie ma!!! Powtarzam NIE MA żadnych rozsądnych powodów by utrzymywać takie twory jak Powiaty. To tylko przechowalnia urzędników i pierdzistołków. W obecnym stanie możliwości informatycznych , telekomunikacyj nych i organizacyjnych niemal wszystkie zadania mogą przejąć gminy i miasta, a resztę Marszałek i województwo.
~J-23 27-06-2012 21:38
Czy ktosa wie co ten Związek Powiatów Polskich robi czym sie trudni i kto go finansuje bo dla m,nie to jakis nienormalny twór jakich jeszcze wiele w naszym kraju.Chcemy grodzkości panieTrams i mam nadzieje że nasz Prezydeny do tego doprowadzi a panu wara od naszego miasta
~meksyk 27-06-2012 21:41
No Wałbrzych do poziomu wsi sprowadzili rządzący miastem PeOwi decydenci. Dwie kadencje Kruka, zaniechanie kontynuacji budowy obwodnicy bo kaskę zwrócono do budżetu państwa, inwestycje na wyrost i zadłużenie miasta ponad jego możliwości i ciągle opowiadanie bajek. No i wy tępi mieszkańcy, którzy wierzycie w cuda objawione na kominie PEC'a. Prawda bolesna, ale jak to z prawdą bywa prawdziwa.
~AK-47 27-06-2012 22:03
a po co wam wiesniaki grodzkośc,jeśli nawet nie potraficie korzystac ze swoich demokratycznych praw?\ patrz referenda,europejski śmietnik w środku miasta,przekupstwo wyborcze rządzącej ekipy,itp.\
~meksyk 27-06-2012 22:06
No Wałbrzych do poziomu wsi sprowadzili rządzący miastem PeOwi decydenci. Dwie kadencje Kruka, zaniechanie kontynuacji budowy obwodnicy bo kaskę zwrócono do budżetu państwa, inwestycje na wyrost i zadłużenie miasta ponad jego możliwości i ciągle opowiadanie bajek. No i wy tępi mieszkańcy, którzy wierzycie w cuda objawione na kominie PEC'a. Prawda bolesna, ale jak to z prawdą bywa prawdziwa.
~meksyk 27-06-2012 23:38
No Wałbrzych do poziomu wsi sprowadzili rządzący miastem PeOwi decydenci. Dwie kadencje Kruka, zaniechanie kontynuacji budowy obwodnicy bo kaskę zwrócono do budżetu państwa, inwestycje na wyrost i zadłużenie miasta ponad jego możliwości i ciągle opowiadanie bajek. No i wy tępi mieszkańcy, którzy wierzycie w cuda objawione na kominie PEC'a. Prawda bolesna, ale jak to z prawdą bywa prawdziwa.
~oko 27-06-2012 23:50
meksyk i AK-47 mają rację. Jak ucywilizowani mieszkańcy (olewatorstwo i lenistwo w/s referendum) taka grodzkość. Chore miasto, zacofani mieszkańcy. Za to należy się nie grodzkość a wiejskość.
~~Mietek 28-06-2012 0:30
Nie wiem co to takiego to ZPP, ale myślałem, że co najmniej od ostatniej reformy administracyjnej związkiem powiatów jest województwo...
~winnych nie ma 28-06-2012 2:36
Mądre głowy rezygnując z grodzkości sprowadziły 140 tys. miasto do pozycji Pipidówki, nawet nie wiedząc zapewne, dlaczego to zrobili, bo sensu w tym nie było zadnego...Duże miasta czerpały pełnymi garściami z unijnej kasy należne im środki, budowały obwodnice, wiadukty, rozwijały komunikację, a tymczasem powiatowy Wałbrzych zamienił sie w skansen.
~Rafał 28-06-2012 11:13
Wałbrzych miasto byle wojewódzkie drugie co do wielkości miasto na Dolnym Śląsku ma taki sam status jak Mieroszów czy Głuszyca to jest kpina. ODDAJCIE NAM GRODZKOŚĆ. Nas 10 lat temu nikt nie pytał o zdanie czy chcemy grodzkość czy nie , zabrali nam status miasta w bezczelny sposób. SKORO GRODZKOŚĆ JEST TAKA ZŁA TO DLACZEGO INNE MIASTA NIE POZBĘDĄ SIĘ GRODZKOŚCI ?
~meksyk 28-06-2012 18:01
O widzę, ze niedługo będziemy mieli 170 tysięcy. Liczba mieszkańców pączkuje. Adekwatnie dom ilości idiotów udzielających się na forum. Jeszcze trochę i prześcigniemy Wrocław.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group