Piątek, 7 października
Imieniny: Marii, Marka
Czytających: 4728
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: W Ratuszu podsumowano współpracę miasta z NGO

Wtorek, 27 marca 2012, 7:39
Aktualizacja: 7:40
Autor: Peter
Wałbrzych: W Ratuszu podsumowano współpracę miasta z NGO
Fot. Peter
Jednym z objawów tworzenia się społeczeństwa obywatelskiego jest działalność organizacji pozarządowych, zwanych powszechnie NGO (z ang. Non–Goverment Organisation – organizacja pozarządowa). Powstają z potrzeby rozwoju lokalnej społeczności, są przejawem interesowania się mieszkańców sprawami kultury, sportu, zdrowia, pomocy społecznej, turystyki i wielu innych dziedzin życia codziennego.

W Wałbrzychu aktywnie działa niemal 150 stowarzyszeń, fundacji, związków sportowych i organizacji kościelnych o charakterze nie tylko lokalnym, ale regionalnym lub nawet ogólnokrajowym. To właśnie przedstawicieli tych organizacji prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej zaprosił na podsumowanie współpracy NGO z miastem Wałbrzych w roku 2011.
- Cieszę się, gdy organizacje pozarządowe zajmują się nie tylko działalnością tzw. miękką, ale przede wszystkim, gdy pozostawiają po sobie jakiś trwały, materialny ślad – powiedział na wstępie do uczestników spotkania Roman Szełemej.

Prezydent przedstawił swoją wizję rozwoju miasta opartą o kluczowe inwestycje, jak budowa Aqua-Zdrój, odbudowa byłego GDK, rewitalizacja stadionu na Nowym Mieście czy projekt Stara Kopalnia.
- NGO znajdą swoje miejsce w Starej Kopalni, by móc realizować zadania własne, Starej Kopalni, gminy - podkreślał prezydent.

Roman Szełemej zapewniał także, że każdy ciekawy pomysł ze strony organizacji pozarządowych, każda inicjatywa, która trwale może zmienić obraz Wałbrzycha, będzie rozważana przez gminę Wałbrzych. Prezydent podkreślił także, że chciałby część gminnego budżetu przeznaczyć na działania podejmowane i prowadzone przez NGO.

Już w 2013 roku 2 do 5 % budżetu miasta byłoby przeznaczone na realizację zadań przez organizacje pozarządowe.

Dalszą część spotkania stanowiło sprawozdanie z działalności organizacji pożytku publicznego w roku 2011, które przedstawiła Bogusława Czupryn z Biura Kultury, Sportu, Turystyki i Spraw Społecznych.
- W roku ubiegłym gmina ogłosiła 12 konkursów ofert na realizację zadań publicznych gminy Wałbrzych. 77 organizacji zrealizowało 130 zadań opiewających na łączną kwotę ponad 3 334 800 zł – wyliczała Bogusława Czupryn. – 56 % kwoty zadań stanowił wkład własny organizacji pozarządowych.

Plan działania na ten rok przedstawili także w imieniu Gminnej Rady Działalności Pożytku Publicznego Renata Wierzbicka i Zenon Matuszko. Rada chce m.in., by kolejna edycja Pikniku Organizacji Pozarządowych była już odrębną imprezą, a nie odbywała się przy okazji Dni Wałbrzycha.
- Planujemy organizację pikniku w maju lub czerwcu. Dokładne ustalenia jeszcze zapadną, ale można spodziewać się wielu atrakcji – przekonywała Renata Wierzbicka. - Chcielibyśmy także, by przy prezydencie miasta działał na stałe pełnomocnik ds. kontaktów z organizacjami pozarządowymi – dodała.

Na zakończenie spotkania przewidziano dyskusję przedstawicieli NGO dotyczącą planów i problemów związanych z ich działalnością. Ponieważ jednak pytań zbyt wielu nie było, wiceprezydent Zygmunt Nowaczyk, także obecny na spotkaniu, podziękował przedstawicielom organizacji pozarządowych za przybycie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group