Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 1607
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

W świdnickim sądzie było i śmiesznie i trochę strasznie

Wiadomości: Świdnica/Wałbrzych
Czwartek, 28 kwietnia 2011, 19:34
Aktualizacja: Piątek, 29 kwietnia 2011, 12:33
Autor: Sven
Fot. Sławomir Pawlik
Prawie czterogodzinne posiedzenie, zeznania pięciorga świadków, a na koniec 24 godziny oczekiwania na werdykt. Sąd Okręgowy w Świdnicy dopiero w piątek o 13:00 ogłosi postanowienie w sprawie protestu Patryka Wilda.

Z pięciorga świadków najdłużej zeznawał Robert S. Przez blisko półtorej godziny odpowiadał na pytania sądu i stron. Ze szczegółami opisał proceder kupowania głosów w czasie wyborów samorządowych. Zeznania złożyli także Marcin B., Dariusz Gustab, Jarosław Rolak i Violetta Wojciechowska – Rybczyńska. Na posiedzenie sądu nie stawił się tylko Marcin Kazimierczak. Wszyscy świadkowie potwierdzili istnienie procederu kupowania głosów. W zeznaniach osób zajmujących się tym procederem (Robert S. i Marcin Banior) powtarzały się też te same nazwiska beneficjentów procederu: Stefanos Ewangielu, Piotr Głąb, Jan Jóskowski, Piotr Kruczkowski i Monika Wybraniec.

W końcowym wystąpieniu Patryk Wild udowadniał, posługując się konkretnymi wyliczeniami, że gdyby w okręgu wyborczym nr 5, Platforma Obywatelska otrzymała o 82 głosy mniej, podział mandatów byłby inny. Do rady miasta swojego przedstawiciela wprowadziłby Nowoczesny Wałbrzych, a do rady powiatu PiS, obydwa kosztem PO. Okręg nr 5 (Śródmieście, Podgórze, Stary i Nowy Glinik) był terenem działania Roberta S. który samodzielnie kupił około 150 – 180 głosów na kandydatów PO. – To tylko jeden okręg i tylko głosy kupione przez jednego człowieka, a przecież proceder miał charakter zorganizowany i obejmował cale miasto. Trzeba sobie zadać pytanie: Czy organizowano by taki proceder, za który grozi kara więzienia i na który trzeba wydać spore, własne pieniądze, gdyby to nie miało przynieść korzyści w postaci wygranych wyborów? Odpowiedź jest oczywista: Nie organizowano by go – przekonywał Patryk Wild.

W innym miejscu swojej wypowiedzi Patryk Wild stwierdził, że nie można dopuścić do zniszczenia fundamentu demokracji, jakim jest dystrybucja władzy, a do tego prowadzi pozwolenie na sprawowanie władzy przez ludzi, którzy uzyskali ją w sposób nielegalny. – Te wybory należy powtórzyć nie dla przegranych komitetów wyborczych, ale dla Polski. Chodzi o to, żeby ten naganny sposób zdobywania władzy nie stał się wzorem do naśladowania dla innych, i to nie tylko w wyborach lokalnych – zakończył Patryk Wild za co został nagrodzony gromkimi brawami przez zgromadzoną publiczność.

Reprezentujący radnych rządzącej koalicji mecenas Wojciech Koncewicz kwestionował wszystkie argumenty wnioskodawców. Przywołał treść artykułu 61, ustęp 1 a Ordynacji Wyborczej, który mówi: „Sąd okręgowy orzeka o nieważności wyborów lub o nieważności wyboru radnego, jeżeli okoliczności stanowiące podstawę protestu miały wpływ na wyniki wyborów”. Podkreślił szczególnie sformułowanie „miały”, które nie znaczy to samo, co „mogly mieć” stwierdzając, że „niegodziwości wyborcze, które się w Wałbrzychu odbywały nie miały wpływu na wynik wyborczy”. Zakwestionował także wartość zeznań Roberta S. i fakt sprawdzenia jego prawdomówności na wykrywaczu kłamstw: - To wcale nie znaczy, ze S. mówi prawdę, ale też nie znaczy, że mówi nieprawdę. Jednak to, co mówi musi zostać potwierdzone jeszcze innymi dowodami. Takiego potwierdzenia w materiale dowodowym nie znajduję – zakończył Koncewicz.

Radny Ryszard Nowak z trudem powstrzymując emocje ubolewał nad faktem, że cała Polska naśmiewa się z Wałbrzycha, miejsca, w którym władzę kupuje się za worek ziemniaków czy tanie wino: - Wnoszę o powtórzenie wyborów, żeby oczyścić Wałbrzych – zakończył radny.

Z kolei radna koalicyjnego SLD Stefania Pawełek stwierdziła: - Powiem szczerze, nie wyobrażam sobie żeby ktoś mógł kupować głosy. Jeżeli jednak są takie osoby, to są na tyle sprytne, że w powtórzonych wyborach również będą kupować głosy. Jestem za oddaleniem wniosku Patryka Wilda – zakończyła radna.

Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości ( Bogumił Gwoździk, Mirosław Bartolik i Bartłomiej Grzegorczyk) wnioskowali o powtórzenie wyborów do rady miasta i rady powiatu w okręgach nr 3 (Sobięcin, Biały Kamień) i nr 5 (Śródmieście, Podgórze, Stary i Nowy Glinik) oraz o powtórzenie wyborów prezydenckich.

Już poza salą rozpraw Mirosław Lubiński stwierdził, że sposób prowadzenia posiedzenia przez sąd był zdecydowanie lepszy niż w przypadku rozpatrywania jego protestu 20 kwietnia. Z kolei Patryk Wild wyraził nadzieję, że w piątek o 13:00 zapadnie korzystne dla demokracji i Wałbrzycha rozstrzygnięcie.

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~olo 28-04-2011 19:45
Wszędzie się pisze ze PIS to faszyzm i Po trupach dążą do władzy Tymczasem Fakty mówią inaczej to PO chce utrzymać władzę za każda cenę. Jak myślicie dlaczego chcą wyborów 2-dniowych? Ps. Nikt wam nie każe kochać PIS można głosować na kogo innego ale by wierzyć w uczciwość PO trza być i tu.............
~rex 28-04-2011 21:17
Wara od powiatu koledzy z PiSu !!!
~Dyzio 28-04-2011 21:46
Worek ziemniaków i tanie wino...A jeszcze kupowało się głosy za dwie pary babskich rajstop - tego pan Nowak zapomniał dodać. A o tych rajtopach akurat on powinien wiedzieć bardzo dużo. Aktor.
~gość z Krakowa 28-04-2011 21:46
Ale tu bałagan .Panie prezydencie miej Pan Honor i podaj się do dymisji .
~jojo 28-04-2011 21:51
trzeba miec tylu świadków ze kupili głosów ze mialo wpływ na wyboru ,bo 3 osoby które przyznaja sie do sprzedania wlasnych głosów nic nie da ,trzeba mieć poand 300 osob ktore sie przyznaja ze był wpływ na wybory bo chyba była taka różnica miedzy kruczkowskim a lubińskim .trzeba znac troche prawo a nie ze było kupywanie i juz powtórka no niestety takie prawo a sam wiem ze były kupywanie głosy i tyni e tylko ze strony kruczkowskiego
~mm 28-04-2011 22:06
gosc z krakowa co masz do walbrzycha pilnuj Wawelu.
~AA 28-04-2011 23:18
A co ma tam robi ALKOHOLIK Bialego Kamienia
~Skrzat 29-04-2011 5:56
Jak to co robi? Są media, robią zdjęcia...Ktoś napisał, że to aktor. I to jaki! Msza na stadionie - zdjęcie z różańcem. Sąd - Lubiński coś czyta - nasz bohater też czyta (jaja!) itd....
~zgroza 29-04-2011 6:29
Pani Stefania Pawełek już chyba żyje w innej rzeczywistości.............
~Oskar 29-04-2011 8:38
U Lubińskiego było postanowienie w pół godz.Było za szybko to teraz sobie poczekacie.Ech te sady,wyrok już zapadł wczesniej.
~lucky-dupa 29-04-2011 9:34
HAHA to jest przeciez jeden wielki smiech,kazdy potrafi tylko glupa grac,,tak samo zachowujecie sie ey piszacy te puste komentarze,,jestescie banda kretynow i nic wiecej!!aha i zapomnialem dodac powinniscie posadzic kolo domu lub na dzialce po 5 do 8 krzakow marychy (marihuany) i palic ja codziennie od rana do wieczora,i bedzie wtedy pieknie i kolorowo,,ohh jak pahnie,ohhh JAK TU PIEKNIE,oo chce mi sie zyc!!!hejo bajo papapa
~do AA 29-04-2011 10:52
Ty się lepiej martw czy Niezrzeszony ponownie zostanie senatorem. NIEZRZESZONY, NIEZRZESZONY, HA, HA, HA, ALE UBAW!
~tupiter 30-04-2011 19:37
Telewizja Was Ogłupia, Czerwona Torebka w PiS Jest Ważniejsza Od kupowania władzy przez PO !!!, w końcu lat '90 ci którzy rozgrabili nasze kopalnie i przez to z hukiem polecieli ze stołków zmienili nazwę na PO, Czy WY O TYM ZAPOMNIELIŚCIE !!!!! Teraz PO chce dalej grabić 'prywatyzować', chce puścić po kolesiach LOTOS i MIEDŹ Lubińską !!!, ludzie przejrzyjcie na OCZY !!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group