Czwartek, 26 listopada
Imieniny: Konrada, Sylwestra
Czytających: 2325
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wystawa Fotografii i Projektów Rzeźb Wałbrzyskiej Galerii Rzeźby Plenerowej

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 12 lutego 2013, 6:17
Aktualizacja: 11:41
Autor: Robert Bajek
Fot. Robert Bajek
11 lutego w wałbrzyskim Muzeum nastąpiło otwarcie Wystawy Fotografii i Projektów Rzeźb. Wystawa przedstawia obecną sytuację powstałej w latach 1974–1979 z inicjatywy wałbrzyskiej rzeźbiarki Marii Bor Wałbrzyskiej Galerii Rzeźby Plenerowej.

Obecna podczas otwarcia Wystawy Maria Bor opowiadała o początkach działalności Wałbrzyskiej Galerii Rzeźby Plenerowej, o tym skąd wziął się pomysł wprowadzenia rzeźby w krajobraz miasta, o zorganizowanym w Książu plenerze, w którym uczestniczyło 10 znanych nie tylko w Polsce artystów, o wyjątkowości tego projektu nie tylko w skali kraju, ale też Europy. Opowiadała również o tym, że po roku 1990 z niejasnych przyczyn podejście społeczeństwa do rzeźb się zmieniło, zaczęły się niczym nieuzasadnione dewastacje. W chwili obecnej trwają prace nad przewróceniem rzeźb do stanu pierwotnego.

-Moim największym marzeniem jest, żeby powstało solidne opracowanie, opisujące historię i wszystkie rzeźby Wałbrzyskiej Galerii Rzeźby Plenerowej, wraz z biografiami autorów – powiedziała Maria Bor.

Nie zabrakło podziękowań dla Władz Miasta, które przyczyniły się do powstania Wałbrzyskiej Galerii Rzeźby Plenerowej i poprzez różnego typu działania zawsze wspierały działalność Galerii.

-Rzeźby wymagają napraw, konserwacji. Wiąże się to z pewnymi nakładami, ale warto je ponieść, ponieważ jest to wyjątkowy, niespotykany element krajobrazu miejskiego – powiedział Zygmunt Nowaczyk – Wiceprezydent Wałbrzycha.

Warto wspomnieć, że nie chodzi tylko o same rzeźby, ale należy również uporządkować cały teren wokół nich. Zygmunt Nowaczyk powiedział, że zarówno Władze Miasta jak i Wałbrzyska Galeria Rzeźby Plenerowej są otwarte na wszelkie inicjatywy poprawiające obecny stan eksponatów.

Podczas otwarcia Wystawy głos zabrał też Henryk Gołębiewski – ówczesny prezydent Wałbrzycha opowiedział zebranym o tym jak w roku 1985 na Placu Magistrackim stanęła rzeźba Ryszarda Waldemara Zamorskiego AKT. Okazało się, że stała ona pierwotnie w zupełnie innym miejscu – przy ul. Lotników i zbieg okoliczności sprawił, że została przetransportowana i ustawiona na Placu Magistrackim, gdzie stoi po dziś dzień.

Wystawę można oglądać do 26 marca. Kuratorem wystawy jest Edyta Patro. Wystawa została zorganizowana przy wsparciu Gminy Wałbrzych.

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group