Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 1758
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wywiad z Karoliną Jefmańską – prowadzącą grupę „Frędzle”

Wiadomości: Wałbrzych
Sobota, 28 kwietnia 2012, 7:56
Aktualizacja: Wtorek, 1 maja 2012, 13:40
Autor: Daria Stryjek
Fot. użyczone
Grupa teatralna „Frędzle” dla dzieci wieku 5– 9 lat istnieje od ponad roku i działa przy Wałbrzyskim Ośrodku Kultury na Białym Kamieniu, a instruktorką jest Karolina Jefmańska.

Na początku były to warsztaty teatralne i z ich uczestników powstały FRĘDZLE. Pierwsza premiera to „Czerwony Kapturek" na motywach tekstu Wandy Chotomskiej. Premiera miała miejsce w WOK-u na Piaskowej Górze. Od kwietnia 2011 roku mają swoje próby co najmniej raz w tygodniu, zazwyczaj w poniedziałki, zależy jaki jest czas do premiery albo imprezy. Scenografię przygotowuje Karolina, w szyciu kostiumów pomaga jej Asia Kakuba- jej kierowniczka i koleżanka. Skład zespołu to: Emilia Dereń, Alicja Baranowska, Sandra i Klaudia Janik, Bartek Motyl, Justyna Pacoń.

- Skąd wzięła się nazwa Waszej grupy?

Karolina Jefmańska: Nazwa grupy wzięła się od moich dredów. Jak przyszłam pracować do WOK-u, to koledzy mówili na mnie właśnie Frędzel.

- Macie na swoim koncie sukcesy. Opowiedz o nich coś więcej?

Karolina Jefmańska: Mamy na swoich koncie dwa sukcesy. Pierwszy to nagroda na XII Przeglądzie Teatrów Dziecięcych w Walimiu, gdzie przedstawiliśmy sztukę pt. „Czerwony Kapturek” na podstawie tekstu Wandy Chotomskiej. Dzieciaki zdobyły wtedy „Złotą Sowę” – główną nagrodę w najmłodszej kategorii wiekowej. Drugi sukces to udział w XX Przeglądzie Zespołów Kolędniczych, odbywającym się w Świdnickim Ośrodku Kultury, w dniach 9-13.01.2012r. Frędzle przedstawiły „Jasełka”. W przeglądzie wzięły udział 33 zespoły kolędnicze i zdobyliśmy jedną z głównych nagród w wysokości 400 zł. Nagrodę wydaliśmy na wypad do Teatru Lalki i Aktora oraz frajdę w McDonaldzie.

- Nad czym teraz pracujecie?

Karolina Jefmańska: Teraz będziemy pracować nad sztuką R.Dahla pt. „Wielkomilud”.

- Skąd bierzecie pomysły na spektakle?

Karolina Jefmańska: Dzieciaki na moich zajęciach niesamowicie rozwijają wyobraźnie i to się czuje, gdy się z nimi pracuje. W ciągu roku tak się wyrobiły, że nie nadążam z poskramianiem ich pomysłów, a niektóre z nich są naprawdę szalone.

- Czego Twoi podopieczni mogą nauczyć się na zajęciach?

Karolina Jefmańska: Uczą się poprawnej wymowy, dyscypliny, zwalczają nieśmiałość i przede wszystkim dowartościowują się, Myślę, że to bardzo im pomoże w realizacji swoich artystycznych marzeń.

- Czy wśród Frędzli dostrzegasz przyszłych aktorów?

Karolina Jefmańska: Oczywiście, że dostrzegam w nich przyszłych aktorów. Moje Frędzle są bardzo utalentowane. Gdyby nie były, to bym z nimi nie pracowała.

- Dziękuję za rozmowę.

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~ovo 28-04-2012 18:49
Jeśli frędzle to tylko chłopcy tam będą grać?
~c 29-04-2012 20:46
proszę działać tak dalej, brawo
~P 1-05-2012 22:31
super
~teri 21-09-2013 7:50
Te warsztaty teatralne dla dzieci to świetna sprawa DZIĘKUJEMY Pani Karolino i POWODZENIA :-)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group