Poniedziałek, 26 lipca
Imieniny: Anny, Grażyny, Mirosławy
Czytających: 3349
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: „Bądź dla siebie najważniejsza” – rozmowa z Agnieszką Kołacz–Leszczyńską

Poniedziałek, 26 września 2011, 17:41
Aktualizacja: Wtorek, 27 września 2011, 19:35
Autor: Sven
Wałbrzych: „Bądź dla siebie najważniejsza” – rozmowa z Agnieszką Kołacz–Leszczyńską
Fot. użyczone
Październik stał się już tradycyjnym miesiącem profilaktyki raka piersi. W tym roku akcja organizowana jest po raz trzeci, tym razem nie w formie marszu, ale spotkania poświęconemu temu zagadnieniu. Wykładom fachowców i działaniom warsztatowym towarzyszyć będzie występ muzyczny sympatycznej i utalentowanej młodzieży z Zespołu Szkół Muzycznych w Wałbrzychu.

Na kilkanaście dni przed spotkaniem rozmawiamy z Agnieszką Kołacz-Leszczyńską, Przewodniczącą rady Miasta Wałbrzycha i kandydatką do Sejmu z listy Platformy Obywatelskiej.

- Który raz w Wałbrzychu odbędzie się akcja pod umownym tytułem „Marsz kobiet”?

Agnieszka Kołacz-Leszczyńska: Nasza wałbrzyska akcja, pod hasłem „Bądź dla siebie najważniejsza” odbywa się już po raz trzeci. W tym roku jednakże odbędzie się ona w innej formie niż dotychczas. Nie będzie to forma marszu, ale spotkanie towarzyskie, podczas którego znakomici lekarze specjaliści przedstawią swoje doświadczenie i możliwości, jakie w zakresie profilaktyki stwarza w dzisiejsza medycyna.
Będą to prezentacje multimedialne i ciekawe wykłady. Swoje uczestnictwo zapowiedzieli już : dr Anna Sokołowska, dr Jolanta Mnich czy dr Ewa Kwaśny. Dodatkowo ważne w tym roku jest także to, że dzięki wsparciu finansowemu wielu sponsorów będziemy mogli przekazać te pieniądze na wykonanie bezpłatnych badań mammograficznych.

- Dlaczego Pani angażuje się w tę akcję?

Agnieszka Kołacz-Leszczyńska: Wiem, że my kobiety często w codziennej gonitwie zapominamy o sobie. Kilka odbytych spotkań z osobami, które na co dzień zajmują się profilaktyką czy leczeniem kobiet i chęć współpracy, były przyczynkiem do tego, by spróbować głośniej i skuteczniej mówić o tym, że nasze życie jest w naszych rękach.

- Jak wyglądamy, jako Wałbrzych na mapie Polski, pod względem profilaktyki raka piersi?

Agnieszka Kołacz-Leszczyńska: W Wałbrzychu badania mammograficzne dla kobiet między 50 a 69 rokiem życia finansowane są ze środków NFZ. Do niedawna Gmina Wałbrzych włączała się do tych działań, kierując środki na badania dla pań od 40 roku życia i powyżej 70. Dodatkowo przeznaczane były środki na działania edukacyjne dla dziewcząt z wałbrzyskich szkół ponadgimnazjalnych (pogadanki i wykłady na temat nowotworów piersi u kobiet oraz nauka samobadania piersi).

- Co zrobić, żeby profilaktyka stała się czymś oczywistym w naszym życiu?

Agnieszka Kołacz-Leszczyńska: W czasie naszych kobiecych spotkań, pytanie „Dlaczego tak mało robimy, by dłużej żyć?” pojawiało się bardzo często. Ciągle brak jest świadomości nawyku poddawania się badaniom specjalistycznym czy samobadaniu piersi. Być może takim rozwiązaniem byłyby obowiązkowe kontrole, wykonywane podczas badań okresowych. W wielu przypadkach rakowi piersi można zapobiec, ale trzeba go wcześniej wykryć, wtedy, kiedy nie ma jeszcze widocznych symptomów choroby. Aż w 98% zmian rozpoznanych w pierwszej fazie da się wyleczyć.

- Kiedy i jak będzie przebiegać tegoroczna akcja?

Agnieszka Kołacz-Leszczyńska: Spotkanie Kobiet, tak wałbrzyszanek, jak i pań zaproszonych z okolicznych gmin, odbędzie się w Hotelu Maria w Wałbrzychu przy ul. Wrocławskiej, w czwartek, 13 października 2011 roku o godzinie 18.00.

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group