Piątek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 3463
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Były komendant wałbrzyskiej milicji stanie przed sądem

Czwartek, 5 stycznia 2017, 9:25
Aktualizacja: 12:13
Autor: red
Wałbrzych: Były komendant wałbrzyskiej milicji stanie przed sądem
Fot. red
Prokuratura Krajowa poinformowała, że Leszek L. były komendant milicji obywatelskiej w Wałbrzychu w czasie stanu wojennego wydał decyzję o internowaniu 92 działaczy opozycji. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do Sądu Rejonowego w Wałbrzychu.

Instytut Pamięci Narodowej - Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu we Wrocławiu skierowała do Sądu Rejonowego w Wałbrzychu akt oskarżenia przeciwko Leszkowi L., byłemu Komendantowi Wojewódzkiemu Milicji Obywatelskiej w Wałbrzychu.

Leszek L. został oskarżono o popełnienie 92 zbrodni komunistycznych stanowiących jednocześnie zbrodnie przeciwko ludzkości. Polegały one na wydaniu w okresie od 12 do 17 grudnia 1981 roku w Wałbrzychu decyzji o internowaniu 92 działaczy ówczesnej opozycji. Wydając te decyzje Leszek L. każdorazowo powoływał jako ich podstawę prawną dekret „o ochronie bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego w czasie obowiązywania stanu wojennego”. W rzeczywistości ten akt prawny nie został opublikowany i według powszechnie przyjętych zasad prawnych nigdy nie obowiązywał. W konsekwencji Leszek L. bezprawnie pozbawił wolności 92 osoby.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Leszek L. nie przyznał się do popełnienia zarzuconych mu przestępstw i odmówił złożenia wyjaśnień.

Czyny zarzucane oskarżonemu zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

Źródło: Prokuratura Krajowa, IPN

Czytaj również

Komentarze (33) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group