Sobota, 1 października
Imieniny: Danuty, Igora, Remigiusza
Czytających: 2583
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION, Czarny Bór: Dożynki Gminne i X Święto Pieroga

Wtorek, 17 września 2013, 6:20
Autor: opr.red.
REGION, Czarny Bór: Dożynki Gminne i X Święto Pieroga
Fot. użyczone/www.czarny–bor.pl
Deszczowa pogoda tylko częściowo pokrzyżowała plany organizatorom Gminnych Dożynek i X Jubileuszowego Święta Pieroga. Nieprzewidywalna aura zaskoczyła w sobotnie przedpołudnie zaangażowanych w organizację imprezy mieszkańców gminy Czarny Bór. Decyzją organizatora niedzielne świętowanie zostało przeniesione do hali sportowej w Gminnym Zespole Szkolno–Przedszkolnym w Czarnym Borze.

Obchody dożynkowe rozpoczęły się tradycyjnie od mszy św. odprawionej w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czarnym Borze. Uczestnicy nabożeństwa przed świątynią otrzymywali ręcznie robione kotyliony dożynkowe przygotowane przez uczniów czarnoborskiej szkoły.

Proboszcz Parafii – ks. Paweł Oskwarek przed liturgią wyszedł do przedstawicieli sołectw, którzy tłumnie zgromadzili się pod kościołem wraz z misternie przygotowywanymi przez kilka tygodni, wieńcami dożynkowymi. Pobłogosławił przyniesione kłosy zbóż, kwiaty i zioła, a następnie zaprosił wszystkich do wspólnej liturgii. Oprawa muzyczna w wykonaniu zespołu Janicki nadała obrzędom niezwykłe podniosły charakter.

Po mszy św. wielobarwny korowód dożynkowy przeszedł ulicą XXX-lecia PRL do hali sportowej. Wszyscy uczestnicy korowodu zadali sobie wiele trudu, aby ich stroje wyróżniały się spośród innych, były oryginalne i unikatowe, a jednocześnie wprowadzały ludową atmosferę.

Gminę odwiedzili także przedstawiciele miasta partnerskiego gminy Czarny Bór - czeskich Nechanic na czele ze starostą Jirim Pecharem oraz zaprzyjaźnionej gminy – Bodzentyna (powiat kielecki) na czele z burmistrzem Stanisławem Markiem Krakiem.

Gdy wszyscy uczestnicy korowodu dotarli do hali sportowej wójt Adam Górecki powitał wszystkich uczestników, podziękował za trud pracy rolników i zaprosił do wspólnego biesiadowania. Następnie rozpoczął się tradycyjny obrzęd Dzielenia Chlebem. Starości dożynkowi przekazali symboliczny bochen chleba Wójtowi, a zaproszeni goście częstowali symbolicznymi kawałkami chleba zgromadzonych w hali. Podczas kolejnego etapu uroczystości wręczenia odznaki „Zasłużony dla rolnictwa” przyznawanej przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dokonali obecni podczas uroczystości parlamentarzyści. Odznaczenie wraz z legitymacją otrzymała czwórka rolników z gminy Czarny Bór, a mianowicie: Sylwestra Wawrzyniak z Czarnego Boru, Krzysztof Barnach z Czarnego Boru, Jerzy Kaziuk z Grząd i Grzegorz Woźniak z Jaczkowa. Następnie przyszedł czas na rywalizację o miano Najładniejszego Wieńca Dożynkowego. W przepięknej oprawie, wśród śpiewów, sołectwa w całej krasie prezentowały pieczołowicie plecione wieńce. Główna nagroda, decyzją komisji konkursowej w składzie: Sylwestra Wawrzyniak – Przewodnicząca Rady Gminy, Anna Dziewit – dyrektor Gminnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Czarnym Borze i Bożena Pełdiak – Prezes Lokalnej Grupy Działania Kwiat Lnu w Lubawce, trafiła do sołectwa Jaczków.

Po uroczystościach dożynkowych przyszedł czas na inaugurację X Święta Pieroga. Do konkursu już od godzin porannych zgłaszało się wiele podmiotów i osób indywidualnych. Rywalizacja na najsmaczniejsze pierogi toczyła się w trzech kategoriach: Kucharze Profesjonaliści, Instytucje i Organizacje oraz Ekipy Amatorskie. W każdej z kategorii zgłoszono ok. 10 dan pierogowych, które konkurowały ze sobą o miano najsmaczniejszych. Ocenie podlegały m.in. walory smakowe, dekoracja i estetyka potrawy oraz jej oryginalność. Decyzją komisji konkursowej w składzie: Agnieszka Kołacz-Leszczyńska-Posłanka na Sejm RP, ks. Paweł Oskwarek, Marta Woźniak – dyrektor Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Wałbrzychu, Andrzej Lipiński – Wicestarosta Powiatu Wałbrzyskiego, Stanisław Marek Krak – Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn, laureatami w poszczególnych kategoriach zostali:

Kucharze Profesjonaliści:
I miejsce Hotel & Restauracja „Maria” z Wałbrzycha
II miejsce „Stołówka” Elżbieta Makuch z Czarnego Boru
III miejsce P.H.U. Jędruś z Grząd

Instytucje i Organizacje:
I miejsce Stowarzyszenie Optymistów Krzeszowskich
II miejsce Zespół Szkół Nr 7 w Wałbrzychu
III miejsce Gminny Zespół Szkolno-Przedszkolnym w Czarnym Borze

Ekipy amatorskie:
I miejsce Emilia Rolka z Grząd
II miejsce Barbara Rojecka z Witkowa
III miejsce Malwina Pogwizd z Witkowa

Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz atrakcyjne nagrody w postaci sprzętu gastronomicznego.

Na uczestników imprezy czekał szereg atrakcji. Biesiadny Stół Pierogowy wabił różnorodnością i szerokim wachlarzem pierogów o najrozmaitszych smakach. Każdy miał możliwość spróbować pysznych smakołyków, którymi częstowały ubrane w góralskie stroje hostessy. Można było również wziąć udział w warsztatach pierogowych i zjeść ulepione wcześniej przez siebie pierogi. Maluchy czas spędzały w kąciku bawialnym, nad którym pieczę sprawowały pracownice Centrum Kultury.

Na uczestników imprezy czekało mnóstwo atrakcji, poza regionalną kuchnią i stanowiskami sołectw oraz innych organizacji, można było zakupić ręcznie robione ozdoby szklane, drewniane rzeźby, odzież z lnu oraz biżuterie. Swoją ofertę prezentowały także instytucje związane z rolnictwem, a mianowicie: Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego OT/ Wałbrzych, KRUS i ARMiR. Przez cały czas do wspólnego biesiadowania zachęcali swoją żwawo graną muzyką - Czarnoborscy Górale, czyli niezawodny zespół Janicki. W międzyczasie przed publicznością występowali także Zespół Ludowy Grzędowianki i Zespół Radość z Witkowa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group