Czwartek, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 3276
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Policja apeluje: Zabezpiecz swój rower!

Sobota, 22 sierpnia 2015, 6:20
Aktualizacja: Niedziela, 23 sierpnia 2015, 7:15
Autor: opr.red.
Wałbrzych: Policja apeluje: Zabezpiecz swój rower!
Fot. red.
17 sierpnia br. nieustalony sprawca z korytarza budynku ukradł dwa rowery górskie o łącznej wartości 1700zł. Pod koniec lipca nieustalony sprawca włamał się do piwnicy i ukradł rower górski wartości 600 zł.

To kolejne sprawy gdzie łupem złodzieja padły rowery. Amatorów na cudze jednoślady z każdym dniem przybywa. Złodziej potrafi upatrzyć sobie właściciela jednośladu i obserwować go. Wystarczy wtedy chwila nieuwagi a bardzo łatwo możemy stracić nasz pojazd. Niestety jest go potem bardzo trudno odzyskać. Choć takie przypadki się zdarzają. Dlatego tak ważną rolę pełni prewencja.

Zatem pamiętaj:
- jeśli zostawisz rower, hulajnogę, skuter np: przed sklepem, blokiem zawsze zamykaj swój jednoślad na tzw. „blokadę” i staraj się mieć go zawsze na widoku.
- przypominaj dziecku, aby nie pozwalało korzystać z roweru nieznajomym oraz aby za słodycze lub drobne pieniądze nie „pożyczało” pojazdu na „chwilę”,
- nigdy nie pozostawiaj jednośladów na klatkach schodowych, korytarzu, piwnicy lub na balkonie,
- powtarzaj dziecku, aby nigdy nie zostawiało pojazdu bez opieki,
- oznacz swój pojazd,
- zawsze możesz poprosić zaufaną osobę, aby popilnowała Twój rower.

A co należy robić, aby się skutecznie chronić przed kradzieżą?

- Trzeba pamiętać, że nie ma zapięć nie do sforsowania. Możemy najwyżej zniechęcić złodzieja do kradzieży, utrudniając mu jego "pracę". Im lepsze zapięcia tym więcej czasu zajmuje złodziejom ich pokonanie.
- Musimy nabyć zabezpieczenia, które mają atest. Są niestety nie najtańsze, jednak zainwestowanie w nie zniechęci złodzieja.
- Bezwzględnie zawsze należy zakładać zabezpieczenie na rower w taki sposób, aby spinać koło, ramę oraz przytwierdzony do podłoża przedmiot (np. płot).
- Zabezpieczenie powinno być zakładane możliwie ciasno.
- Z pozostawianego roweru za każdym razem zdejmujemy ruchome elementy np. siodełko. Rower bez siodełka jest mniej atrakcyjny i trudniej na nim uciec.

Rower należy zostawiać albo w dobrze widocznym, oświetlonym miejscu publicznym, albo w całkowicie zamkniętym pomieszczeniu. W tym drugim przypadku również musimy pamiętać o założeniu zabezpieczenia. Warto zbadać, czy w pobliżu miejsca parkowania naszego roweru nie ma kamer monitoringu. Odstraszają one złodziei, a w przypadku kradzieży - jest szansa, że Policja będzie dysponować taśmą wideo z nagraniem zdarzenia. Większość ram rowerów ma numer fabryczny. Należy go zapisać! Sfotografuj rower - w przypadku kradzieży zdjęcia przekaż policji i rozpowszechnij w Internecie. Może to pomóc go zidentyfikować!

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group