Środa, 27 maja
Imieniny: Jana, Juliusza
Czytających: 2011
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Program Rewitalizacji Wałbrzycha przyjęty przez radnych

Wiadomości: Wałbrzych
Wtorek, 18 października 2016, 16:06
Aktualizacja: 16:08
Autor: PAW
Fot. red
Zgodnie z przewidywaniami jednogłośnie radni podjęli uchwałę w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Wałbrzycha na lata 2016–2025.

- To wiele miesięcy, wręcz lat, pracy wielu osób – twierdzi prezydent Roman Szełemej. - Odbyły się w tym temacie dziesiątki spotkań, po to, by wypracować jak najlepszy model rewitalizacji. Program ten daje nam nowe możliwości ubiegania się o środki na ten cel. To dokument bardzo obszerny, ale dobrze przemyślany i szczegółowo przedyskutowany. W kwestii rewitalizacji narzuciliśmy duże tempo, ale czas nas goni.

Justyna Pichowicz z biura ds. Rewitalizacji Miasta, mówi, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, rewitalizacją nie może zostać objętych więcej niż 20 procent powierzchni danej gminy i 30 procent ludności na niej zamieszkującej.
- Tak naprawdę opracowanie takiego programu było sporym wyzwaniem, bo około połowy wałbrzyszan mieszka na terenach nadających się do rewitalizacji - tłumaczy Justyna Pichowicz. - Wałbrzych podzieliliśmy na 6 podstref i rewitalizacją objętych zostało około 30 tysięcy mieszkańców z dzielnic Biały Kamień, Sobięcin, Śródmieście, Stary Zdrój, Podgórze i Nowe Miasto.

W ramach spotkań, konsultacji z mieszkańcami zgłoszono 302 przedsięwzięcia dotyczące rewitalizacji i zdecydowana większość, bo blisko 200, dotyczyła poprawy infrastruktury. Te prace oszacowano na kwotę 330 milionów złotych. Część z tych projektów jest już realizowana, część ma zostać zrealizowana w najbliższym czasie, ale na część trzeba pozyskać środki zewnętrzne. Warto przypomnieć, że Wałbrzych wraz z Bytomiem i Łodzią jest objęty rządowym projektem pilotażowym dotyczącym rewitalizacji.
- Mamy wypracować modelowe rozwiązanie problemu rewitalizacji miasta, tak by później inne miasta w Polsce mogły z tego rozwiązania korzystać – mówi Justyna Pichowicz.

Radnego Ryszarda Nowaka niepokoi sytuacja mieszkańców dolnego Sobięcina, czyli popularnej "Palestyny".
- Piwnice są zalewane przez wody gruntowe, a korytarze i elewacje nadają się do remontów, a część budynków nadaje się do wyburzenia. W tych ludziach nie ma już nadziei, że ich sytuacja się poprawi. Kapitał ludzki został zdegradowany – mówi Nowak.

Justyna Pichowicz przyznaje, że degradacja techniczna łączy się niestety z degradacją społeczną.
- Sobięcin jest już rewitalizowany, ale mówimy w większym stopniu o centrum tej dzielnicy, gdzie jest szkoła, powstało przedszkole, będzie remontowana droga, jest ZAZ – mówi urzędniczka.

W połowie przyszłego roku powinna powstać lista nieruchomości, które zostaną poddane rewitalizacji i tu pojawia się duża szansa dla wspólnot mieszkaniowych, które mogą o takie dofinansowanie się starać, ale muszą mieć zdolność kredytową i odbywa się to na zasadzie konkursów, a więc wygrywają projekty, które uzyskają największą liczbę punktów. W Wałbrzychu ponad 160 wspólnot wyraziło zainteresowanie wzięciem udziału w takim konkursie.
- Myślę, że większość środków na te cele rewitalizacyjne zostanie wydanych w 2017 i 2018 roku, ale być może później znajdą się również inne źródła finansowania, z których będzie można skorzystać – twierdzi Justyna Pichowicz.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~ana 18-10-2016 17:00
i oczywiście Rada Miasta nie zapomniała uchwalić zwyżki 30% do stawki czynszu w mieszkaniach nowowybudowanych w 2014. Wtedy ta zwyżka była 7 %- cieszmy się, płaćmy i płaczmy.
~Stefan Bak 18-10-2016 18:09
Panie Nowak ci ludzie z Sobiecina ręce maja niech pracują i placa za swoje piwnice, klatki i mieszkania. Mnie jakoś pan nie obroni, a tez mieszkam walbrzych mam wyższe wyksztalcenie i tez warunki jakie mam na piaskowej są malo atrakcyjne. Czy pan potrafi cos wieciej niż tylko użalanie se nad ludźmi bez inicjatywy?
~v7 18-10-2016 20:13
A gdzie jest info, że budynki POszły POd zastaw banków na obligacje, niech żyje król i jego SK bo się robi POd siebie, ręka w nocniku lemingi 😀
~Jerzy Jacek Pilchowski 18-10-2016 21:15
Prawda o tym czym jest "Programu Rewitalizacji Miasta Wałbrzycha na lata 2016–2025" polega na tym, że pieniądze na jego realizacje zostały już we wcześniejszych latach rozszabrowane.
~Czytelnik 18-10-2016 23:50
Prawda o tym że JJP jest walnięty jest oczywista.
~Aligator 19-10-2016 6:32
JJP to geniusz z rewolucji walesowej, gdzie motem było ,,jakoś to będzie" tak samo jak w powiesci mickiewicza Pan Tadeusz. Wiec można się domyśleć jaki bolek taka reszta hahahaha
~Jolanta 19-10-2016 9:26
Są główne arterie tj.11 listopada, Andersa, Niepodległości, Armii Krajowej, 1 -Maja gdzie budynki wyglądają jak po wybuchu bomby. Cała połać domostw od nr.80,82,84,86,88,90,92,94,96 przy 11 listopada jest zdewstowana, tynk latami odpada, pleśń i grzyb. I to przy jednej z głównych ulic Wałbrzycha. Te kamienice powinny pójść w 1 kolejności do rewitalizacji.
~ 19-10-2016 12:13
Proszę sprawdzić "UCHWAŁA NR XXV/342/2016 RADY MIEJSKIEJ WAŁBRZYCHA z dnia 21 czerwca 2016 r." + załączniki. Jest bowiem prawdopodobne, że wskazane przez panią budynki (+ wiele innych) są już oddane w zastaw pod najnowszą pożyczkę. W tej sytuacji, istnieje DUŻE ryzyko, że jak miasto wyremontuje domy i następnie przestanie spłacać tą pożyczkę. W takiej sytuacji majątek ten przejma "inwestorzy" (za ułamek jego wartości) i podniosą czynsze lub wywala lokatorów. Czy naprawdę tworzenie takich sytuacji jest normalne? - Ja często mówię na tych którzy takie "interesy" robią aferałowie. Niektórzy krzyczą wtedy, ze jestem taki lub owaki. - A może jednak ja tylko wysnuwam logiczne wnioski z tego co się w Wałbrzychu dzieje?
~emigrant bez polskiego IP 19-10-2016 21:40
Oczywiscie ze banki przejma budynki za ulamek wartosci. Tylko ciekawe kogo tam osiedla, murzynow Bantu?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group