Wtorek, 24 maja
Imieniny: Joanny, Zuzanny
Czytających: 4174
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Przerejestrowanie samochodu 2021

Wtorek, 9 marca 2021, 7:35
Autor: red
Wałbrzych/Kraj: Przerejestrowanie samochodu 2021
Fot. użyczone
Przerejestrowanie samochodu po zakupie pozostaje w 2021 roku prawnym obowiązkiem każdego nabywcy pojazdu. Sama czynność nie jest skomplikowana, jednak wymaga przygotowania stosownych dokumentów oraz dopilnowania, by zrobić to w przewidzianym w ustawą Prawo o ruchu drogowym terminie.

Przerejestrowanie pojazdu krajowego 2021

Zakupowi samochodu, także na rynku wtórnym, często towarzyszą niemałe emocje. Łatwo przy tym przeoczyć podstawowy wymóg prawny, a mianowicie konieczność przerejestrowania auta w terminie do 30 dni od dnia jego nabycia. Samą czynność rejestracji można wykonać osobiście lub przez pełnomocnika. W tym drugim przypadku należy sporządzić upoważnienie do rejestracji pojazdu. Uwaga! Za upoważnienie ponosi się opłatę!

Niezbędne opłaty i dokumenty

Pojazd zgłaszany do rejestracji musi mieć przede wszystkim ważne ubezpieczenie OC. Pozostałe opłaty to: 
1. opłata za dowód rejestracyjny, komplet znaków legalizacyjnych i nalepkę kontrolną na szybę pojazdu (85 zł);
2. opłata za pozwolenie czasowe (13,50 zł);
3. tablice rejestracyjne (80 zł);
4. opłata ewidencyjna - po 0,5 zł płacone osobno za: dowód rejestracyjny, pozwolenie czasowe, tablice rejestracyjne, kartę pojazdu i nalepkę kontrolną.

Jeśli byś zdecydował się na tablice indywidualne, przygotuj się na koszt 1 000 zł.

Warto pamiętać, że w przypadku rejestracji samochodu w tym samym starostwie lub urzędzie miasta, gdzie pojazd zarejestrowany był dotychczas, można nie zmieniać tablic i dzięki temu nie płacić za nowe.

Po dokonaniu już wszystkich wymaganych opłat oraz mając ważne ubezpieczenie OC można przystąpić do procesu właściwej rejestracji. W tym celu należy przedłożyć następujące dokumenty:
1. wniosek o rejestrację pojazdu;
2. dokument potwierdzający własność pojazdu (np. umowa kupna/sprzedaży, faktura VAT);
3. dotychczasowe tablice rejestracyjne;
4. potwierdzenie dokonania wszystkich opłat;
5. kartę pojazdu (jeśli była wydana);
6. dowód rejestracyjny z wpisem o ważnym badaniu technicznym samochodu.

Zebrane dokumenty można złożyć w urzędzie osobiście lub za pośrednictwem poczty. Niektóre wydziały komunikacji dają również możliwość składania dokumentów przez internet.

Przebieg procesu rejestracji

Przerejestrowanie samochodu 2021 odbywa się w wydziale komunikacji urzędu właściwego dla miejsca zamieszkania właściciela pojazdu. Na ogół jest to wydział w starostwie powiatowym, natomiast są 2 wyjątki:
1. dla mieszkańców miast na prawach powiatu będzie to urząd miejski;
2. dla mieszkańców Warszawy - urząd dzielnicy.

Rejestracja odbywa się w 2 etapach. Najpierw otrzymuje się pozwolenie czasowe na 30 dni, czyli tzw. miękki dowód rejestracyjny. Auto otrzymuje już nowe tablice oraz nalepkę kontrolną, jednak karta pojazdu pozostaje w urzędzie. W tym okresie sprawdzane są informacje o pojeździe, by uniknąć legalizacji aut pochodzących z przestępstwa lub niedopuszczonych do ruchu. 

Po dokonaniu sprawdzenia samochód jest rejestrowany na stałe, właściciel otrzymuje tzw. twardy dowód, zwracana jest również karta pojazdu.

Rejestracja samochodu z zagranicy 2021

Pierwsza rejestracja pojazdu sprawdzonego z zagranicy nieco różni się od procedur dla auta krajowego.

Podobnie jak poprzednio jest 30 dni na rejestrację, tyle że liczonych od sprowadzenia samochodu do Polski. Rejestracja tych pojazdów odbywa się w tych samych urzędach, co aut krajowych i w ten sam sposób: osobiście, za pośrednictwem poczty lub internetu (jeśli urząd dopuszcza taką możliwość).

Zmieniają się za to nieco opłaty oraz lista niezbędnych dokumentów. Dochodzi bowiem opłata za wydanie karty pojazdu (75 zł) oraz akcyza. Obowiązkowe dokumenty zaś to:
1. wniosek o rejestrację pojazdu;
2. dokument potwierdzający pozytywny wynik badania technicznego pojazdu (np. zaświadczenie od diagnosty, dowód rejestracyjny z wpisem potwierdzającym wykonanie oraz termin badania technicznego);
3. dowód rejestracyjny;
4. potwierdzenie dokonania wszystkich opłat;
5. dokumenty dotyczące akcyzy (dokument potwierdzający zapłatę akcyzy lub zaświadczenie stwierdzające zwolnienie z akcyzy).

Dokumenty w języku obcym należy przedłożyć wraz z tłumaczeniem na język polski.

Podobnie jak w przypadku aut krajowych najpierw wydawane jest pozwolenie czasowe, następnie - w ciągu 30 dni - pozwolenie stałe.

Proces przerejestrowania samochodu po zakupie w 2021 wymaga pilnowania terminów oraz skrupulatności w gromadzeniu dokumentów. Warto pamiętać, że urzędnikowi przysługuje prawo do odmowy rejestracji, gdy dokumentacja nie jest kompletna, brakuje wymaganych opłat lub są przeszkody prawne.

Od decyzji urzędnika można się odwołać do samorządowego kolegium odwoławczego.

Twoja reakcja na artykuł?

1
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
50%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group