Poniedziałek, 3 sierpnia
Imieniny: Lidii, Nikodema
Czytających: 2347
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szansa na kolej transgraniczną

Wiadomości: Mezimesti
Piątek, 6 maja 2011, 7:43
Aktualizacja: 16:15
Autor: Sven
Fot. Starostwa Powiatowe w Wałbrzychu
Nowoczesne pociągi, szybkie połączenia i modernizacja linii kolejowej m.in. na trasie Mieroszów – Wałbrzych – Jedlina–Zdrój – Głuszyca, a w konsekwencji ożywienie gospodarcze, rozwój turystyki, odciążenie dróg z ciężkiego transportu – wszystko w ramach polsko–czeskiego projektu na ponad 80 km połączenia kolejowego.

Efektem rozpoczętej na początku br. przez Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu współpracy z Czechami, jest możliwość uruchomienia nowoczesnej linii w czterech gminach naszego powiatu w ramach uczestnictwa polskiej strony w projekcie dotyczącym rozwoju obszarów czesko-polskiego pogranicza. Stąd też z inicjatywy Starosty Wałbrzyskiego Roberta Ławskiego w czeskim Mezimesti spotkali się: Jerzy Łużniak Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego i przedstawiciele departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego wraz z Lubomírem Francem, hetmanem Kraju Kralovohradeckiego oraz włodarzami przygranicznych polskich i czeskich gmin. Gospodarzem spotkania było Mezimesti. Starostwo Powiatowe reprezentowali: Starosta Wałbrzyski Robert Ławski i Andrzej Lipiński Członek Zarządu Powiatu.

Efektem realizacji projektu byłoby uruchomienie linii kolejowej o długości 81 km, z czego 62 km po stronie polskiej, m.in. na trasie Wałbrzych-Nowa Ruda. Po bezstykowych torach poruszałby się podciągi z prędkością do 80 km/h z lokomotywami o minimalnej masie 20 ton, co mogłoby być wykorzystywane nie tylko w ruchu turystycznym, ale także i towarowym, w efekcie czego odciążone były drogi, wpłynęłoby to też korzystnie na ożywienie gospodarki. – Dodatkowo uruchomione zostałoby zawieszone obecnie połączenie osobowe Mezimesti–Mieroszów oraz uruchomiona nieczynna od 1945 roku linia Otovice-Ścinawka, projekt bowiem dotyczy także powiatu kłodzkiego – wyjaśnia Starosta Wałbrzyski Robert Ławski. Po modernizacji torowisk skróciłby się również czas przejazdu – dla przykładu: obecnie z Wałbrzycha do Mieroszowa jedzie z szybkością 19 km/h po remoncie zostałaby ona zwiększona do 55 km/h, w efekcie krócej będzie się jeździć z Hradec Kralove do Wrocławia. Korzyści w transporcie osobowym to m.in.: uruchomienie nowego przejścia granicznego (Otovice-Ścinawka), zwiększenie ruchu granicznego, ułatwiony dojazd do pracy, obiektów kulturalnych, atrakcji turystycznych i przyrodniczych, poprawa jakości połączeń krajowych i międzynarodowych, a w transporcie towarowym to m.in.: skrócenie tras między Wałbrzychem a partnerami czeskimi oraz wpływ rozwój gospodarczy.

- Zalet powstania trasy kolejowej jest bardzo wiele, jednak aby starać się o środki na realizację projektu, potrzebne jest zgodne stanowisko polskiej strony. Sam powiat nie jest w stanie sfinansować tego przedsięwzięcia czy ubiegać się o środki zewnętrzne, tym bardziej, że przedsięwzięcie dotyczy również i powiatu kłodzkiego, a ożywia ruch turystyczny i gospodarczy na Dolnym Śląsku. Jeśli jednak zaangażujemy się wspólnie – wraz z Urzędem Marszałkowskim, naszymi radnymi Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, powiatem kłodzkim i gminami przygranicznymi, to jestem pewien, że razem uda nam się doprowadzić przedsięwzięcie do końca i być partnerem dla czeskiej strony – mówi Starosta Wałbrzyski Robert Ławski i dodaje, że projekt mógłby ubiegać się o dofinansowanie w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej, w ramach programu Europejskiej Współpracy Terytorialnej. - Koncepcja rozwoju pogranicza wymaga szerokiego poparcia osób mających wpływ na rozwój regionalny Dolnego Śląska, stąd liczę na zainteresowanie tematem i wsparcie ze strony radnych Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, z którymi chciałbym się spotkać w tej sprawie już w przyszłym tygodniu – wyjaśnia.
Źródło: Starostwo powiatowe

Czytaj również

Komentarze (26) Dodaj komentarz

~uuulala 6-05-2011 7:57
ciekawe czy gdyby pan Longin Rosiak był starostą też tak prężnie by rozwijał nasz region ?
~kaszub 6-05-2011 8:53
ciekawe czy pomyślał ktoś o studium wykonalności dla tego pomysłu, o jakichkolwiek badaniach sprawdzających czy to ma sens. Czy to tylko pomysł "jak (bez)sensownie wydać pieniądze podatników i pokazać, że coś się robi". Może rzeczywiście warto, tylko jak wielkim kosztem?
~gosc_nty 6-05-2011 9:31
mialem okazje jechac na odcinku Mezimesti Broumov czeskim motarackiem , takie cos winno jechac np miedzy walbrzychem a mieroszowem, a ajk trzeba to i miedzy walbrzychem a klodzkiem sama trasa kolejowa po stronie czeskiej jest w lepszym stanie niz u nas, a i ma profil lagodniejszy kaszub pisze o bezsensownosci tego zalozenia, ale wic w tym aby odopwiednio dobrac tabor do tego przesiewziecia. nowe szynobusy KD sa za duze do tego zas linia kolejowa swietnie nadaje sie do tranzytu towarowego kamienia z tlumaczowa na walbrzych lub jelenia gore i dla pasazerskiego ruchu turystycznego np odjazdowa kolejka wokol gor suchuch i kamiennych realcji walbrzych mieroszow, mezimesti, broumv, otovice, scinawka srednia, nowa ruda, jedlina zdroj, walbrzych widoki sa warte tego
~podzamcze vel student politologii 6-05-2011 9:57
Wykonajcie ten projekt ! Pamiętam jak byłem mały i jechałem trasą Wałbrzych-Mezimesti, trasa o walorach turystycznych, piękne widoki! Wiele osób z Wałbrzycha jeździ do Czech na różne eventy (hip-hop kemp itp.) Niech puszczą chociaż 2,3 pociągi na dzień, byłoby idealnie. Trzeba wykorzystywać nasze położenie geograficzne, stawiać na rozwój turystyki, to jest przyszłość dla tego miasta! Poza tym Czesi lubią u nas robić zakupy, bo niektóre produkty mamy tańsze (chociaż rządy PO mogą to zmienić). Jeśli jest możliwość to trzeba iść w tą stronę, trzymam mocno kciuki, a jak zostanie uruchomiona taka linia, to skorzystam z pierwszego pociągu, który się uda do Czecholandii :)
~Ad 6-05-2011 10:01
Jestem jak najbardziej za remontami linii kolejowych, ale co na ten pomysł mówią PKP PLK, które są ich właścicielem? Linia z Wałbrzycha do Kłodzka jest linią o znaczeniu państwowym i utrzymywana m.in. jako jako rezerwa dla 274 i nie ma szans na przekazanie jej Marszałkowi. Ruch towarowy po niej odbywa się cały czas na odcinkach Bartnica-Wałbrzych i Ścinawka-Kłodzko. A połączenie miast partnerskich Wałbrzycha i Hradca Kralove przez Mezimesti i Nachod powinno być zrealizowane od zaraz, na razie po tym co mamy.
~Ad 6-05-2011 10:16
W tej chwili pociąg z Wałbrzycha Szczawienko do Boguszowa Wschodniego jedzie wg rozkładu 25 minut. Z Mezimesti do Hradca przez Nachod z przesiadką jedzie się 1:35. W 2007 roku ciężki 17-wagonowy Orient Ekspres z podwójną trakcją jechał z Boguszowa Wschodniego do Mieroszowa około 25 minut. Może dla bezpośredniego połączenie wagonem motorowym udałoby się złożyć czas przejazdu około 2:20 z Wałbrzycha Szczawienko do Hradec Kralove hl.n., odjazd 7:00 polskiego SA135 z Wałbrzycha i czeskiego motoraka 810 z Hradca, powrót 18:00 z Czech i Polski.
~antyPO 6-05-2011 10:38
Brawo Ławski! Mimo kłopotliwej koalicji z PO, robią swoje. Powiat będzie kwitł tylko wtedy, gdy postawi na turystykę. Jeszcze tylko trzeba pozbyć się i skazać tych, co chcieli zrobić z Wałbrzycha składowisko odpadów niebezpiecznych i przed nami szansa na normalne życie. Miejmy nadzieję, że starostwo dogada się z Wildem w sprawie turystycznego rozwoju całego regionu.
~wasz krol 6-05-2011 10:44
Trzeba wybudowac szklarnie wzdluz torow kolejowych,to jest wielka inwestycja ktora sie zwroci bardzo szybko,ludzie dostana piekna prace w szklarniach bedzie mozna chodowac marihuanke!!!bedzie piknie przecie nie????
~pkp 6-05-2011 11:33
Jako pracownik PKP piszę ze to jest tylko chciejstwo powiatu PKP PLK SA nie da kasy na remonty wyżej wymienionych linii kolejowych . To jest taka propaganda PO przed wyborami ze niby coś robimy . Patrzajta ludziska POwiat dba o was obiecanki nic nie kosztują
~as 6-05-2011 11:53
Że PKP PLK SA działa jak za komuny to wiemy, ale może ta incjatywa strony czeskiej i polskiej przyniesie nam jakieś korzyści. Widzę, że starostwu zależy na turystyce i współpracy transgranicznej. Patrz Augusto i ucz się od Ławskiego i Lipińskiego = dobry duet !
~pkp 6-05-2011 12:35
~as zależy tylko Powalić głupa Zadzwoń do Zakładu Linii Kolejowych Wałbrzych i się spytaj czy w ogóle było jakieś spotkanie w sprawie tych linii Kolejowych z inicjatywny starostwa Powiatowego .Owszem były spotkania ale z Powiatem Kłodzkim w sprawie linii na Kudowę i Stronie Śląskie .Narysowali jakieś mapki a ty łykasz to to jak małolat
~wasz krol 6-05-2011 14:28
ci kolesie ktorzy maja piekne pomysly powinni zejsc na ziemie,,kosmiczne pomysly (ktore nie sa zle)ale nigdy nie dojda do skutku,,panowie zejdzcie na ziemie zaplacie skreta i pomyslcie o czyms bardziej realnym,pozdrawiam papapa
~ 6-05-2011 14:58
PKP PLK będzie wolało wydać te pieniądze na strategiczną dla nas linię 274 Wrocław - Jelenia Góra, na którą to już obcięto fundusze na jej remont, a co dopiero mówić o całkowitej modernizacji szlaku wliczając w to wymianę torowiska, semaforów i innych urządzeń wpływających na bezpieczeństwo. Remont 62 km trasy (niezelektryfikowanej) to będzie jakieś z 40 mln złotych jak nie więcej.
~wyborca 6-05-2011 15:32
Dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane. Nic z tego nie ma na to kasy a planować można nic z nich nie wynika.
~do wyborca 6-05-2011 15:58
ty koles to zawsze pesymistyczne posty piszesz ,ehh nic ci sie nie podoba,a nic nie ma pieniedzy,nic nie wynika,,ehh przeciez slonce swieci czlowieku dla ciebie,usmiechnij sie do siebie samego pozniej do otoczenia,do PKP tez sie usmiechnij,;) pozdrawiam papapapapa aaah i zapomnialem najlepsza na poprawe samopoczucia jest marihuanka ;) no to papapapapapapa
~kjw do 162.97.8 6-05-2011 16:34
Jeszcze raz będzie namawiał do hodowania i palenia trawy to wylądujesz na Słowackiego 10 i nie wiem czy w celi z "garuchami" świat nadal będzie piękny?
~wasz krol 6-05-2011 16:41
mieszkam na Slowackiego tak czy inaczej ale nie pod tym numerem,,za grozenie mi sam mozesz tam sie pojawic!!!!BUM hejo bajo pozdrawiam papapapapapapapa
~kjw 6-05-2011 16:54
Ja Ci nie grożę tylko informuję ,że doniosę na Ciebie bez skrupulów do Prokuratury.
~wasz krol 6-05-2011 16:57
pewnie glosowales na PO albo PiS i bawisz sie w donosiciela,Pazdziocha :),to milej zabawy zycze i pozytywnosci.POzdrawiam hejo bajo papapapapa
~kjw 6-05-2011 17:54
I zmieniaj tematu ćpunie. Namawiasz do ćpania i to jest karalne o czym dobrze wiesz. Do zobaczenia na Pl. Magistarckim. Bajo Srajo Papa Dobrze jest Pa.Pa.Pa i Hejo
~wasz krol 6-05-2011 18:10
Srajo Bajo to ty masz w glowie alkoholiku zestresowany,ale jest lekarstwo na twoj nalog,marihuanka pomoze ci z pewnoscia ;) hejo bajo papapapapapa papapapapa
~kjw 6-05-2011 18:13
Ja Ci nie grożę tylko informuję ,że doniosę na Ciebie bez skrupulów do Prokuratury.
~wasz krol 6-05-2011 18:56
cpuna to SE w rodzinie POszukaj,,o ktorej godziny spotykamy sie ?ja pracuje do 16,,papapapapap
~czytacz 6-05-2011 20:43
Poczytajcie o regionalnych liniach kolejowych http://wildthink.dolnoslazacy.pl/4652,rachunek.html aż cholera telepie człowiekiem, jak pomyśli o tych nieudacznikach z partyjnego nadania
~Inka 7-05-2011 8:31
takie koleje działają na pograniczach polsko-czeskich, bo jakoś potrafili się ci u góry dogadać. mam nadzieję, że tu nikt nie przegapi takiej okazji i będzie pilnował terminów i dogadania się i zrobienia studium wykonawczego, żeby przystąpić do projektu i wziąć na robotę kasę po 2014 roku. Na pewno kolej nie powstanie za tych rządzących, ale jak oni nie zaczną, to inni nie będą mieli szans skończyć.
~Szu 9-05-2011 17:59
"Po bezstykowych torach poruszałby się podciągi z prędkością do 80 km/h z lokomotywami o minimalnej masie 20 ton". Co to niby ma być za lokomotywa?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group