• Niedziela, 15 grudnia 2019
  • Godz. 14:28
  • Imieniny: Celiny, Ireneusza, Niny, Waleriana
  • Czytających: 3597
  • Zalogowanych: 2
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Wywiad z Danutą Marosz

Wiadomości: Wałbrzych
Poniedziałek, 2 kwietnia 2012, 11:44
Aktualizacja: Wtorek, 3 kwietnia 2012, 16:55
Autor: PAW
Fot. red
Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu czeka w najbliższych miesiącach informatyczna rewolucja. O tym oraz o innych planach Teatru, rozmawiamy z dyrektor Danutą Marosz.

- Informatyzacja Teatru była najpilniejszą inwestycją?

Danuta Marosz: Tak uważam. Mamy szansę pozyskać środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na informatyzację naszej placówki, ale potrzebny jest wkład własny. W tym właśnie przypadku te środki własne zagwarantował nam Urząd Marszałkowski, a chodzi o kwotę 240 tys. zł. Od ponad roku liczyliśmy się z taką koniecznością. Wdrożenie tego systemu to duży projekt. Projekt zatytułowany "Informatyzacja Teatru Dramatycznego im. J.Szaniawskiego w Wałbrzychu" pochłonie ponad milion zł. Środki mają pochodzić z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dla Województwa Dolnośląskiego.To zdecydowanie ułatwiłoby nam pracę i z pewnością ją usprawniło.

- Na konferencji, w której wziął udział członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Jerzy Tutaj, była również mowa o planowanym remoncie dróg dojazdowych do Teatru.

Danuta Marosz: Coraz bardziej prawdopodobna staje się inwestycja zatytułowana "Drogi dojazdowe, dziedziniec wewnętrzny Teatru". Wprawdzie decyzja ostateczna w tej sprawie ma zapaść w kwietniu, ale Jerzy Tutaj zapewnił nas, że istnieje duża szansa, że ten projekt zostanie zrealizowany jeszcze w tym roku. Ten remont byłby dopełnieniem wcześniejszych prac, które zostały wykonane w najbliższym sąsiedztwie Teatru. Poprawiłby się wizerunek i estetyka terenu wokół Teatru i okolic Amfiteatru, a ponadto z pewnością poprawiłoby się bezpieczeństwo w tej okolicy.

- Czy widzi Pani faktycznie lepszy klimat ze stron władz samorządowych dla wałbrzyskich instytucji kultury?

Danuta Marosz: My nie możemy narzekać, bo w ostatnich latach udało nam się pozyskać sporo środków na inwestycje. Szukamy środków zewnętrznych, bo to szansa na poprawę infrastruktury. Od 2007 roku systematycznie poprawiamy stan posiadania – powstała scena kameralna, Teatr został zmodernizowany, wybudowano Amfiteatr. Wygląd Teatru zyskał z pewnością na atrakcyjności.

- Wałbrzyski Teatr Dramatyczny jest uznawany za jeden z lepszych w kraju, o czym świadczą nagrody dla Teatru. Z czego więc według Pani wynikają negatywne wpisy i komentarze pojawiające się na forach internetowych?

Danuta Marosz: My zachęcamy do przychodzenia do naszego Teatru, choć zdaję sobie sprawę, że nie jesteśmy w stanie wszystkim dogodzić. Są osoby, które wybierają inne formy spędzania wolnego czasu. Nasz Teatr jest rozpoznawalny, a to nas cieszy. My oczywiście nie jesteśmy nieomylni. Słuchamy podpowiedzi widzów i nieraz z ich sugestii korzystamy. Mamy spektakle eksperymentalne, ale też bardziej klasyczne. Myślę, że każdy znajdzie w naszej ofercie coś dla siebie. Jesteśmy otwarci na głosy twórców i ich interpretacje.

- Dziękuję za rozmowę.

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~gryf 2-04-2012 12:07
Odkąd pani Marosz stałą się radną z ugrupowania Pan Szełemeja straciłem do niej zaufanie to już nie ta sama radna ,która miała ostrą i dobrą ripostę właściwie patrzyła na to jak i na co wydaje lub nie wydaje się miejskiej kasy. Dziś siedzi na jednej grzędzie z takimi ludźmi jak Torbus ,szpur . Kiedyś broniła przed zamknięciem szkoły ktorą zamknać nalezało ( 18 szczawienko) i zasadnie zamknięto . Dziś chce zamknąć szkoły ktore mają racje bytu . Żal po prostu żal dlatego nie interesuje mnie co mówi w innych aspektach życia ale życze powodzenia dla Teatru i jego kadry .
~trybek 2-04-2012 12:46
Precz z komuną!
~@ 2-04-2012 13:57
Ciekawostka zawarta jest we wpisach internautów-szok. http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/wroclaw/minister-kultury-z-wizyta-w-b-kopalni-julia,1,5078579,region-wiadomosc.html
~ja 2-04-2012 14:37
do tego teatru juz i tak nikt nie chdzi a tej pani sie juz sluchac nie da, odarla sie z ideologi wiec o sztuce pojecia nie ma,a na bezrybiu i rak ryba
~Bobo 2-04-2012 16:56
Raz sierpem, raz młotem...
~radbial 3-04-2012 9:27
Jak zwykle negatywne wpisy :( zamiast cieszyc się z sukcesów wałbrzyskiego teatru - sceny kameralnej , amfiteatru i zdobytych srodków unijnych - jak zwykle negatywne wpisy :( Brawo dla dyrekcji Teatru , a zwłaszcza Pani D.Marosz :)
~ 3-04-2012 9:38
Dzięki wałbrzyskiej polityce, która mówi, że WAŁBRZYSZANIE kłamią do teatu nie pójdę.
~Ulla 3-04-2012 12:47
Pani Marosz niech poświęci sie teatrowi a Rade Miejską zostawi w spokoju, mam nadzieję że juz nigdy nie zasiadze w radzie, po odwołaniu rady i calego zarządu.Ona nie ma sumienia dawno je sprzedała PO druga wizjonerka po Szełemeju prezydencie.
~KSENIA 3-04-2012 12:51
DANUTA MAROSZ DAWNO POWINNA ODPUŚCIC SOBIE RAJCOWANIE NIECH ZAJMIE SIE TYM DO CZEGO ZOSTAŁA POWOLANA, A SZKOŁY ZOSTAWI W SPOKOJU.tO DLA JEJ DOBRA.jAK MOZNA BYC LEWICOWĄ RADNĄ I ROBIĆ WSZYSTKO PRZECIWKO OBYWATELOM WAŁBRZYCHA.
~kiciarz 3-04-2012 15:24
Wyszczekana Dana poddana Romana!!!
~kl 3-04-2012 22:00
Teatr od dawna robi sztuki pod jury różnych konkursów, bo dla normalnego zjadacza chleba to nie jest. Jestem w swych pogladach liberalny ale to co serwuje nasz teatr to żenada.
~do radbial 4-04-2012 20:25
O czym ty piszesz! Amfiteatr jet podobno miejski! Już wszystkich sukcesów to pani Marosz nie przypisuj!
~fałsz 5-04-2012 15:50
Ta fałszywa baba przed wyborami szukała poparcia u nauczycieli w ZNP,a tuż po wypięła się.Kto mieczem wojuje...
~fałsz 5-04-2012 17:03
Cwana baba i kłamczucha.Oszukała nauczycieli-wyborców.
~komentarze 5-04-2012 19:36
Brak moich komentarzy.Prawda w oczy kole?
~Pawulon 9-04-2012 9:32
Ta baba robi teatr dla wąskiej grupy ludzi nie dla wałbrzyszan.Mam nadzieję, że ją i super dyrektora artystycznego pogonią.Ja jako zwykły zjadacz chleba chciałbym czasem pójść do teatru.Jednak sztuki i ich interpretacja powodują moje totalne zniechęcenie.Byłem na jednej ze sztuk to było żenujące co zobaczyłem. Mam wyższe wykształcenie techniczne czyli umysł ścisły nie uważam się za super mądrego ot taki średniak nie głupi nie mądry.Poszedłem w sobotni wieczór z żoną na jedną ze sztuk już nie pamiętam jaką(wymazałem to zdarzenie z pamięci):-). Zaserwowano mi taką papkę że po ok 0,5 h już miałem dosyć.Myślę sobie ja nie jestem koneserem sztuki po co się tak męczyć.Przecież teatr nie powinien być tylko dla wąskiej grupy tzw. "elity"przepraszam za interpunkcję.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group