Czwartek, 26 listopada
Imieniny: Konrada, Sylwestra
Czytających: 1571
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Akademia ludzi z pasją– Danuta Szymala

Wiadomości: Wałbrzych
Poniedziałek, 5 marca 2012, 12:02
Aktualizacja: Wtorek, 6 marca 2012, 16:41
Autor: Anna Błaszczyk
Fot. Anna Błaszczyk
Bohaterka prowadzi zajęcia z emerytami i rencistami zrzeszonymi w Polskim Związku Emerytów. Jest z zamiłowania hafciarką. Tworzy przepiękne dzieła sztuki techniką haftu, szydełka i makramy. W skład jej artystycznego zbioru wchodzą również narzuty wykonane techniką paczłorkową. Całe życie szuka materiałów do swoich prac. Inspiracje czerpie z różnych magazynów jak i z życia rodzinnego. Przepiękne pluszowe zające i śliniaczki dla niemowląt to odpowiedź kochającej babci na potrzeby wnuczki.

- Kiedy odkryła Pani w sobie pasję rękodzielnictwa?

Danuta Szymala: Można powiedzieć, że od najmłodszych lat przejawiałam zainteresowanie haftem. Pierwszą pracę stworzyłam w wieku 8 lat. Zaczęłam od makatek kuchennych wykonywanych bardzo prostym ściegiem. Zawierały sentencje ,,Świeża woda zdrowia doda” i ,,Gdzie kucharek sześć tam nie ma co jeść”.

- Kto zapoczątkował u Pani tę pasję?

Danuta Szymala: Zamiłowanie do rękodzielnictwa w mojej rodzinie było przekazywane z pokolenia na pokolenie. Moja prababcia urodziła siedem dziewcząt i każdej z nich ofiarowała cenne wskazówki na przyszłość. W tamtych czasach umiejętność haftu oceniana była na bardzo wysokim poziomie. Dziewczyna wychodząca za mąż, musiała wykazywać zdolności związane z rękodzielnictwem.

- W jaki sposób w szkole doskonaliła Pani swój warsztat?

Danuta Szymala: Trafiłam na bardzo dobrą nauczycielkę, autochtonkę, która nauczyła mnie wszystkich technik hafciarskich. Haft krzyżykowy jest najprostszy, ale ważne jest, aby od początku wykonywać go technicznie prawidłowo. Jestem w stanie pokazać na płótnie, gdzie jest źle położony krzyżyk.

- Kiedy odebrała Pani pierwszą nagrodę?

Danuta Szymala: Pierwszą nagrodę otrzymałam w liceum za serwetkę posiadającą elementy szachownicy wykonanej haftem płaskim.

- Czy trzeba posiadać szczególne predyspozycje, aby rozpocząć przygodę z rękodzielnictwem?

Danuta Szymala: Najważniejsza jest cierpliwość i wytrwałe dążenie do perfekcji. Każdy jest w stanie nauczyć się techniki haftu, nie jest to zależne od posiadanego talentu artystycznego. Zapraszam wszystkich chętnych na prowadzone przeze mnie zajęcia. Odbywają się one w każdą środę o godz. 10.oo przy ulicy Armii Krajowej 40 koło kina Apollo.

- Czy istnieje związek pomiędzy wykonywaniem rękodzielnictwa a poprawą stanu zdrowia?

Danuta Szymala: Istnieje bardzo silny związek. Druty i szydełko to najlepsza terapia uśmierzająca bóle stawów. Osoba angażująca się całym sercem w wykonywaną pracę zapomina o problemach dnia codziennego. Dlatego można powiedzieć, że rękodzielnictwo to lekarstwo również na depresję.

- Dziękuję za rozmowę.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group