Wtorek, 16 kwietnia
Imieniny: Cecylii, Julii
Czytających: 4614
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Hradec Kralove: Hradec Kralove – miasto, w którym każdy odnajdzie coś dla siebie

Czwartek, 11 listopada 2010, 11:25
Aktualizacja: 11:26
Autor: Iwona Ziółkowska
Wałbrzych/Hradec Kralove: Hradec Kralove – miasto, w którym każdy odnajdzie coś dla siebie
Hradec Kralove – miasto pełne uroku
Fot. Iwona Ziółkowska
W ramach cyklu „Tropami Wałbrzyska” chciałabym zachęcić czytelników do odwiedzania naszego miasta partnerskiego Hradec Kralove.

Hradec Kralove (pol. Grodziec Królowej) leży w północnej części Republiki Czeskiej u zbiegu rzek Orlicy i Łaby. Osada Hradec powstała w X wieku. Przebiegał przez nią ważny szlak handlowy z Krakowa do Pragi. W 1225 roku król Czech, Przemysł Ottokar I, utworzył miasto królewskie Hradec Králové, które obejmowało zamek wraz z otaczającą go osadą handlową. W XIII wieku został wybudowany nowy gotycki zamek królewski, w którym często przebywali kolejni czescy królowie. Dopiero wojna trzydziestoletnia przyniosła załamanie rozkwitu miasta. Szwedzkie najazdy doprowadziły do dużych zniszczeń na terenie miasta. W końcu XVIII wieku rozpoczęto budowę twierdzy. Kolejny okres szybkiego rozwoju miasta przypada na przełom XIX i XX wieku oraz okres międzywojenny.
Obecnie ma się wrażenie, że hradczanie chcą przyciągnąć do swego miasta turystów nie tylko ze względu na jego zabytkową część, ale również zaproponować coś nowego.

Spacer po mieście może nam dostarczyć wiele wrażeń. Biała wieża z potężnym, drugim co do wielkości w Czechach, dzwonem zaskakuje zegarem, który w niezwykły sposób wskazuje czas - duże wskazówki wskazują godziny, a małe pokazują minuty. Mamy do obejrzenia liczne zabytki architektury sakralnej i świeckiej. Możemy niespodziewanie odkryć, że elektrownia może być piękna. Łabska elektrownia wybudowana w stylu secesyjnym jest
unikalnym i do dzisiaj działającym dziełem technicznym. Ciekawym obiektem architektonicznym są również Schody Gočára. Wszystkie obiekty są wyremontowane, jest czysto i odnosi się wrażenie, że tu wszyscy dbają o wygląd miasta. Na trójkątnym terenie, który tworzy zbieg rzeki Łaby i Orlicy, rozpościerają się Ogrody Jiráska. Tu również możemy zobaczyć szereg ciekawostek np. tajną furtkę fortyfikacyjną, drewniany kościółek Św . Mikołaja.

Spośród licznych zabytków w pierwszej kolejności proponowałabym zwiedzić Czeskie Muzeum Farmacji znajdujące się w barokowym szpitalu Kuks. Jego organizatorem oraz pierwszym dyrektorem był Václav Rusek. Można tam prześledzić rozwój farmacji zaprezentowanej w postaci - częściowo interaktywnej – ekspozycji stałej. Niesamowite wrażenie robi oryginalna apteka barokowa z wyposażeniem z lat 1749-1750. Jest ona jednym z dwóch tego typu zabytków na świecie (drugi zabytek tego typu znajduje się również w Czechach).

Założycielem szpitala był hrabia Franciszek Antoni Szpork (1662-1738). Po odkryciu leczniczych źródeł mineralnych wybudował Uzdrowisko Kuks, które w XVIII wieku osiągnęło w Europie sławę i dużą popularność. Do tego modnego wówczas miejsca zjeżdżali się politycy, uczeni i artyści. Główną ciekawostką Kuksu, oprócz muzeum farmacji, są liczne rzeźby znajdujące się przed kościołem i szpitalem, które są dziełem jednego z najlepszych rzeźbiarzy barokowych w Czechach - Matyjasza Bernarda Brauna. Dwadzieścia cztery alegoryczne rzeźby "Cnoty i występki", osiem alegorii Błogosławieństwa, płaskorzeźby Nabożeństwa, Aniołów śmierci oraz rzeźba Rycerza Chrześcijańskiego oddaje myśl i stosunek hrabiego Szporka do świata i życia.

Na co dzień to spokojne miasto z szerokimi ulicami i niewielkim ruchem samochodowym, licznymi placami zdobionymi przez fontanny oraz terenami zielonymi, gdzie doskonale można się zrelaksować. Lecz bywają dni, gdy atmosfera się tam zdecydowanie zmienia i miasto zaczyna tętnić życiem.

W lipcu atrakcją jest „Teatr regionów europejskich” - największe święto teatru w Europie Środkowej. Przedstawienia są grane w teatrach oraz na alternatywnych scenach na rynku i w ulicach starego miasta. Przedstawia się niemal 150 zespołów z całej Europy, a także zza oceanu.

W sierpniu od 2002 roku w mieście odbywa się impreza Hip Hop Kemp. Miłośnicy tego gatunku muzyki mogą na żywo zobaczyć gwiazdy hip - hopu ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Polski, Francji, Słowacji.

W pierwszy weekend września miasto powraca do czasów średniowiecza. Centrum historyczne ożywa grami średniowiecznymi, konnymi turniejami rycerskimi i targowiskiem rzemieślników.

W mieście odbywa się także jedna z największych w Europie imprez tuningowych - Matador tuning party. Spotkać tu można pasjonatów z całej Europy, chcących się pochwalić swoimi zmodyfikowanymi samochodami.

W Hradcu Kralowe spędziłam już kilka weekendów, lecz wciąż czuję niedosyt tego miejsca i na pewno wielokrotnie będę tam wracać. Co chciałabym zobaczyć następnym razem? Kuszącą atrakcją jest wielkie akwarium. Zachęca wystawą unikalnej kolekcji głów egzotycznych ryb, deszczową dżunglą pełną orchidei, bromelii i tilladsii oraz ciekawą konstrukcją akwarium, w którym możemy się znaleźć na dnie słodkowodnej głębi pełnej ryb z Ameryki Środkowej i Południowej.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group