Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Jana
Czytających: 5599
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: O niskiej emisji i budżecie na Białym Kamieniu

Piątek, 6 września 2013, 6:30
Aktualizacja: Sobota, 7 września 2013, 7:13
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: O niskiej emisji i budżecie na Białym Kamieniu
Fot. Robert Bajek
Wczoraj w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 na Białym Kamieniu odbyło się spotkanie Prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja z mieszkańcami. Tematem spotkania był Program Ograniczenia Niskiej Emisji, Budżet Partycypacyjny, oraz sprawy lokalne zgłaszane przez mieszkańców Białego Kamienia i Konradowa.

-Od dwóch lat realizujemy koncepcję, której jestem współautorem razem z kolegami burmistrzami z okolicznych gmin, aby przystąpić do wspólnego działania tak, aby stworzyć aglomerację wałbrzyską. Początkowo były to pojedyncze gminy takie jak Jedlina-Zdrój, Głuszyca, Boguszów Gorce. Teraz wiele gmin się przyłączyło widząc, że działanie w myśl tej koncepcji wychodzi. W tej chwili 16 gmin wokół Wałbrzycha twierdzi, że razem lepiej, skuteczniej i szybciej będziemy realizować nasze zamierzenia. To jest bardzo dobre narzędzie do pozyskania większych środków. Jednym z takich elementów, który absolutnie pokazuje, że trzeba współpracować pomiędzy gminami jest ochrona środowiska. Ochrona środowiska to będzie element zdecydowanie preferowany przy wykorzystywaniu środków unijnych – tymi słowami Prezydent Roman Szełemej rozpoczął spotkanie.

Spotkanie zostało podzielone na trzy części. W pierwszej mowa była o Programie Niskiej Emisji w Wałbrzychu, z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej. Niska emisja to emisja gazów i pyłów, pochodząca z domowych kotłowni i pieców. Przyczyną jej powstawania są przestarzałe, niesprawne urządzenia grzewcze i złe paliwo. Podczas rozmowy zastanawiano się wspólnie jak można ograniczyć szkodliwy efekt niskiej emisji. Prezydent Roman Szełemej zaznaczył, że w budynkach, które pozostają w administracji miasta przeprowadzana jest cały czas termomodernizacja, która wyklucza efekt niskiej emisji. Dodatkowo przedstawione zostały szczegóły i sposoby wymiany ogrzewania.

- Miasto, wspólnoty, pozyskują pieniądze z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, ze środków unijnych, z Banku Ochrony Środowiska, z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska po to, żeby dokonywać tak zwanej termomodernizacji. Wykorzystujemy absolutnie wszystkie możliwości, żeby ściągnąć pieniądze na dofinansowania, nawet do 80 procent, wtedy, kiedy są to obiekty zależne od nas w 100 procentach, albo częściowo. Nie dotyczy to właścicieli indywidualnych, prywatnych, albo budynków wspólnot, tam gdzie gmina nie ma większości, bo to już jest decyzja właścicieli budynków. My oczywiście zachęcamy na spotkaniach wspólnotowych, na szkoleniach, żeby to robić. Ale to jest już indywidualna decyzja – tak o termomodernizacji, ograniczającej znacznie niską emisję powiedział Prezydent Roman Szełemej

Tematem drugiej części był budżet partycypacyjny i inwestycje w dzielnicy Biały Kamień. Prezydent zwrócił uwagę, że oprócz Aqua-Zdroju – inwestycji o wartości około 100 milionów, dającej 60 – 70 miejsc pracy na Białym Kamieniu nastąpiła też modernizacja sanitariatów w szkole nr 2, modernizacja oświetlenia, trwają też prace związane z budową i remontem dróg. Cały czas trwają prace związane z nowymi warunkami składowania odpadów komunalnych przez firmę ALBA. Warto też podkreślić, że również trwają prace nad stworzeniem obwodnicy Szczawna-Zdroju i Białego Kamienia. Planowana trasa obwodnicy biegnie od ronda w Strudze do ulicy Wysockiego, wzdłuż dawnej linii kolejowej, a więc w zasadzie nie ingeruje w obszar Natura 2000, nie wymaga też zajmowania terenów zabudowanych. Koszt tej inwestycji wyniesie prawdopodobnie około 120 milionów złotych. Inwestycja powinna ruszyć w ciągu dwóch lat.

Jeżeli chodzi o budżet partycypacyjny, w którym mieszkańcy poprzez składane projekty i w głosowaniu decydują o wydatkowaniu środków to miasto przeznaczyło na ten cel 4 procent swojego budżetu inwestycyjnego, czyli kwotę 4 milionów złotych. W ramach tych środków mają powstać dwa projekty ogólnomiejskie o wartości 1 800 000 złotych a pozostała kwota: 2 200 000 złotych ma zostać przeznaczona na projekty w poszczególnych dzielnicach. Kwota ta została podzielona na dzielnice zgodnie z liczbą mieszkańców w każdej z nich. Dla Białego Kamienia i Konradowa przewidziano kwotę 264 tysięcy złotych. Wnioski w sprawie inwestycji można składać do 30 września, natomiast od 14 do 28 października odbędzie się głosowanie, w którym mieszkańcy każdej z dzielnic zadecydują, na co zostaną przeznaczone pieniądze z ich budżetu partycypacyjnego.

W trzeciej części spotkania możliwe było zadawanie pytań Prezydentowi i rozmowa na wszystkie tematy nurtujące mieszkańców. Pytania dotyczyły najróżniejszych spraw – od boiska i placu zabaw na Konradowie, poprzez utrzymanie dróg, położenie chodników, wycieki z kanalizacji, oświetlenie ulic, dzikie wysypiska śmieci, po zagospodarowanie Góry Chełmiec. Prezydent Roman Szełemej albo osobiście, albo przy pomocy obecnych na spotkaniu pracowników Urzędu Miasta odpowiadał na wszystkie pytania, wskazywał też gdzie zainteresowani powinni kierować swoje wnioski i sugestie. W tej części przedstawiony został też projekt pod nazwą „Społeczne Centrum Aktywności Fizycznej”, dotyczący zagospodarowania terenu po byłej szkole zawodowej nr 9 przy ulicy Andersa. Celem projektu jest uruchomienie i udostępnienie społeczności lokalnej miejsca do aktywnego wypoczynku, a także stworzenia warunków do uprawiania sportu przez dzieci, młodzież i dorosłych. W ramach „Społecznego Centrum Aktywności Fizycznej” będzie można organizować zajęcia sportowe z takich dyscyplin jak na przykład koszykówka, siatkówka, karate, box, jak również możliwe będą takie zajęcia jak joga, cross fit, petanque, czy nordic walking.

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group