• Czwartek, 12 grudnia 2019
  • Godz. 9:06
  • Imieniny: Adelajdy, Ady, Aleksandra, Dagmary, Konrada
  • Czytających: 2430
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

To miało być tylko szkolenie

Wiadomości: Wałbrzych
Czwartek, 3 grudnia 2015, 6:50
Autor: opr.red.
Fot. red.
30 listopada i 1 grudnia w Komendzie Miejskiej Policji w Wałbrzychu odbyło się szkolenie dla służb ratunkowych prowadzących poszukiwania osób zaginionych. Szkolenie składało się z dwóch części: teoretycznej i ćwiczeń w terenie. Przygotowujący plan szkolenia funkcjonariusze nie przewidzieli, że ćwiczenia przerodzą się w akcję poszukiwawczą 44–letniej Wałbrzyszanki.

W tym roku wałbrzyscy policjanci przyjęli w sumie 289 zgłoszeń dotyczących zaginięcia osoby. W 50 przypadkach istniało realne zagrożenie życia i zdrowia osoby zaginionej. W dwóch przypadkach poszukiwania były nieskuteczne. Aby uniknąć takich sytuacji w przyszłości w Komendzie Miejskiej Policji w Wałbrzychu zorganizowano szkolenie dotyczące taktyki i techniki poszukiwania osób zaginionych.

Celem szkolenia było doskonalenie procedur działania oraz wypracowanie modelu prowadzenia poszukiwań osób zaginionych. Do udziału w szkoleniu zaproszono funkcjonariuszy z Komendy Głównej Policji w Warszawie, Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, ościennych Komend Powiatowych Policji, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu, Straży Miejskiej, instruktora z centrum Szkoleń Poszukiwawczych GOPR oraz przedstawicieli Nadleśnictwa.

Szkolenie składało się z dwóch części. W części teoretycznej omawiano min. podstawowe zasady poszukiwań lądowych osób zaginionych, wykorzystanie map w działaniach poszukiwawczych. Zaprezentowano programy komputerowe oraz środki techniczne wspierające działania poszukiwawcze.

Cześć druga szkolenia to ćwiczenia w terenie, zaplanowane na wykorzystanie opracowanych dzień wcześniej zagadnień teoretycznych. Funkcjonariusze przygotowujący scenariusz tej części , nie przewidzieli, że przerodzą się one w akcję poszukiwawczą zaginionej 44-letniej Wałbrzyszanki. Kobieta wyszła z domu dzień wcześniej. Nie zabrała ze sobą ani telefonu ani dokumentów. Zaniepokojona córka powiadomiła Policję o zaginięciu matki. Szybko podjęte, przez uczestników szkolenia, działania doprowadziły do odnalezienia kobiety.

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~Michaś 3-12-2015 17:47
przeszkolić ich z traktowania tymczasowo zatrzymanych

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group